iOS7 – První dojmy

Sponzorované odkazy

iOS7 – První dojmy

Ve středu 18. září se lidé po celém světě konečně dočkali vydání nejnovějšího operačního systému Applu – iOS 7. Jedná se o vůbec největší změnu vůbec, která potkala hned několik zařízení. Zaboduje Apple bez Jobse?

Jelikož Apple uvolnil iOS7 ve stejný čas pro celý svět, přetížení serverů bylo prakticky jisté. A taky se tak stalo. iTunes oznamoval, že předchozí verze je aktuální, iPhony pak o nové verzi věděly, stahování se však neustále zastavovalo, případně rovnou přerušovalo. Apple však zřejmě dělal, co mohl a tak po několika pokusech si nový systém mohl užívat prakticky každý. Vyplatil se ale vůbec boj o jeho stažení?

Fotoaparát a multitasking

Fotoaparát a multitasking

Vzhled

iOS vypadá od svého vzniku víceméně stejně. I tentokrát zůstal základ stejný (rozmístění ikon, plocha), ale velká změna je vidět na použitých barvách. Ty jsou mnohem výraznější, je použita i širší paleta barev, zkrátka jde o modernější, svěžejší vzhled. Právě vzhledu se však týká zřejmě největší kritika a mnohým uživatelům se nový design jednoduše nelíbí. Dle našeho názoru zde Apple poněkud skutečně přestřelil a pustil se do až příliš kontroverzního, nedecentního pole.

Ovládání

Základní funkce jako zapnutí/vypnuti wifi, tichý režim atd. jsou konečně dostupné i přímo z nové ovládací lišty. Stačí prstem jet zdola nahoru a uživatel následně jedním kliknutím provede, co doposud musel dlouze hledat v nastavení. Nechybí ani ovládání hudby nebo užitečných pomůcek jako je kalkulačka, odpočítávání nebo baterka. Lišta je (defaultně) dostupná i v aplikacích a její přínos je skutečně značný.

Oznamovací a ovládací panel

Oznamovací a ovládací panel

Funkce

iOS 7 přichází i se spoustou nových funkcí. Nové odemykání, nové oznamovací centrum rozdělené na dnes, všechno nebo zmeškané. Vynikající novinkou je i vylepšený multitasking včetně prohlížení náhledu otevřených aplikací a jejich uzavírání. Nyní uživatel pouze táhne prstem nahoru a aplikace se uzavře. To je vcelku rozdíl oproti obtížného trefování se do malinkatého křížku u předchozí verze. I nyní bohužel chybí možnost zavřít všechny aplikace najednou.

Nové (a lepší) je i prostředí fotoaparátu, kde je snadné přepínat mezi formáty, které právě chceme pořizovat. Nejzajímavější je zřejmě možnost v reálném čase vidět řadu filtrů, ze kterých si určitě vybere každý. Pořízené fotografie pak mají nové řazení dle kolekcí nebo času (např. roků). O přenosy se pak postará AirDrop, který přenese obrázky, videa, kontakty a mnoho dalšího.

Prohlížení obrázků

Prohlížení obrázků

Prohlížeč schoval ovládací prvky, které se objeví jen při vyjetí k horní straně webové stránky. To je velice intuitivní a zejména u iPhonů se více místa pro web hodí. App Store odhalil novou kategorii pro děti a funkcí nejoblíbenějších aplikací v okolí (která v Ostravě neukazuje vůbec nic). Hledat iPhone je nyní mnohem chytřejší a nálezce (či zločinec) bude mít pořádné problémy. Po restartování, smazání zařízení iPhone stále vyžaduje uživatelské údaje, bez kterých je telefon prakticky nepoužitelný.

Nároky

iOS7 je k dispozici pro iPhone 4 a novější modely. My jsme systém testovali na iPhone 4S, na kterém je i po vypnutí Siri a dalších služeb postřehnutelné drobné trhání animací. Přestože to při běžném používání vůbec nevadí, jedná se o první narušení dokonalé plynulosti, kterou Apple vždy vynikal. Ještě větší problémy lze očekávat u modelu 4, naopak u iPhone 5 a novějších jede iOS naprosto bez problému. Sedmičku si užijí i iPod touch, iPad 2, iPad s Retina displejem a iPad mini.

Hodnocení

iOS 7 je velkým skokem. Dojmy z designu se velmi různí a tak těžko říct, zda se zde Apple vydal správnou cestou. Co se týče funkcí a ovládání, je iOS 7 (ve většině případů) pořádným vylepšením. Určitě vám doporučujeme nový systém stáhnout, pokud se vám nebude líbit, vždy se můžete vrátit k iOS 6.

Naše hodnocení:  88 %

Výhody:

 • Funkce
 • Ovládání
 • Efekty
 • Multitasking

Nevýhody:

 • Větší nároky
 • Barvy vzhledu

Sponzorované odkazy:

Článek iOS7 – První dojmy byl publikován 25. září 2013 v 05.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Říjnový update Windows 10 je opět dostupný
 3. MP3s.Nadruhou.net
 4. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
 5. Sledujuserialy.cz- Tuny seriálů na jednom místě!
 6. Nákup na Ebay - Návod krok za krokem
 7. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
 8. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
 9. Jak vytvořit domácí síť ve Windows
 10. Jak správně psát email - zásady a chyby

Tagy

Google fotky Windows antivirus SEO MP3 pravopis seznam email email, gmail Windows 10

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Potřebujete spolehlivý ERP/CRM systém, který se přizpůsobí potřebám vaší firmy? Doporučujeme využívat moderní podnikový erp software Altus Vario.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový program, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone X se Super Retina HD displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!