Windows Blue Preview - Nový operační systém již letos?

Tagy:  Windows, Windows 8, Windows 8 Blue, Windows 8.1, Windows Blue novinky, Windows Blue vyhledávání, Windows Blue cena, Internet Explorer 11

Sponzorované odkazy

Windows Blue Preview - Nový operační systém již letos?

Koncem března vydal Microsoft oficiální zprávu o tom, že chystá velké vylepšení Windows 8, který byl uveden do prodeje na konci října minulého roku. Toto vylepšení má již své jméno a to Windows Blue, nebo Windows 8.1. Microsoft by se prý rád vrátil k původnímu číslování, které jsme mohli naposledy zaznamenat roku 1996 u Windows NT 6.0. Vylepšení bychom se mohli dočkat již toto léto, příští rok údajně Windows 8.2 a další rok údajně Windows 8.3, až po tomto tříletém cyklu by měl přijít Windows 9 (Tuto informaci je potřeba brát s rezervou, protože žádný oficiální zdroj to neuvedl). Nejedná se o zcela nový systém, pouze o jeho vylepšení – podobně jako jsme zvyklí u Service Packů.

O co tu vlastně kráčí?

Na zpravodajském webu DigiTimes se objevila zajímavá informace ohledně této aktualizace, mělo by jít o spojení počítačového a mobilního systému, který se promění do propojeného celku. Podle této zprávy by měl konkurovat známým kombinacím, jako iOS a MAC OS, Android a Chrome OS, nebo nová verze Ubuntu. Grafické rozhraní osmiček nese název Metro, ten by se měl oficiálně změnit na New UI, ovšem s tím, že logické ani grafické funkce by neměly projít radikální změnou. Vše by mělo být zachované a to s tím, že by mělo obsahovat rozsáhlejší uživatelské přizpůsobení pracovního prostředí a ikony by měly více využívat plochu displeje. Této možnosti by měli využít především uživatelé dotykových monitorů, ovšem to nijak nevylučuje lepší pohyb v systému běžným uživatelům. Z ohlasů po celém internetu je jasně cítit, že uživatelé nejsou příliš spokojení s Windows 8, dávají přednost staršímu bráškovi, sedmičkám – to se možná Microsoft snaží změnit a zapojí do toho tablety a smartphony. Z toho důvodu nastávají také změny uvnitř systému, měla by být snížena kapacita na disku, navíc samotné jádro by mělo být též zmenšeno. I přes snižování by se měl Windows Blue pochlubit vyšším a rychlejším výkonem a nižšími energetickými nároky.

Novinky

Koncem března unikla první funkční verze tohoto systému, proto se můžeme podívat na několik novinek, které přinese. Podle serveru Neowin.net, unikla tato verze z USA, s tím, že se jedná o 32 – bitový systém s 2,63GB v obrazovém souboru ISO.

Rozdělování obrazovky

Nabízí se možnost rozdělení obrazovky na více částí v jiných poměrech, než je tomu u klasických Windows 8. Podporuje dokonce až 4 rozdělené snímky, což nabízí možnost 4 spuštěných aplikací na jedné pracovní ploše, aniž bychom je museli přepínat sem a tam. Předpokládá se, že to bude využito především pro pracovní prostředí, kde je využíváno více monitorů zároveň – lidem, kteří využívají možnosti kamerových systémů napojených na monitory, by to mělo ušetřit značné peníze, tuto možnost by mohli též využít náruživí hráči počítačových her.
Windows Blue Preview - Nový operační systém již letos? (https://www.swmag.cz)

Ovládání

Další změnou je pětice hlavních tlačítek umístěných v levém postraním panelu, mají v sobě skryté nové funkce – tlačítko zařízení nese volbu přehrání média, dále tlačítko sdílení umožní tvorbu rychlého screenshotu obrazovky. Uživatelé dotykových monitorů se také dočkají řady změn a to zejména nových ovládacích prvků. Pohyb prstem od spodní do horní části v úvodní obrazovce systému vyvolá seznam aplikací, stejný pohyb ovšem na ploše zpřístupní panel s desktopovými aplikacemi a nabídne rozdělení obrazovky a tím současného zobrazení více aplikací naráz.
Windows Blue Preview - Nový operační systém již letos? (https://www.swmag.cz)

Přehledné vyhledávání

Jednou z dominantních funkcí je vysoce kvalitní vyhledávání, avšak nikoli skrze průzkumník Windows, ale přes Charm Bar, tzv. Šém. Tato novinka se objevila již v základní verzi osmiček, nabídka tohoto vyhledávání se vyvolala za pomoci najetí myši do jakéhokoliv pravého rohu obrazovky, nebo kombinací kláves Win + C. Poté, co jsem si přečetl spoustu zpráv zabývající se tímto vyhledáváním, tak s největší jistotou mohu prohlásit, že se jedná o největší inovaci ve Windows Blue. Na zlepšení vyhledávání pracuje tým, který vyvíjí stále víc a víc populární vyhledavač Bing. To je jeden z důvodu, že vyhledávání nebude prohledávat jednotlivé kategorie – Aplikace, Nastavení, Soubory. Místo toho bude možnost souhrnného vyhledání. Výsledky je možné filtrovat dokonce tak, že si vyberete příslušnou aplikaci, v níž má hledání proběhnout. Například pro poslech hudby zvolíte Windows Media Player a hledání se vám zaměří pouze na podporované soubory tohoto přehrávače. Největším skokem je to, že v postranním panelu budete mít odkazy, které byly vyhledány na webu.
Windows Blue Preview - Nový operační systém již letos? (https://www.swmag.cz)

Internet Explorer 11

I když mezi uživateli není tento prohlížeč příliš oblíbený, tak je potřeba zmínit jeho novou chystanou verzi, v pořadí již jedenáctou. I přes jeho „neoblíbenost“ je stále na prvním místě mezi prohlížeči. Od deváté řady se uživatelské rozhraní příliš neliší, tudíž moc změn nečekejte. Hlavním plusem je snaha o vydávání nových aktualizací častěji, než tomu bylo doposud. Do Windows Blue bude integrován, stejně tak jako jeho předchůdce do Windows 8. S novými verzemi bychom měli počítat prý jednou ročně. Tak uvidíme, jak bude Microsoft všechno stíhat a zda se IE opět udrží na první pozici internetových prohlížečů, nebo bude poprvé za 15 let sesazen z trůnu.
Windows Blue Preview - Nový operační systém již letos? (https://www.swmag.cz)

Kdy si budu moct Windows Blue vyzkoušet?

Podle informací z fóra Win8China.com bude před oficiálním vydáním zpřístupněna veřejná beta verze, stejně jako tomu bylo u sedmiček a osmiček. Měla by obsahovat všechny zmíněné novinky, které jste se dočetli o pár řádků výš. Více informací není známo, avšak nejpozději v létě se vše dostane na světlo světa. Z toho důvodu by měla vyjít zkušební verze o něco dříve, kdy tomu tak bude, to se necháme překvapit.

Jak je to s cenou?

Pořizovací cena od základních upgradovacích verzí by měla být stejná jako u Windows 8 a to od 2000,– Kč a výš. Ptáte se, proč je cena stejná? Protože s největší pravděpodobností bude pro majitele osmiček zcela zdarma. Prodej bude stále označen číslem 8, i když bude obsahovat nové rozšíření. Naznačuje tomu i dřívější vyjádření Tami Rellerové – vysoký počet prodaných systémů; skvělá reklamní kampaň; nejen pro uživatele PC, ale i tabletů; časté aktualizace. Zmíněná dáma zaujímá obchodní strategie Windows a celkový marketing a s velkým přesvědčením prohlásila, že Windows 8 tu s námi nějaký ten pátek zůstane.

Sponzorované odkazy:

Článek Windows Blue Preview - Nový operační systém již letos? byl publikován 6. května 2013 v 05.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Tomáš Křenek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  5. Proč jsou předváděcí notebooky a počítače tou správnou volbu
  6. Wikipedia online encyklopedie
  7. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
  8. MP3s.Nadruhou.net
  9. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  10. Katastrální mapy online

Tagy

mapy Google překládač sms smajlíci idos seo Pravopis pohlednice CMS

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový MacBook Pro se špičkovým Retina displejem. Nejvýkonnější notebook pro nejnáročnější uživatele!