Rozhovor s Lenkou Vanšurovou, talentovanou grafičkou a webdesignérkou

Tagy:  webdesign, talentovaná grafička, rozhovor s grafikem, rozhovor s webdesignérem, jak se stát grafikem, Lenka Vanšurová rozhovor, popis, fotografie, levné webové stránky, grafika, webová grafika, grafika na weby

Sponzorované odkazy

Rozhovor s Lenkou Vanšurovou, talentovanou grafičkou a webdesignérkou

Tentokrát vám přinášíme rozhovor s velmi inspirativní umělkyní – Lenkou Vanšurovou. Zaujaly nás její reference i přístup, ale nyní se již pusťme do rozhovoru.

Hezký den, můžete se našim čtenářům na úvod představit?

Dobrý den, nejtěžší otázka hned na začátku J Jsem úplně normální žena (nemám štencla), která dělá práci, co ji baví – grafiku a webdesign. Jinak jsem vášnivá pejskařka, milovnice dobrého filmu, popartového umění a letních festivalů. Miluji oranžovou barvu, nakupování, dobré jídlo a alkohol. Moje životní motto je: „Co tě nezabije, to tě posílí.“

Jak jste se k takové práci dostala?

Vystudovala jsem Střední školu uměleckoprůmyslovou v Ústí nad Orlicí, obor Reklamní a propagační design. V třetím ročníku na hodině Propagace asi vše začalo a začala jsem TVOŘIT. Tenkrát to byla vášeň – dokázala jsem dny i noci sedět a kreslit, prohlížet portfolia jiných designérů a nasávat inspiraci. Na tu dobu opravdu moc ráda vzpomínám, protože po 6 letech komerční práce už to člověk bere trochu všedněji, i když mě moje práce stále naplňuje.

Lenka Vanšurová

Je pro grafika důležitý talent nebo se jím může stát kdokoliv chce?

Talent je důležitý do určité míry. V dnešní době je dost těžké vymyslet opravdu něco nového i proto, že běžný uživatel webových stránek je zvyklý na určitý standard na internetu – tím myslím, že například logo má být na webu vlevo nahoře. Proto se spoustu umu dá „vydřít“ a dělat průměrného webového grafika. Každý by ale měl mít alespoň minimální cit pro barvy a kompozici. Určitě je dobré koukat po konkurenci, CSS galeriích a čerpat inspiraci od jiných a lepších grafiků, aby se grafik někam dál posouval.

Zredukovala krize počet vašich zakázek?

V době krize jsem byla zaměstnaná na HPP a přecházela na volnou nohu. Musím říct, že krize mě nijak neovlivnila i z toho důvodu, že jsem již měla stálou klientelu, která se ke mně ráda vracela. Naopak bych řekla, že se mi v té době celkem dařilo.

Jak jednáte, pokud se zákazníkovi váš design nelíbí nebo jej chce výrazně změnit?

Tisíc lidí, tisíc chutí, s tím se musí bohužel počítat a každému se nezavděčím. Jsem ochotná návrh několikrát předělat, zapracovat připomínky a vyjít vstříc klientovi. Jsem totiž ráda, když je klient spokojený, rád se ke mně vrací a doporučí mě svým známým. Vše má ale své meze a donekonečna návrh upravovat nelze.

Oficiální webová stránka Lenky Vanšurové

Provedete změnu, kterou zákazník požaduje, ačkoliv se vám skutečně nelíbí?

Řídím se heslem: “Náš zákazník, náš pán“. Pokud klient požaduje změnu, která není žádoucí, snažím se mu vysvětlit, že toto není úplně správná cesta a klient si většinou dá říct. Už jsem zažila projekty, kdy s klientem nešlo hnout a trval si na svém, ale bohužel klient je ten, kdo mě živí a někdy je potřeba zatnout zuby a vyhovět mu.

Platí zákazník za jím požadované změny nebo berete plnou zodpovědnost na sebe?

Pokud změn není mnoho, tak návrh přepracuji a nijak to neřeším. Málokdy se mi stane, že klient požaduje úplně jiný návrh a v tom případě si o odměnu řeknu – nějak se mi můj čas zaplatit musí. I proto si beru před začátkem tvorby zálohu, která při odmítnutí návrhu grafiky propadá v můj prospěch. To mi zajistí, že budu mít svůj čas zaplacený. Navíc zdrojová data předávám až po doplacení celkové částky za design. Určitě je dobré nastavit si spolupráci s klientem a dodržovat ji. A taky se vyvarovat práce zadarmo pro kamarády :-)

Lenka Vanšurová

Podepíšete se pod takto zásadně změněné dílo jako autor?

Pokud mě osloví někdo na základě takto změněného díla, ráda se k němu přiznám, i když mluvit o něm asi moc nebudu. Do portfolia si ho rozhodně nedám.

Myslíte si, že jako mladá atraktivní slečna můžete mít více zákazníků než muži, kterými je v táto branže přeplněná?

Hodně se mi stává, že mě oslovují ženy. S muži ale také není špatná spolupráce. Můj problém možná občas je, že vypadám dost mladě – v trafice po mě kolikrát chtějí občanku :-) Takže většinou, než začnu mluvit o své práci, nevzbuzuji takovou autoritu, jakou bych chtěla.

Chcete něco na závěr vzkázat našim čtenářům?

Velký štencl není překážkou :-) A hlavně dělejte naplno to, co vás baví.

Tímto Lence ještě jednou děkujeme za její čas a přejeme mnoho úspěchů nejen v práci, ale i v osobním životě. Pokud vás Lenka zaujala, nezapomeňte navštívit její oficiální stránku zde.

Sponzorované odkazy:

Článek Rozhovor s Lenkou Vanšurovou, talentovanou grafičkou a webdesignérkou byl publikován 12. dubna 2013 v 05.00 v rubrice Rozhovory. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!