Kdo je Česká pirátská strana a o co usiluje?

Tagy:  čps, piráti do parlamentu, česká pirátská strana

Sponzorované odkazy

Kdo je Česká pirátská strana a o co usiluje?

Česká pirátská strana (dále jen ČPS) sehnala potřebných 1 000 podpisů a ministerstvo vnitra ČR muselo minulou středu zaregistrovat tento nový politický subjekt. O ČPS se poslední dobou dost hovoří, dnes si povíme proč.

Základní informace o straně

Zakladatel strany je Jiří Kadeřávek. Strana vznikla oficiálně 19. dubna 2009, vznikla zřejmě jen z recese, po vzoru Švédské pirátské strany- Piratpartiet. Strana strhla zájem českých médií, uvidíme časem zda oprávněně. ČPS má své webové stránky na adrese www.ceskapiratskastrana.cz

ČPS nekandidovala do nedávných evropských parlamentních voleb, za to se však chystá zde v Čechách 9. a 10. října 2009 (pravděpodobné datum voleb) usilovat o křesla v parlamentu.

Bude se krást?

Jaký je program strany a proč se o ČPS pořád mluví, budeme moci „krást legálně“? Rozhodně ne. Program strany je jasný, chce pouze usilovat o to, aby Internet zůstal svobodný a v případě úspěchu se také bude snažit o změnu autorských práv, nikoliv jejich zrušení. Modernizace zákonů je opravdu nutná, mnoha lidem se např. nepozdává:

 • zakoupený nosič s daty si lze zkopírovat pro osobní ochranu (záloha) pouze, pokud se neobejde kopírovací ochrana, což je zhola nemožné
 • koupí tiskárny, cd/dvd nosiče nebo např. paměťové karty si „předplácíme nelegální“ stahování hudby a filmů a to i když si jdeme vyfotit/vypálit/vy­tisknout jen své rodinné fotografie
 • a jiné

Větší podpora než Piratpartiet?

Piratpartiet, které existuje od r. 2006, zaznamenala v Eurovolbách úspěch- z 41,3% odevzdaných hlasů bylo 7,1% hlasů pro Piratpartiet. Na Švédsko připadá 18 poslaneckých křesel, tímto výsledkem si Piratpartiet získala 1 křeslo. Možná vám jedno křeslo nepřijde příliš, ale rozhodně je to dost, aby se začalo o problémech veřejně hovořit.

ČPS se podle průzkumu agentury Network Media Service dostává podpory od 50 % české internetové populace. Přesto se mnozí domnívají, že strana nebude mít velký úspěch. Zdá se, že lidé v Česku preferují stálé a silné strany, pokud by však strana svoji šanci dostala, bylo by velmi zajímavé sledovat jejich snahy o změnu.

Národní pirátské strany jsou in?

Po úspěchu Švédské pirátské strany se obdobná strana formuje také na Slovensku. Slovenská strana se bude také snažit o reformu autorského zákona, ale také o: větší bezpečnost citlivých údajů na Internetu a zrušení patentů na léky. Strana však musí nasbírat potřebných 10 000 podpisů k úřednímu zaregistrování strany.

Změní se tedy něco?

Je jasné, že pokud tyto nové (zatím malé) strany nedostanou svoji šanci, nemohou nic změnit. U švédské strany Piratpartiet se však můžeme možná brzy dočkat i nějakého výsledku. Osobně mě však jako voliče nezískali.

Sponzorované odkazy:

Článek Kdo je Česká pirátská strana a o co usiluje? byl publikován 26. června 2009 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 3. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
 4. Rozzlobenimuzi.com
 5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 6. MP3s.Nadruhou.net
 7. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 8. Co je IP adresa a jak ji zjistit?
 9. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 10. Bojíte se odposlechů? Tohle byste měli vědět!

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!