Historie laserových tiskáren v krátkosti

Tagy:  tiskárny, laser, laserové tiskárny, multifunkce, IBM, Xerox, HP, LaserJet, tisk, print

Historie laserových tiskáren v krátkosti

Již jednou jsme v našem magazínu psali o historii tiskáren. Jednalo se o inkoustové tiskárny, které jsou stále velmi rozšířené především v domácnostech a menších kancelářích. I ty jsou ale dnes vytlačovány laserovými tiskárnami, protože dnes mohou laserové tiskárny nabídnout relativně slušné ceny. Pojďme se podívat na historii laserových tiskáren.

70. léta – revoluce v mnoha odvětvích

Inkoustové tiskárny mají své kořeny v 70. letech. Jinak tomu není ani v případě laserových tiskáren. První vyráběná laserová tiskárna spatřila světlo světa v roce 1975 a pocházela z továren tehdejšího počítačového giganta IBM. O dva roky se k IBM přidala také společnost Xerox se svým modelem Xerox 9700. Jenže obě tyto tiskárny byly velmi prostorově a energicky náročná zařízení, která se používala jen k sálovým počítačům a v profesionální sféře. Domácnosti a menší kanceláře si o takové tiskárně mohly zatím nechat zdát.

Situaci však posléze mění HP LaserJet, což byla revoluční tiskárna, neboť se vměstnala do rozměrů použitelných i v domácnostech. Psal se rok 1984. V tehdejší Československé socialistické republice se však podobný hardware nedostal vůbec do rukou běžného uživatele. Ono i shánění počítače byl pro běžného občana pouhým snem. Ale zpět k tiskárnám. HP LaserJet 8ppm měla přibližně 32 kg a stála horentních 3495 dolarů, což je i v dnešní době slušná částka. Její tisk také nebyl nijak zázračný. Uměla tisknout 8 stran za minutu ve velmi nízké kvalitě. Již v roce 1987 padá cena druhé série LaserJet o necelých tisíc dolarů níže. Došlo samozřejmě ke značnému zlepšení kvality, rychlosti i rozměrů. Již v červnu 1990 spadla cena pod 1000 dolarů. Barevné laserovky pro použití v běžných domácnostech se na trh dostaly začátkem roku 1991.

Multifunkce – dobrá a universální volba i s laserem

Dalším trendem v tiskárnách je bezesporu sjednocení několika zařízení do jednoho, nebo-li do multifunkce. Multifunkční tiskárny se skládají ze skeneru a tiskárny a umí pracovat v následujících třech režimech – tisk, kopírování, skenování. Tento trend je viditelný nejenom u inkoustových tiskáren, ale i u laserových. Cena laserových zařízení je jen o trochu vyšší než v případě inkoustových. Kvalita zatím není tak vysoká, jako kvalita inkoustových tiskáren ve stejných nebo podobných cenových hladinách.

Článek Historie laserových tiskáren v krátkosti byl publikován 2. října 2012 v 17.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Jak přenést 2D obraz na 3D předmět? Pomocí tampónového tisku to jde lehce
  2. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
  3. MP3s.Nadruhou.net
  4. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  5. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  6. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  7. Sledování letadel - Díky Flightradar24 nic složitého
  8. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  9. CCleaner - Piriform říká jednoduše, chytře a zdarma
  10. Katastrální mapy online

Tagy

Mobilní telefon antivirus MP3 idos Google Ccleaner Windows Grafika Pravopis cashback

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový systém, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone Xs se Super Retina displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!