Internetový prohlížeč od Seznamu – Seznam Email stále při ruce

Sponzorované odkazy

Internetový prohlížeč od Seznamu – Seznam Email stále při ruce

Internetové prohlížeče a častá otázka jaký vybrat. Díky Seznam.cz Prohlížeči máme další přírůstek, který ovšem cílí především do řad tuzemských uživatelů využívajících služeb českého vyhledávače Seznam.cz. Nejlepší internetový prohlížeč to sice není, ale i tak má co nabídnout.

Co je nového?

První verze „eSka“, oficiálně nazývaného Seznam.cz Prohlížeč, oplývala řadou nedostatků a chyb, byť jako celek fungovala dobře. V naší recenzi si odnesla solidních 60 %. Vývojáři průběžně opravovali bezpečnostní chyby a vylepšovali maličkosti. Druhá verze přináší větší balík vylepšení a zachovává jednoduchost. Nově nese prohlížeč jméno aplikace Seznam.cz.

Jednoduchý, ale funkční.

Hojně propagovanou novinkou je pomocník Krasty nabízející dodatečné informace k právě prohlíženým webům. Jste-li například na webu nějaké firmy, či e-shopu s kamennými pobočkami, Krasty pomůže najít adresu nejbližší pobočky, telefonní číslo a nebo třeba otevírací dobu. Nechybí ani přímé odkázání na Mapy.cz. Zdrojem dat pro Krastyho je databáze služby Firmy.cz. Vývojáři ovšem slibují rozšíření schopností Krastyho i na další služby.

Praktický rádce Krasty může ušetřit čas.

Malou novinkou je zobrazení adresy odkazu v zápatí prohlížeče, pokud kurzorem najedete na aktivní prvek na kterémkoli webu. Zdánlivě zbytečná funkce, na kterou jsme ovšem zvyklí z konkurenčních prohlížečů.

Možnosti importu dat z jiných prohlížečů nevybočují ze standardu.

Pochválit musím také integraci slovníku cizích slov do kontextové nabídky. V praxi stačí pravým kliknutím myši na cizí slovo na webu otevřít kontextovou nabídku, kde je slovo ihned přeloženo.

Integrovaný slovník cizích slov.

Vývojáři zapracovali také na stabilitě a rychlosti prohlížeče. Jednotlivé otevřené karty nyní představují vlastní proces, což zlepšuje právě zmíněnou stabilitu. Pád jedné karty tak nezpůsobí pád celého prohlížeče. Navíc aplikace Seznam.cz rychleji startuje, pokud je v nastavení povoleno Rychlé spuštění. Na základě toho se prohlížeč nevypíná, ale pouze ukládá do úsporného režimu snižujícího požadavky na systémové prostředky.

V jednoduchosti je krása, ale…

Stejně jako první verze se i nyní prohlížeč od Seznamu drží jednoduchého, ale funkčního designu a rozložení ovládacích prvků, k čemuž žádné výhrady nemám. Design zjevně hledal inspiraci v jednoduchý aplikacích pro Metro, či správněji Modern UI, a funguje to ve výsledku dobře. Aplikace Seznam.cz ovšem nevyužívá kontextové nabídky hlavního panelu Windows 7 a novějších. Nelze tak snadno přistupovat přímo z lišty k nedávno navštíveným webům, či rovnou spouštět anonymní okno. Ano, konečně eSko umožňuje serfovat i anonymně bez ukládání historie.

Konečně i anonymně.

Již v původní recenzi jsme kritizovali nemožnost změnit domovskou stránku, nebo využívat Nové stránky ihned po startu. Změna neproběhla ani nyní, nicméně vzhledem k jednoznačnému zacílení na určitou skupinu uživatelů v tom nevidím zásadní problém. Domovská stránka, napevno nastavená na Seznam.cz, je navíc kdykoli dostupná přes tlačítko S.

V nastavení lze zvětšit všechny prvky ve třech krocích. Dotykové ovládání díky tomu bude snazší.

Z bezpečnostních důvodů stále prohlížeč nepodporuje plug-iny vyjma Flash Playeru, jehož instalaci lze provést jediným kliknutím v Nastavení. V základu je ovšem integrovaný rychlý přístup k Seznam Emailu s ukazatelem nepřečtených e-mailů ve složce Doručené.

Červené eSko naznačuje, že se nacházíme na domovské stránce.

Adresní řádek slouží jak k vlastnímu zadávání adres, tak i k vyhledávání. Výchozím vyhledávačem je Seznam.cz, nicméně v nastavení lze snadno provést změnu na Google či Bing. Další vyhledávače není možné přidat.

Pokročilé vyhledávání. Adresní řádek lze separovat od vyhledávácího.

Na desktopu i na mobilech včetně synchronizace

Aplikace Seznam.cz funguje jak na moderních Windows, tak i na stařičkém Windows XP Service Pack 2. K dispozici je ale také uživatelům Mac OS X ve verzi 10.6 a novější. Uživatelé linuxových distribucí však bohužel přijdou zkrátka.

Vedle desktopové verze eSka, která běží na osvědčeném jádře Blink známém z konkurenčního Google Chrome, nabízí seznam také mobilní verzi pro Android a iOS. Symbióza mezi jednotlivými zařízeními je konečně zajištěna díky synchronizaci oblíbených záložek a hesel. Stačí se přihlásit k účtu Seznam.cz a nastavit, co chcete sdílet. V rámci desktopových instalací by byla vhodná ještě synchronizace nastavení, ta ale v eSku chybí.

Synchronizace nabízí omezené možnosti.

Podruhé a lépe

V pořadí druhá verze Seznam.cz Prohlížeče, respektive aplikace Seznam.cz, se poučila z řady nedostatků a chyb první verze. Vývojáři přichystali řadu zajímavých novinek, mezi které patří třeba pomocník Krasty, ale konečně také anonymní serfování, vyšší stabilita prohlížeče a řada dalších. Najdou se i nedostatky a stálé ponechávání prohlížeče v úsporném režimu také není ideální cestou ke zrychlení startu, byť v současné době zpravidla netrpíme nedostatkem operační paměti. Své uživatele si aplikace Seznam.cz bez problému najde na desktopech i na mobilech a bude záležet jen Seznamu, jakými kroky se prohlížeč vydá dále.

Hodnocení redakce:  70 %

Výhody:

 • Přehledné a přívětivé rozhraní
 • Možnost synchronizace hesel a záložek
 • Krasty
 • Běží na jádře Blink
 • Anonymní serfování

Nevýhody:

 • Chybí synchronizace nastavení
 • Nelze změnit domovskou stránku
 • Nepodporuje plug-iny
 • Neběží na linuxových distribucích
 • Úsporný režim stále okupuje paměť

Oficiální web aplikace Seznam.cz

Sponzorované odkazy:

Článek Internetový prohlížeč od Seznamu – Seznam Email stále při ruce byl publikován 18. února 2016 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 3. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 4. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 5. Wikipedia online encyklopedie
 6. Zpívejme si doma - výběr nejlepších karaoke programů
 7. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 8. Internetová stránka Navratdoreality.cz
 9. Rozzlobenimuzi.com
 10. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!