Kdo je Česká pirátská strana a o co usiluje?

Tagy:  čps, piráti do parlamentu, česká pirátská strana

Sponzorované odkazy

Kdo je Česká pirátská strana a o co usiluje?

Česká pirátská strana (dále jen ČPS) sehnala potřebných 1 000 podpisů a ministerstvo vnitra ČR muselo minulou středu zaregistrovat tento nový politický subjekt. O ČPS se poslední dobou dost hovoří, dnes si povíme proč.

Základní informace o straně

Zakladatel strany je Jiří Kadeřávek. Strana vznikla oficiálně 19. dubna 2009, vznikla zřejmě jen z recese, po vzoru Švédské pirátské strany- Piratpartiet. Strana strhla zájem českých médií, uvidíme časem zda oprávněně. ČPS má své webové stránky na adrese www.ceskapiratskastrana.cz

ČPS nekandidovala do nedávných evropských parlamentních voleb, za to se však chystá zde v Čechách 9. a 10. října 2009 (pravděpodobné datum voleb) usilovat o křesla v parlamentu.

Bude se krást?

Jaký je program strany a proč se o ČPS pořád mluví, budeme moci „krást legálně“? Rozhodně ne. Program strany je jasný, chce pouze usilovat o to, aby Internet zůstal svobodný a v případě úspěchu se také bude snažit o změnu autorských práv, nikoliv jejich zrušení. Modernizace zákonů je opravdu nutná, mnoha lidem se např. nepozdává:

 • zakoupený nosič s daty si lze zkopírovat pro osobní ochranu (záloha) pouze, pokud se neobejde kopírovací ochrana, což je zhola nemožné
 • koupí tiskárny, cd/dvd nosiče nebo např. paměťové karty si „předplácíme nelegální“ stahování hudby a filmů a to i když si jdeme vyfotit/vypálit/vy­tisknout jen své rodinné fotografie
 • a jiné

Větší podpora než Piratpartiet?

Piratpartiet, které existuje od r. 2006, zaznamenala v Eurovolbách úspěch- z 41,3% odevzdaných hlasů bylo 7,1% hlasů pro Piratpartiet. Na Švédsko připadá 18 poslaneckých křesel, tímto výsledkem si Piratpartiet získala 1 křeslo. Možná vám jedno křeslo nepřijde příliš, ale rozhodně je to dost, aby se začalo o problémech veřejně hovořit.

ČPS se podle průzkumu agentury Network Media Service dostává podpory od 50 % české internetové populace. Přesto se mnozí domnívají, že strana nebude mít velký úspěch. Zdá se, že lidé v Česku preferují stálé a silné strany, pokud by však strana svoji šanci dostala, bylo by velmi zajímavé sledovat jejich snahy o změnu.

Národní pirátské strany jsou in?

Po úspěchu Švédské pirátské strany se obdobná strana formuje také na Slovensku. Slovenská strana se bude také snažit o reformu autorského zákona, ale také o: větší bezpečnost citlivých údajů na Internetu a zrušení patentů na léky. Strana však musí nasbírat potřebných 10 000 podpisů k úřednímu zaregistrování strany.

Změní se tedy něco?

Je jasné, že pokud tyto nové (zatím malé) strany nedostanou svoji šanci, nemohou nic změnit. U švédské strany Piratpartiet se však můžeme možná brzy dočkat i nějakého výsledku. Osobně mě však jako voliče nezískali.

Sponzorované odkazy:

Článek Kdo je Česká pirátská strana a o co usiluje? byl publikován 26. června 2009 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
 3. Wikipedia online encyklopedie
 4. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
 5. Katastrální mapy online
 6. Smajlíci
 7. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
 8. MP3s.Nadruhou.net
 9. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 10. iVysílání – online televizní archiv České televize

Tagy

mapy Google překládač sms smajlíci idos seo Pravopis pohlednice CMS

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na neodolatelně tenký Apple iPad Air. Skvělý tablet pro nejnáročnější uživatele!