SeaMonkey - webové aplikace v jednom

Tagy:  seamonkey, web aplikace, sea monkey

Sponzorované odkazy

SeaMonkey - webové aplikace v jednom

V tomto článku se zaměřím na populární balík webových aplikací SeaMonkey. Budu se jej snažit jednoduše popsat, nastínit postup instalace a přiblížit uživateli jednotlivé části tohoto balíku.

Představení

Jak jsem již na začátku zmínil, jedná se o balík různých webových aplikací shromážděných pod jednou aplikací. SeaMonkey je nástupce webového prohlížeče a e-mailového klienta v jednom – Mozilla Suite. Vývoj Mozilla Suite byl organizací Mozilla.org ukončen, později se skupinka nezávislých programátorů/vý­vojářů rozhodla ve vývoji pokračovat, a tak vznikla tato aplikace s názvem SeaMonkey. Je to aplikace vycházející z Mozilla Suite. SeaMonkey není pouze obyčejný prohlížeč, ale je v něm obsažen i mailový klient, IRC klient, WYSIWYG (zkratka: What You See Is What You Get, volný překlad: ‚co vidíš to dostaneš‘) editor pro vývoj webových stránek a adresář kontaktů. Toliko dost na úvod, nyní k samotnému popisu instalace a jednotlivých částí.

Jednoduchá instalace

Po navštívení domovských stránek aplikace SeaMonkey a její stažení, která je dostupná pro Windows,Mac OS X i operační systémy založené na Linuxovém jádře, jak s instalátorem tak i bez instalátoru. Instalace probíhá velmi jednoduše, na začátku musíme souhlasit s licenčním ujednáním, potom nám instalátor dá na výběr co vše chceme instalovat (pouze prohlížeč, kompletní instalace, vlastní instalace), po tomto zvolení se aplikace na instaluje a je připravena k použití. Když se rozhodnete stáhnout SeaMonkey bez instalátoru, stačí archiv pouze rozbalit na vámi určené místo a je hotovo.

instalace

Základem je prohlížeč

Po spuštění se nám objeví prohlížeč, ve kterém se to vše ovládá. Jedná se o prohlížeč založen na jádru s názvem Gecko (stejné jádro, na jakém pracuje i Mozilla Firefox). Při prvním spuštění je nastavena úvodní stránka start.czilla.cz, samozřejmě je možné ji změnit. Změnit lze také vzhled SeaMonkey, v základu jsou dostupné 2 skiny, classic a modern, je však možné získat nový skin. V prohlížeči nechybí základní funkce jako jsou: blokování pop-up oken, správce stahování, prohlížení v panelech, správce záložek, a mnoho dalších funkcí, které jsou dnes již standart ve většině prohlížečů. Přepínání do jiných aplikací probíhá pomocí vybrání položky OKNO, pak si můžeme vybrat co chceme spustit.

první start

Editor

Po spuštění editoru se objeví velké okno, do kterého vkládáme obsah stránky nebo zdrojový kód. Dole na záložkách si vybereme jakým způsobem budeme tvořit stránku (zdrojový kód, normálně), jedná se o WYSIWYG editor tak je tam samozřejmě i volba náhledu. Jednou z funkcí editoru je přímé publikování na internetu, probíhá to tak, že si nastavíte vzdálený server, na který chcete stránku uložit a potvrdíte. Editor dále obsahuje i JavaScript debugger, chybí však funkce zvýrazňování syntaxe.

Poštovní klient

Nyní se dostáváme k popisu klienta pošty a diskusních skupin. Po prvním spuštění se nás aplikace zeptá, zda ji chceme nastavit jako výchozí. Můžeme taky hned využít průvodce pro přidání mailového účtu. Aplikace je podobná ostatním mailovým klientům jako je Outlook, Windows Mail, atd, takže si na ni rychle zvykneme. Při stahování pošty si můžeme zvolit, ze kterých účtů poštu stáhneme. Tak stejně i při odesílání. Po přidání účtu se nám v levém panelu objeví základní složky. V pravém panelu je obsažen seznam s e-maily a jejich obsah.

poštovní klient

IRC klient

Na závěr jednoduše popíšu IRC klient obsažený v SeaMonkey. Je to klient s názvem chatZilla! obsahující antispamový filtr. V předvolbách si přidáme kanály, lze nastavit i automatické připojení na určitý kanál po startu. Klient je celkem přehledný a jednoduchý na ovládání. Vzhled přebírá z hlavního nastavení SeaMonkey.

Závěrečné hodnocení

SeaMonkey je opravdu užitečný balíček internetových aplikací v jednom. Všechny aplikace kladou důraz na bezpečnost. Jestliže chcete opravdu něco unikátního tak tento balík aplikací doporučuji. Celkově je jednoduchý na ovládání a vzhled (po zvolení modern skinu) není taky zas tak špatný, dokonce je i trochu líbivý. SeaMonkey je jednoduchá a kompaktní aplikace a zaslouží si tak 75%

SeaMonkey: all-in-one internet application suite:

  • akt. verze: 1.1.13
  • platformy: Windows, Mac OS X, Linux
  • velikost: záleží na platformě – od 10MB
  • licence: freeware, open-source

Seamonkey ke stažení zde:
Seamonkey download

Článek SeaMonkey - webové aplikace v jednom byl publikován 20. listopadu 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jakub Kulhavý. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...