Napájení sluncem 2008

Tagy:  elektronika, roboti, slunce, solární panely, napájení sluncem, všb

Sponzorované odkazy

Napájení sluncem 2008

Včera se na akademické půdě VŠB Ostrava konal tradiční již osmý ročník mezinárodní soutěže napájení sluncem.

závodní dráha napajeni sluncem

závodní dráha napajeni sluncem

Soutěž byla rozdělena na „sluneční poskakovače“ a „vodíkové jezdce“. Vozítka se solárním pohonem měla za úkol projet soutěžní dráhu o délce 1,8 m v co nejkratším čase. Vodíkový jezdec měl cíl dojet co nejdále na malé množství paliva – 2 ml destilované vody. Nejlepší vodíkoví jezdci jsou schopni ujet na toto množství paliva až několik desítek metrů. Vodíkoví jezdci mají jasně dané množství paliva a proto je lepší podle mého názoru postavit jezdce bez elektroniky, která by jen navíc spotřebovávala drahocennou energii a zvyšovala spotřebu svojí vahou

Závod slunečních vozítek se dále dělil na tři kategorie:
1. vozítka bez elektroniky
2. vozítka s elektronikou
3. vozítka s mikroprocesorem

Hlavní kategorie je 2., protože stavebnice solárního vozítka, která byla dodána všem soutěžícím obsahuje jednoduchou elektroniku.

Dodávanou stavebnici raději nepoužívat

Postavení vozítka podle návodu ve stavebnici však na úspěch v soutěži nestačí. Prakticky jediná použitelná věc ve stavebnici jsou solární panely. Pokud se robot postaví podle návodu ve stavebnici, tak dráhu bude projíždět po malých skocích a bude to trvat hodně dlouho (desítky sekund až minuty). Stavebnice obsahuje těžký motor se špatnou účinností a špatně navržené elektrotechnické schéma.

Ten kdo chtěl uspět postavil robota s vlastními kvalitnějšími díly a s elektronikou na principu nábojové pumpy.

Jak dopadl náš robot?

solarni robot pcmark

solarni robot pcmark

Zástupce magazínu www.swmag.cz se letos soutěže opět účastnil. Robot PCMark se soutěže účastnil už potřetí, každý rok je robot nějakým způsobem vylepšován. Robot je postaven na pevné a lehké konstrukci, která zaručila, že robot je přesně rovně a nevybočoval s dráhy. Pro snížení tření byla použita kuličková ložiska na všech třech kolech. Velice důležitý převodový poměr byl po mnoha testech optimálně navržen s ohledem na elektroniku robota. Motor, osa a převody pocházejí z CDrom mechaniky. Elektronika solárního robota pracovala na principu nábojové pumpy. Napěťový měnič nabije kondenzátor o kapacitě 4700 mikroF na 15 V za 14,5 s. Po nabití kondenzátoru se kondenzátor přes tyristor rychle vybije do motoru, vozítko rychle vystřelí a projede celou dráhu.

Robot PCMark poslední dva roky vyhrál ve hlavní druhé kategorii, letos byl opět vylepšen a dojel do cíle v čase 1,30 s (byl o 0,5 s rychleji, než vloni). Na vítězství to však letos bohužel nestačilo. Konkurenční robot byl o 0,02 s rychlejší. Myslím si, že druhé místo ve velké konkurenci 74 ostatních robotů je velký úspěch. Příští rok se soutěže zúčastním možná znovu a pokusím se navázat na úspěchy z posledních let.

Výsledková listina 2008 hlavní kategorie.

Sponzorované odkazy:

Článek Napájení sluncem 2008 byl publikován 18. září 2008 v 20.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Marek Maťovka. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Říjnový update Windows 10 je opět dostupný
  3. Vivaldi – Prohlížeč Opera má následovníka
  4. Kancelář v e-mailu? S novou generací CRM žádný problém!
  5. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  7. Steam a levné hry - Sezónní výprodeje, ale i prodejci klíčů ke hrám
  8. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
  9. Sledujuserialy.cz- Tuny seriálů na jednom místě!
  10. MP3s.Nadruhou.net

Tagy

Google fotky Windows antivirus SEO MP3 pravopis seznam email email, gmail Windows 10

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Potřebujete spolehlivý ERP/CRM systém, který se přizpůsobí potřebám vaší firmy? Doporučujeme využívat moderní podnikový erp software Altus Vario.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový program, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone X se Super Retina HD displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!