Napájení sluncem 2008

Tagy:  elektronika, roboti, slunce, solární panely, napájení sluncem, všb

Sponzorované odkazy

Včera se na akademické půdě VŠB Ostrava konal tradiční již osmý ročník mezinárodní soutěže napájení sluncem.

závodní dráha napajeni sluncemzávodní dráha napajeni sluncem

Soutěž byla rozdělena na „sluneční poskakovače“ a „vodíkové jezdce“. Vozítka se solárním pohonem měla za úkol projet soutěžní dráhu o délce 1,8 m v co nejkratším čase. Vodíkový jezdec měl cíl dojet co nejdále na malé množství paliva – 2 ml destilované vody. Nejlepší vodíkoví jezdci jsou schopni ujet na toto množství paliva až několik desítek metrů. Vodíkoví jezdci mají jasně dané množství paliva a proto je lepší podle mého názoru postavit jezdce bez elektroniky, která by jen navíc spotřebovávala drahocennou energii a zvyšovala spotřebu svojí vahou

Závod slunečních vozítek se dále dělil na tři kategorie:
1. vozítka bez elektroniky
2. vozítka s elektronikou
3. vozítka s mikroprocesorem

Hlavní kategorie je 2., protože stavebnice solárního vozítka, která byla dodána všem soutěžícím obsahuje jednoduchou elektroniku.

Dodávanou stavebnici raději nepoužívat

Postavení vozítka podle návodu ve stavebnici však na úspěch v soutěži nestačí. Prakticky jediná použitelná věc ve stavebnici jsou solární panely. Pokud se robot postaví podle návodu ve stavebnici, tak dráhu bude projíždět po malých skocích a bude to trvat hodně dlouho (desítky sekund až minuty). Stavebnice obsahuje těžký motor se špatnou účinností a špatně navržené elektrotechnické schéma.

Ten kdo chtěl uspět postavil robota s vlastními kvalitnějšími díly a s elektronikou na principu nábojové pumpy.

Jak dopadl náš robot?

solarni robot pcmarksolarni robot pcmark

Zástupce magazínu www.swmag.cz se letos soutěže opět účastnil. Robot PCMark se soutěže účastnil už potřetí, každý rok je robot nějakým způsobem vylepšován. Robot je postaven na pevné a lehké konstrukci, která zaručila, že robot je přesně rovně a nevybočoval s dráhy. Pro snížení tření byla použita kuličková ložiska na všech třech kolech. Velice důležitý převodový poměr byl po mnoha testech optimálně navržen s ohledem na elektroniku robota. Motor, osa a převody pocházejí z CDrom mechaniky. Elektronika solárního robota pracovala na principu nábojové pumpy. Napěťový měnič nabije kondenzátor o kapacitě 4700 mikroF na 15 V za 14,5 s. Po nabití kondenzátoru se kondenzátor přes tyristor rychle vybije do motoru, vozítko rychle vystřelí a projede celou dráhu.

Robot PCMark poslední dva roky vyhrál ve hlavní druhé kategorii, letos byl opět vylepšen a dojel do cíle v čase 1,30 s (byl o 0,5 s rychleji, než vloni). Na vítězství to však letos bohužel nestačilo. Konkurenční robot byl o 0,02 s rychlejší. Myslím si, že druhé místo ve velké konkurenci 74 ostatních robotů je velký úspěch. Příští rok se soutěže zúčastním možná znovu a pokusím se navázat na úspěchy z posledních let.

Výsledková listina 2008 hlavní kategorie.

Článek Napájení sluncem 2008 byl publikován 18. září 2008 v 20.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Marek Maťovka. Pro diskusi slouží komentáře (0).