Redakční systémy – Nezbytná součást moderního webu

Tagy:  redakční systém, jaký RS používat, nejlepší RS, joomla, wordpress, drupal, ke stažení, download, wordpress themes, wordpress vzhled

Sponzorované odkazy

Redakční systémy – Nezbytná součást moderního webu

Pokud chceme vlastnit či vytvořit opravu kvalitní webovou stránku, budeme muset znát redakční systém a vědět, jak s ním pracovat. Ten je dnes již nezbytnou částí každého solidního webu a obejdou se bez něj snad jen internetové vizitky či neprofesionální internetové stránky.

K čemu vlastně redakční systém je?

Redakční systém umožňuje komukoliv snadno měnit obsah internetové stránky skrze prohlížeč. Každý, kdo zná přihlašovací údaje, tak může vstoupit do administrace a přidávat nebo editovat (nejenom) články. Lze samozřejmě přidávat i multimédia jako obrázky či videa. Mnohé redakční systémy umožňují snadno měnit také vzhled nebo jen barvu stránky.

Takový zásah do stránky lze uskutečnit bez jakékoliv znalosti HTML, PHP a dalších programovacích jazyků. Vše je ovládáno pomocí rozhraní, které je většinou také v češtině. Uživatelé používající redakční systém mohou být rozdělení do několika úrovní, například administrátor, šéfredaktor nebo redaktor. Každý z nich pak bude mít přidělená jiná práva a redaktor tak třeba nemůže mazat.

Databáze Wordpress Themes

Wordpress

Wordpress je již dlouhodobě pravděpodobně nejrozšířenějším redakčním systémem na světě. Vyvíjen je pod licencí GNU GPL a pod svá křídla si ho vzala společnost Automattic, která stále pracuje na nových a nových verzích. Dle posledních statistik je vytvořeno pomocí Wordpressu více jak 15% všech webových stránek vůbec, což je opravdu velké číslo.

Obrovskou výhodou Wordpressu je rozsáhlá nabídka témat, což jsou jakési vzhledy. Ty lze jednoduše stáhnout z oficiálních stránek a přes rozhraní adminu je snadno načíst. Tímto způsobem kompletně změníme podobu celého webu a stačí k tomu pouze pár kliknutí! Tyto vzhledy navíc mají neotřelý ba přímo úžasný design a celá stránka tak vypadá velmi profesionálně. V současnosti (září 2012) čítá databáze Wordpressu více jak 1600 témat.

Dalším plusem je nabídka pluginů, které lze opět instalovat a ovládat skrze administraci. Lze tak stáhnout z tisíců pluginů nejrůznější věci, jako fotogalerie, kalendáře, zkrátka nač si vzpomeneme. Momentálně se počet pluginů pohybuje kolem 21 000. Wordpress je určen především masám, protože je s ním možné snadno a rychle udělat skutečně kvalitní web.

Joomla!

Dalším představeným redakčním systémem je Joomla!, což je stejně tak open source RS s podporou různých přídavků. Prví verze tohoto systému vyšla až roku 2005, ale byla téměř shodná s tehdejším Mambo 4.5.2.3. Změnil se tak pouze název. Joomla je rozdělena na odlišné verze. Ta první je nazvána Major a vychází první, jako největší změna oproti předchozí verzi. Následuje Minor, která již pouze vylepšuje kompatibilitu a funkčnost. Jako třetí se může, ale nemusí objevit verze Maintenance. Ta už pouze opravuje nalezené chyby, případně bezpečnostní problémy.

Oproti Wordpressu je Joomla! o něco složitější co se týče nastavení a instalace. Za to je ale Joomla! lepší co se týče správy uživatelů, má více možností a celkově toho zvládne více. O redakčním systému Joomla! jsme napsali již dříve velmi podrobný seriál, který si můžete přečíst zde. Najdete v něm vedle popisu jednotlivých funkcí a vlastností také různé tipy a triky na používání a instalaci.

Web postavený na Joomle

Drupal

Drupal je další známý RS, který používají například oficiální stránky úřadu prezidenta Spojených států. To má samozřejmě své důvody a je patrné, že Drupal nemá čelit poměrně rozsáhlé konkurenci. Tento RS se pyšní vynikající přehledností kódu a otevřeností API. K dispozici dává stejně jako Wordpress jakési zásuvné moduly, které pak rozšiřují jeho funkce. Stejně tak disponuje mnoha tématy, kterých je sice asi o 40% méně než u Wordpressu, ale stále jich je dostatek. S Drupalem lze uskutečnit naprosto všechno, nač si vzpomeneme, ale zato je určen pro práci pokročilým uživatelům, kterým nevadí naučit se s ním pracovat.

Web postavený na Drupalovi

Shrnutí

O tom, který redakční systém je celkově nejlepší, se vedou stále diskuze. Každý RS má své výhody a nevýhody. Wordpress díky své známosti nabízí ohromnou podporu jak na různých fórech, tak svými vzhledy a pluginy. Wordpress je zkrátka tím nejjednodušším řešením, stáhnout si můžeme tady. Joomla! je dá se říct kompromisem mezi Wordpressem a Drupalem, k dispozici je na tomto odkazu. Zbývá Drupal, který se zdá být řešením pro profesionály, aktuální verzi můžeme sehnat zde.

Sponzorované odkazy:

Článek Redakční systémy – Nezbytná součást moderního webu byl publikován 3. října 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. Nejlepší souborové manažery zdarma
  4. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  7. Jak můžete zabezpečit svůj počítač nebo notebook?
  8. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  9. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  10. Odesíláme SMS z internetu

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!