Kodeky

Tagy:  kodeky pro windows media player 11, kodeky ke stažení

Sponzorované odkazy

Kodeky

Mnoha z vás se již někdy stalo, že jste si domů přinesli video, vložili ho do počítače a místo pohodlného přehrání jste se dočkali jen hlášky o tom, že video soubor je v neznámém formátu, nebo šel pouze zvuk bez obrazového doprovodu. Video je totiž věda a k jeho plnohodnotnému chodu jsou zapotřebí kodeky. Dnes si o nich povíme více.

Co je vlastně kodek?

Slovo kodek je složenina dvou slov: kodek a dekodér, i když se někdy místo těchto dvou slov užívají výrazy komprese a dekomprese. Není to nic jiného než počítačový program, jehož úkolem je snížení velikosti videa s pokud možno co nejmenší ztrátou obrazové kvality. Aby vůbec byl poté takto zkompresovaný soubor přehrávatelný, musí být k dispozici dekodér. Kodeky jsou zkrátka nutné nejen pro přehrávání, ale také pro editaci, video konference, nebo pro streaming videa.

Kodeky (https://www.swmag.cz)

Občas dochází k záměně slov kodek a formát audia/videa. Je to proto, že se někdy názvy shodují a lidé jsou tak zbytečně vystaveni informačnímu šumu, což může vést k zakoupení přístroje, který sice deklaruje přehrávání DivX, ale například Xvid již nepřehraje, i když oba dva kodeky pracují se stejným formátem MPEG-4 ASP.

Co když kodeky používat nechci?

Kodeky (https://www.swmag.cz)

I na takové je myšleno a právě pro ně jsou připraveny filtry. Filtry jsou spíše pro technicky zkušenější uživatele, neboť nabízejí více voleb, nastavení, ale právě proto jsou také náročnější na správné nastavení. Takový nejznámější a také nejpoužívanější filtr je ffdshow. I během spuštěného videa můžete v tomto filtru ladit vše možné a docílit tak nejlepšího výsledku. Většina lidí ovšem stejně sáhne spíše po balíčku kodeků a tak si přibližme ten, který považuji za jeden z nejlepších.

K-Lite Codec Pack

Kodeky (https://www.swmag.cz)

Jde o balík kodeků, který nabízí vše potřebné v jednom balení. Samozřejmostí je jednoduchá instalace, tak jak ji známe z jiných programů. K-Lite nabízí vše od DivX až po přehrávání DVD videa. Nechybí ani speciální kodeky QuickTime Alternative a Real Alternative. Samotný program je nabízen v 5 rozličných verzích šířených zdarma. Jde o verze Basic, Standard, Full, Corporate a Mega. Basic verze je balíček opravdu toho nejzákladnějšího a obsahuje jen nejznámější kodeky. Standard verze je zlatý střed, pokud nehodláte přehrávat nic s exotickými příponami. Pokud ano, určitě sáhněte po Mega verzi, která je pro tyto potřeby sestavena. Full verze je něco mezi a Corporate slouží speciálně pro firemní nasazení. Kromě samotných kodeků je součástí instalátoru i video přehrávač Media Player Classic, který se velmi podobá starým verzím Windows Media Playeru. Výhodou K-Lite jsou pravidelné aktualizace, kdy je sice nutné stáhnout celý instalační balíček, ale přežít se to dá.

Kodeky (https://www.swmag.cz)

Resumé

Bez kodeků to prostě nejde a jejich přítomnost v PC je pro většinu uživatelů nutností. Určitou náhradou jsou programy typu VLC Media Playeru. Jde o přehrávače, které již mají v sobě kodeky integrované, a není třeba nic dalšího stahovat. Hlavně dbejte na to, že je vždy třeba používat pouze jedny kodeky a neinstalovat více různých balíků. Hrozí zde riziko nekompatibility a možného znefunkčnění aplikací.

FFDShow freeware ke stažení zde:
FFDShow download

K-Lite Codec Pack freeware ke stažení zde:
K-Lite Codec Pack

Sponzorované odkazy:

Článek Kodeky byl publikován 10. února 2008 v 20.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
  3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  4. Když web, tak od profesionála
  5. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
  6. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  7. Rozzlobenimuzi.com
  8. Katastrální mapy online
  9. S jakou tiskárnou nejvíc ušetříte při firemním tisku
  10. Autoškola pohodlně s testy od Ministerstva dopravy

Tagy

Mobilní telefon antivirus MP3 idos Google Ccleaner Windows Grafika Pravopis cashback

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový systém, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone Xs se Super Retina displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!