Nákupy ze zahraničí již nejsou tak výhodné

Tagy:  Nákupy ze zahraničí, e-shop, nákup, obchod, Evropská Unie, novela, DPH, Česká pošta, Nákupy z USA, clo

Sponzorované odkazy

Nákupy ze zahraničí již nejsou tak výhodné

S velkým rozmachem internetu a především internetových obchodů se do středu zájmu širšího povědomí dostaly právě nákupy ze zahraničních serverů. Do nedávné doby byly velmi výhodné a relativně rychlé. Elektroniky a spotřebního zboží menší ceny létalo přes „velkou vodu“ stále více a více. Nicméně v současné době tato „zlatá“ doba končí. Mnozí lidé jistě budou duben roku 2011 proklínat. Chcete-li vědět proč a jak se konkrétně situace mění, čtěte dále…

Peněženky, otřeste se!

Zlatá doba výhodných zahraničních nákupů se od dubna razantně změnila. Týká se to jak změn cen a povinností spojených s přepravou, tak i změn v čekací době. Vyčkávání na kýžené zboží se totiž prodlouží až na dvojnásobek. Tuto dobu však člověk do určité míry přežije, peněžní stránka však zasáhne každého a přežívá se hůře. Doposud se za veškeré zboží koupené za hranicemi Evropské Unie platila daň z přidané hodnoty jen v případě, že hodnota zboží přesahovala hranici 150 eur. Mnoho balíčků se do této částky vešlo, a tak putovaly do našich končin bez potřeby platit DPH. Nyní je však situace jiná, a ona sto padesáti eurová hranice se snižuje na nízkých 22 eur. Všechno zlé je pro něco dobré, a tak i tato novela má kladnou stranu. Do nynější doby jste museli platit clo za balíčky, jejichž hodnota přesahovala 22 eur. To se mění směrem nahoru. Všechny zásilky s hodnotou nižší jak 150 eur jsou osvobozeny cla. To se však týká jen nekomerčních balíčků, které jsou určeny pro vlastní potřebu. Chcete-li něco pro potřeby firmy, clo stále zůstává na stejné hodnotě jako doposud. Jakmile balík přesáhne výše zmíněných 150 eur, zaplatíte clo, které je pro jednotlivé země a zboží odlišné. Nadáváte-li v této souvislosti na naše zákonodárce, ponechte si dech raději na mezinárodní sféru. Tato novela zákona totiž vychází v souvislosti s vydáním směrnice Evropskou radou před dvěma lety.

Balíků bude ubývatBalíků bude ubývat

Proč to nezkomplikovat?

Všechno jde přece zkomplikovat, tak proč to neudělat i v tomto případě, že? Zatímco v nedávných dobách vám zásilka bez jakýchkoliv starostí došla dobírkou, nyní si situace docela razantně mění. Celní správa už nebude nic zařizovat, ale všechno papírování spočine na vás. Máte-li čas a chuť, můžete vše řešit osobně, ale předpokládám, že je jednodušší svěřit vše nějakému zástupci, nebo-li celnímu deklarantovi. Pokud vám dováží balíček jedna z mnoha dopravních služeb, má zastupování celním deklarantem již započteno v koncové ceně balíčku. Vy se tedy nemusíte vůbec o nic starat. Zatímco v případě přepravy Českou poštou nastává situace o poznání jiná. Za tyto služby si Česká pošta účtuje 180 Kč a v případě, kdy situace nevyžaduje platit ani clo ani DPH, je částka přibližně poloviční. Tento poplatek je však účtován zvlášť, a tak přibude k nákladům vynaloženým za poštovné a celkovou cenu zásilky.

Novela prodraží nákupyNovela prodraží nákupy

Nevýhodný zákrok

O tom, že se sníží nejen počet zásilek objednaných především z USA, ale především i exkluzivita podobných nákupů, není pochyb. Většina zasílaných zásilek totiž zakládala na příznivé hranici 150 eur, která se obešla bez DPH. K tomu všemu připočtěte prodlouženou čekací dobu a také komplikace v podobě složitějšího papírování. „Dobrou“ zprávou je možnost zkrácení čekací doby za 600 Kč. Suma sumárum přinesla novela zákona č. 235/2004 Sb. krutou podpásovku mnoha lidem a zajistila i do jisté míry nevýhodný zákrok pro státní kasu. Výhodným nákupům levnějšího zboží tedy můžeme definitivně na rozloučenou hodit bílý kapesníček. Chcete-li se podělit o vlastní zkušenosti či názor na současnou situaci zahraničních nákupů, můžete využít buď diskusi pod článkem nebo ankety, taktéž pod článkem.

Sponzorované odkazy:

Článek Nákupy ze zahraničí již nejsou tak výhodné byl publikován 30. června 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (6).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...