Jak přenést 2D obraz na 3D předmět? Pomocí tampónového tisku to jde lehce

Jak přenést 2D obraz na 3D předmět? Pomocí tampónového tisku to jde lehce

V posledních letech se hodně hovoří o nové metodě trojrozměrného 3D tisku, my vám ale nyní představíme trochu jinou a nepříliš známou techniku. Jedná se o tampónový tisk, který umožňuje přenést jakýkoliv dvojrozměrný obrázek na trojrozměrný předmět pomocí speciálního tampónu, vyrobeného z kvalitního silikonu.

Historie tampónového tisku

Tento způsob tisku patří spíše k těm mladším, i když jeho historie se začala psát již v 18.století, kdy se začal poprvé používat ve Švýcarsku. Tehdy jej používali k vytištění čísel na ciferník hodin místo namalování štětcem. V té době se ještě používaly želatinové tampóny z kostní moučky. Na konci 19. století je pak nahradily tampóny z gumy, resp. pryže. Dnešní podoba tampónového tisku pochází z 60. let minulého století, kdy se začaly používat moderní silikonové tampóny.

Jak probíhá proces tohoto druhu tisku?

Princip tampónového tisku spočívá v tisku z hloubky, kdy tisková forma (odborně se jí říká také klišé nebo štoček) je reliéfní a tiskové plochy jsou pod úrovní netisknoucích ploch. Barva se pak na předmět nanáší prostřednictvím tampónu, vyrobeného ze silikonové pryže. Velkým plusem je možnost potištění předmětů prakticky jakéhokoli tvaru a téměř z jakéhokoli materiálu. Tampónový tisk tak má určitě velkou budoucnost a je skvělou alternativou vůči jiným – mnohdy o dost dražším – metodám).

Tampónový tisk má široké možnosti využití

Využití tampónového tisku je možné na celé řadě různých předmětů a materiálů – např. papír, sklo, plasty, kov, keramika, dřevo, karton nebo porcelán. Pokud jde o konkrétní předměty, často se tato metoda používá zejména u reklamních produktů, ale svoje využití má také u různého průmyslového zboží, hraček, obalů na kosmetiku, kuchyňského náčiní, sportovních potřeb, ale třeba i ve farmaceutickém průmyslu a řadě dalších odvětví. Možností je spousta a záleží především na klientovi a jeho konkrétním požadavku.

Kde naopak tuto metodu použít nelze?

Možnosti tampónového tisku nejsou úplně neomezené, existují příklady, kdy jej prostě použít nejde. V jednom přítlaku např. nelze vytisknout plnou plochu ve větším rozměru, komplikace mohou nastat také při tisku na některé druhy textilií, jež se nejdříve musejí nakašírovat na podložku – u nich se tisková barva mnohdy rychle vsákne a tisk je pak nutné znovu opakovat. Jedná se ale pouze o minimum nevýhod, pozitiva tampónového tisku jednoznačně převažují a oproti některým jiným metodám (např. gravírování apod.) je tento způsob výrazně levnější.

Hlavní výhody tampónového tisku

Je jich mnoho – za zmínku stojí např. efektivita při potisku větších zakázek (čím více toho budete potřebovat potisknout, tím vás to vyjde výhodněji), dále pak možnost potisknout i různě zaoblené, nerovné nebo i složitě strukturované povrchy, což běžná tiskárna nedokáže.

Jedním z lídrů v poskytování tampónového tisku je na českém trhu příbramská firma Vylita, která u nás byla jednou z prvních firem, jež se touto metodou tisku začaly zabývat. Objednat si u ní lze např. tampónový tisk na různé druhy reklamních předmětů, možný je i vícebarevný tisk (např. až z pěti různých barev) nebo barvotisk. Vzhledem k vybavení může firma provést velké množství potisků v krátkém termínu (nejkratším v ČR). Kompletní informace naleznete na jejích webových stránkách na adrese vylita.cz.

Článek Jak přenést 2D obraz na 3D předmět? Pomocí tampónového tisku to jde lehce byl publikován 2. května 2019 v 22.30 v rubrice Technologie. Autorem článku je Inzerce. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. Nejlepší souborové manažery zdarma
  4. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  7. Jak můžete zabezpečit svůj počítač nebo notebook?
  8. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  9. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  10. Odesíláme SMS z internetu

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!