Windows 10 – Závěrečný Preview – část 2.

Sponzorované odkazy

Články v sérii

 1. Windows 10 – Závěrečné preview – část 1.
 2. Windows 10 – Závěrečný Preview – část 2.
 3. Windows 10 – Závěrečný Preview – část 3.
Windows 10 – Závěrečný Preview – část 2.

NejnovÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ a dost moÃ…¾ná i poslední Microsoft Windows vyjde jiÃ…¾ za nÄ›kolik málo dní. Proto jsme vám v pÃ…™edchozím preview pÃ…™edstavili ty nejnovÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ informace, zejména novou nabídku start, která je zÃ…™ejmÄ› nejdiskutovanÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ novinkou. Nyní ale nastal čas podívat se na zbylé novinky a záleÃ…¾itosti, které rozhodnÄ› stojí za zmínku. Pokud jste nečetli pÃ…™edeÃ…¡lý díl ZávÄ›rečného preview, dÃ…¯raznÄ› doporučujeme jít na tuto adresu a dohnat to.

Návrat Metra z Windows 8?

Máte pÃ…™ečteno? Pak vás moÃ…¾ná napadla otázka, zda celoploÃ…¡nému metru skutečnÄ› zcela odzvonilo a jak to bude s dotykovými zaÃ…™ÃƒƒÃ‚­zeními, pro které bylo metro pÃ…™edevÃ…¡ÃƒÃ‚­m vytvoÃ…™eno. Windows 10 pochopitelnÄ› nezapomíná ani na dotykáče a právÄ› pro nÄ› (ačkoliv stejnou funkci mají i klasická PC) nabízí pÃ…™epnutí OS do speciálního módu, ve kterém najede prostÃ…™edí metro (kachličky) pÃ…™es celou obrazovku. Za kachličkami jiÃ…¾ není zvolený motiv a barva, ale obrázek, který máme na klasické ploÃ…¡e – samozÃ…™ejmÄ› patÃ…™ičnÄ› upozadÄ›ný, s jemnÄ› upravenou ostrostí a jasem, aby nepÃ…¯sobil ruÃ…¡ivÄ›. Tento mód slouÃ…¾ÃƒÃ‚­ vyloÃ…¾enÄ› na konzumaci obsahu, jako jsou webové stránky, sociální sítÄ› či prohlížení videí. Pokud se ale pustíme do sloÃ…¾itÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ch kancelářských prací či delÃ…¡ÃƒÃ‚­ práce se sloÃ…¾kami, velmi brzy zjistíme, Ã…¾e takové činnosti jsou v tomto módu pomÄ›rnÄ› obtížné a neproduktivní.

Na pravé stranÄ› zÃ…¯stal sloupec coby notifikační centrum. DefaultnÄ› je schováno, ale kliknutím na pÃ…™ÃƒƒÃ‚­sluÃ…¡nou ikonu v dolní liÃ…¡tÄ› či gestem – pÃ…™ejetím zprava doleva – jej snadno zobrazíme. Nenajdeme zde ale pouze notifikace ze sociálních sítí, emailÃ…¯, upozornÄ›ní o bezpečnosti, updatech či tipÃ…¯, jak vyuÃ…¾ÃƒÃ‚­t OS na maximum, ale dokonce i rychlé nastavení wi-fi, jasu a dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ch. Notifikace pÃ…™itom budou synchronizované s nadcházejícím systémem Windows Mobile 10, takÃ…¾e po zpracování notifikace na jednom zaÃ…™ÃƒƒÃ‚­zení hláška zmizí i na zbylých zaÃ…™ÃƒƒÃ‚­zeních. Nová Desítka se ale zaměÃ…™ÃƒƒÃ‚­ na spolupráci s telefonním OS i v dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ch rovinách. WM10 ovÃ…¡em vyjde aÃ…¾ na podzim tohoto roku.

Podstatná je samozÃ…™ejmÄ› opÄ›t dolní liÃ…¡ta, která je s námi téměÃ…™ u kaÃ…¾dého dÄ›ní. V té lze opÄ›t mít zástupce programÃ…¯ coby zkratku pro jejich zapínání či pro pÃ…™epínání mezi spuÃ…¡tÄ›nými aplikacemi. UrčitÄ› sami tuÃ…¡ÃƒÃ‚­te, Ã…¾e nepÃ…™ijdeme ani o ukazatele času, datumu, nabití baterie či sílu signálu wi-fi. KromÄ› toho je tu vÃ…¡ak novÄ› pole pro dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ dÃ…¯leÃ…¾itou součást systému – Cortanu. Zkrátka zde stačí kliknout a psát, obdobnÄ› jako do inteligentních vyhledávačÃ…¯ jako je Google.

Cortana v ÄeÃ…¡tinÄ› nebude

Cortana je virtuální asistent, podobný Siri společnosti Apple. Na vÃ…¡emoÃ…¾né informace, počasí, zprávy, sport a dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ se mÃ…¯Ã…¾eme ptát diktováním v anglickém jazyce nebo psaním klíčových slov – napÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad weather Prague (v pÃ…™ekladu počasí Praha). Dle prvních testÃ…¯ Cortana rozpoznává i nedokonalou angličtinu, takÃ…¾e se nemusíme pÃ…™ÃƒƒÃ‚­liÃ…¡ obávat. PÃ…™esto je samozÃ…™ejmÄ› absence českého jazyka velkou bolístkou pro velkou část ÄŒechÃ…¯.

Opomineme-li naÃ…¡i novou pomocnici, zbývá vzpomenout poslední tlačítko, jenÃ…¾ slouÃ…¾ÃƒÃ‚­ pro pÃ…™ehled vÃ…¡ech aktivních aplikací. Jeho stisknutím se zobrazí pÃ…™ehled aplikací a nám pak uÃ…¾ zbývá pouze vybrat, s ÄÃƒƒÃ‚­m právÄ› chceme pracovat. Zajímavé ale je pÃ…™etáhnutí jedné aplikace do levý či pravý okraj. Tím se totiÃ…¾ vybraná aplikace zobrazí na polovin monitoru, zatímco zbývající polovina stále zobrazuje zbývající aktivní aplikace. PÃ…™ehledu dosáhneme i gestem zleva doprava, které vÃ…¡ak funguje pouze na dotykových zaÃ…™ÃƒƒÃ‚­zeních.

Ve tÃ…™etím díleâ€Ã‚¦

Tento článek ukrojil a popsal dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ část nových prvkÃ…¯ nového operačního systému Microsoft Windows 10. Vzhledem k velikosti a četnosti zmÄ›n vÃ…¡ak ani tentokrát nevystačilo volné místo pro vÃ…¡echno. Proto si rozhodnÄ› počkejte na tÃ…™etí a závÄ›rečné pokračování, ve kterém se podíváme na spoustu nových aplikací i vzhled celého systému. Do té doby na vidÄ›nou!

Sponzorované odkazy:

Článek Windows 10 – Závěrečný Preview – část 2. byl publikován 27. července 2015 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 5. Internetová stránka Navratdoreality.cz
 6. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 7. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
 8. Rozzlobenimuzi.com
 9. Odesíláme SMS z internetu
 10. MP3s.Nadruhou.net

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!