Kodeky

Tagy:  kodeky pro windows media player 11, kodeky ke stažení

Sponzorované odkazy

Kodeky

Mnoha z vás se již někdy stalo, že jste si domů přinesli video, vložili ho do počítače a místo pohodlného přehrání jste se dočkali jen hlášky o tom, že video soubor je v neznámém formátu, nebo šel pouze zvuk bez obrazového doprovodu. Video je totiž věda a k jeho plnohodnotnému chodu jsou zapotřebí kodeky. Dnes si o nich povíme více.

Co je vlastně kodek?

Slovo kodek je složenina dvou slov: kodek a dekodér, i když se někdy místo těchto dvou slov užívají výrazy komprese a dekomprese. Není to nic jiného než počítačový program, jehož úkolem je snížení velikosti videa s pokud možno co nejmenší ztrátou obrazové kvality. Aby vůbec byl poté takto zkompresovaný soubor přehrávatelný, musí být k dispozici dekodér. Kodeky jsou zkrátka nutné nejen pro přehrávání, ale také pro editaci, video konference, nebo pro streaming videa.

Občas dochází k záměně slov kodek a formát audia/videa. Je to proto, že se někdy názvy shodují a lidé jsou tak zbytečně vystaveni informačnímu šumu, což může vést k zakoupení přístroje, který sice deklaruje přehrávání DivX, ale například Xvid již nepřehraje, i když oba dva kodeky pracují se stejným formátem MPEG-4 ASP.

Co když kodeky používat nechci?

I na takové je myšleno a právě pro ně jsou připraveny filtry. Filtry jsou spíše pro technicky zkušenější uživatele, neboť nabízejí více voleb, nastavení, ale právě proto jsou také náročnější na správné nastavení. Takový nejznámější a také nejpoužívanější filtr je ffdshow. I během spuštěného videa můžete v tomto filtru ladit vše možné a docílit tak nejlepšího výsledku. Většina lidí ovšem stejně sáhne spíše po balíčku kodeků a tak si přibližme ten, který považuji za jeden z nejlepších.

K-Lite Codec Pack

Jde o balík kodeků, který nabízí vše potřebné v jednom balení. Samozřejmostí je jednoduchá instalace, tak jak ji známe z jiných programů. K-Lite nabízí vše od DivX až po přehrávání DVD videa. Nechybí ani speciální kodeky QuickTime Alternative a Real Alternative. Samotný program je nabízen v 5 rozličných verzích šířených zdarma. Jde o verze Basic, Standard, Full, Corporate a Mega. Basic verze je balíček opravdu toho nejzákladnějšího a obsahuje jen nejznámější kodeky. Standard verze je zlatý střed, pokud nehodláte přehrávat nic s exotickými příponami. Pokud ano, určitě sáhněte po Mega verzi, která je pro tyto potřeby sestavena. Full verze je něco mezi a Corporate slouží speciálně pro firemní nasazení. Kromě samotných kodeků je součástí instalátoru i video přehrávač Media Player Classic, který se velmi podobá starým verzím Windows Media Playeru. Výhodou K-Lite jsou pravidelné aktualizace, kdy je sice nutné stáhnout celý instalační balíček, ale přežít se to dá.

Resumé

Bez kodeků to prostě nejde a jejich přítomnost v PC je pro většinu uživatelů nutností. Určitou náhradou jsou programy typu VLC Media Playeru. Jde o přehrávače, které již mají v sobě kodeky integrované, a není třeba nic dalšího stahovat. Hlavně dbejte na to, že je vždy třeba používat pouze jedny kodeky a neinstalovat více různých balíků. Hrozí zde riziko nekompatibility a možného znefunkčnění aplikací.

FFDShow freeware ke stažení zde:
FFDShow download

K-Lite Codec Pack freeware ke stažení zde:
K-Lite Codec Pack

Článek Kodeky byl publikován 10. února 2008 v 20.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...