ImgBurn

Tagy:  ImgBurn

Sponzorované odkazy

ImgBurn

V jednom z předchozích článků jsme již nakousli problematiku image souborů, neboli obrazů CD/DVD disků. V souvislosti s tím jsem zrecenzoval i program PowerIso, který je právě pro tvorbu a úpravy obrazů určen. Ovšem jde o řešení komerční (tudíž placené). Dnes si představíme program, který se nesnaží PowerIso překonat, ale nabízí toho také hodně a co je hlavní – zadarmo. ImgBurn si zamilujete.

ImgBurn je maličký program s velkými možnostmi. Třeba z homepage www.Imgburn.com si stačí stáhnout 1,8 MB velký instalační soubor a započít instalaci. Ta je nekomplikovaná a rychlá. Po úspěšném dokončení se můžeme pustit do užívání tohoto freeware klenotu.

ImgBurn si po spuštění zabere okolo 23 MB z operační paměti a je připraven k práci. Celý program je tvořen ze dvou oken. V horním je proužek rolovacích menu (Soubor, Zobrazit, Režim, atd.) a pod ním základní nabídka sestávající z 6 obrázků s popisky. Spodní okno je defaultně připojené k vrchnímu, ale lze kdykoliv oddělit a umístit si ho kamkoliv jinam. Toto okno slouží jako logovací a zapisují se sem veškeré úkony, které program právě vykonává, zobrazuje informace o mechanikách, atd. Celkově hodnotím ovládání i grafickou úpravu pozitivně.

Vraťme se ale ještě k 6 základním nabídkám. Na výběr máme tyto volby: Zapsat obraz na disk, Vytvořit obraz disku, Zkontrolovat disk, Zapsat soubory/adresáře na disk, Vytvořit obraz ze souborů/adresářů a poslední volbou je Testování. Myslím, že jednotlivé položky jsou srozumitelné a opakovat jejich funkci v několika větách by bylo mlácením prázdné slámy. ImgBurn podporuje většinu rozšířených obrazů disků a tak se není třeba bát, že by s některým nepracoval. Samozřejmostí je podpora bootovatelných obrazů, včetně doplnění CUE a MDS záznamů. Práce s SCSI/Atapi mechanikami je naprosto příkladná a za dobu užívání mě program ani jednou nezklamal. A to jsem se ještě nezmínil o nastavení. Parametrů k nastavování je tolik, že by to zabralo další stránku. Tolik místa ovšem nemáme, takže alespoň zlomek voleb dokumentuje screenshot. Testování disků probíhá buď jako celek, kdy se testují všechny sektory, nebo si můžete nastavit rozmezí v MB/sektorech.

Plusy

zdarma
mnoho funkcí
pochopitelné ovládání
čeština (nutno stáhnout zvlášť ze stránek výrobce)
podpora grafů

Mínusy

nic mě nenapadá

Pokud alespoň občas potřebujete vypálit či vytvořit obraz disku, těžko budete hledat lepší nástroj. ImgBurn nabízí opravdu mnoho za tak málo. Neváhejte a vyzkoušejte jeho možnosti. Budete příjemně překvapeni.

Hodnocení programu: 95%

ImgBurn freeware ke stažení zde:
ImgBurn download

Článek ImgBurn byl publikován 13. února 2008 v 22.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...