xp-AntiSpy

Tagy:  xp-AntiSpy, Windows, bezpečnost, soukromí

Sponzorované odkazy

xp-AntiSpy

Každý uživatel operačního systému Windows XP si jistě přeje mít v jeho útrobách co největší pořádek. Mnozí tak přeskládavají ikonky na ploše, odinstalovávají nepotřebné programy, ba někteří (a naštěstí jich je více a více) používají i programy na čištění registrů a dočasných souborů i ostatního „smetí“. Proč ale neudělat pro svůj mnohdy milovaný i nenáviděný operační systém ještě o něco více? Pokud si říkáte, že by vaše XPčka ještě snesla nějaký ten tweaking (ladění), mám pro vás v dnešním článku příjemný tip.

Program, jež vám chci představit a zároveň doporučit se jmenuje xp-AntiSpy a ve freeware vodách internetu se pohybuje od roku 2003. Jeho využití je striktně omezeno na jednu věc a to na vypnutí nejrůznějších služeb a nastavení operačního systému, které jsou zranitelné z hlediska bezpečnosti nebo například narušují soukromí uživatele. Co nám tedy Christian Taubenheim jakožto tvůrce této utility připravil?

možnost vytvořit vlastní profilmožnost vytvořit vlastní profil

K recenzi jsem samozřejmě vybral nejnovější stabilní verzi 3.96–8, která spatřila světlo světa před pár dny. Na domovské stránce programu www.xp-antispy.org sice jsou k dispozici ještě čerstvější betaverze, ale riskovat případné problémy s nestabilitou jsem nechtěl. Pokud se rozhodnete program vyzkoušet, musíte si nejprve vybrat jazykovou mutaci programu. Ve výběru kromě všech světových jazyků nechybí ani čeština (díky chlapci z GVG) o které ještě bude malinko řeč. Poté už stačí pouze vybrat typ distribučního balíčku. Na výběr je klasická „instalačka“ a také ZIP archív pro ty, co šetří každý kilobajt. V dnešní době broadbandového připojení je stejně jedno jestli stáhnete 300 KB instalátor nebo 200 KB archív… Nicméně ta svoboda výběru tu je.

hlavní okno programuhlavní okno programu

Následuje triviální instalace, kterou netřeba popisovat, neboť její celý průběh je v našem rodném jazyce. Nyní nezbývá nic jiného než program xp-AntiSpy spustit. Okamžitě po spuštění jste dotázáni, jestli si chcete založit nový profil, abyste měli kdykoliv později přehled o tom jaké služby a nastavení jste změnili a nebyl tak problém je kdykoliv vrátit zpět. Interface programu je maximálně minimalistické a estéti se tu zrovna dvakrát nejlépe cítit nebudou. To naštěstí vyvažuje samotná funkčnost a ta je perfektní. Ještě se ovšem vraťme na okamžik k profilům, kterými program disponuje. Na výběr je kromě vašeho vytvořeného ještě profil Neutrální, Doporučený a Windows Update. Neutrální profil nechává veškeré rozhodování na uživateli, zatímco Doporučený profil radí deaktivovat nejčastěji problémové funkce. Profil Windows Update zase vypíná vše, co se točí kolem aktualizací operačního systému.

vysvětlení jednotlivých značekvysvětlení jednotlivých značek

Jak bylo řečeno, slouží program k vypnutí služeb a funkcí, které mohou být zranitelné, porušující soukromí uživatele, otravné, atd. Program rozděluje 8 typů možných nastavení: Funkce Media Playeru, Hlášení o chybách, Další nastavení, Síť, Internet Explorer, Služby, MS Messenger a nakonec Regsvr32.dll. Z názvů není problém rozpoznat, čeho se které okruhy týkají. Snad jen poslední okruh Regsvr32.dll může být méně znalým uživatelům neznámý, ale neskrývá se tu nic jiného než nastavení ohledně aktivace Windows. Každý okruh obsahuje několik různých nastavení a je pouze na vás jestli dotyčné věci zakážete nebo ne. Ke každé volbě je k dispozici česká srozumitelná nápověda, aby i začátečníci měli určitou kontrolu, co vlastně zakazují a vypínají. A jaký má toto všechno efekt? Hlavně vyšší kontrolu nad svým systémem, mírou soukromí a také vyšší zabezpečení, což jsou argumenty, které není radno opomíjet. Každému doporučuji program alespoň vyzkoušet, neboť takovýchto freeware produktů mnoho není a zvlášť v češtině.

Pro

Freeware
Čeština
Malinká velikost
Větší kontrola nad systémem a zvýšení bezpečnosti

Proti

Použitelný pouze na Windows XP

Hodnocení programu: 90%

xp-AntiSpy freeware ke stažení zde:
xp-AntiSpy download

Článek xp-AntiSpy byl publikován 9. července 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...