Opera 10 – Novinky v desítce

Tagy:  Opera 10, Opera Turbo, prohlížeč, emailový klient, RSS čtečka, internetové prohlížeče, internet

Sponzorované odkazy

Opera 10 – Novinky v desítce

Finální desítka je tu! Konečně jsme se dočkali velmi očekávané desáté verze kontroverzního prohlížeče Opera. Hledáte-li prohlížeč se vším všudy, je pro vás Opera přímo určena. Žádné další aplikace na práci s internetem. Nová funkce Opera Turbo vám umožní pohodlně surfovat i s pomalým připojením.

Menu oblíbených záložekMenu oblíbených záložek

Opera 10 pod drobnohledem

Finální verze již v pořadí desáté Opery vám zprostředkuje nejen klasické serfování po internetu, ale i mnoho implementovaných nástrojů pro zjednodušení práce a úsporu času. V základní instalaci máte totiž navíc k dispozici emailového klienta, RSS čtečku a také velmi kvalitního správce stahování spolu s klientem peer to peer sítí. Funkcí je k dispozici opravdu velké množství, avšak ani na to nejdůležitější, tedy na samotný prohlížeč, tvůrci nezapomněli. Nová verze přináší mnohá vylepšení v podobě speciálního režimu turbo a také velmi komfortních gest myší. Všechny tyto vymoženosti jsou schované v malém instalačním souboru majícím přibližně 10 MB. Opera bez jakýchkoliv problémů spustíte na všech novějších edicích Windows, na Linuxu a mnoho dalších operačních systémech. Aktuální verze je kontrolována při každém spuštění prohlížeče a všechny aktualizace jsou prováděny zcela automaticky. Za zmínku jistě stojí také ukládání informací pro vyplňování formulářů.

Poštovní klientPoštovní klient

Uživatelské rozhraní

Prohlížeč na vás v základu dýchá tmavějším designem, který lze samozřejmě libovolně měnit. Letitá praxe umožnila tvůrcům desátou verzi dotáhnout do jednoduché a funkcemi nabité podoby. Po chvilce práce s prohlížečem si tak velmi rychle zvyknete. Dnes již standardní práce s panely zajišťuje pohodlnou a hlavně efektivní práci při serfování. Navigační lištu snad ani nemusím popisovat. Tvůrci bohužel nesjednotili kolonku adresy s vyhledávačem, to znamená, že v navigační liště máte dvě rozdělené ikonky. Velmi známou výhodou Opery je zobrazování nejoblíbenějších webů v přehledné nabídce při každém spuštění, resp. otevření nového panelu. Zobrazovat lze 4 až 25 oblíbených záložek. V levém rohu programu naleznete ikonku pro odkrytí nabídky funkcí, kde naleznete například historii navštívených webů, správce záložek a stahování a také poznámky. Tento panel si můžete upravit podle vašich představ pomocí ikonky se symbolem plus. Dolní stavová lišta nabízí spuštění speciální funkce Opera Turbo, kterou si popíšeme v další části článku. Naleznete zde také volbu velikosti textu či sofistikovaný vypínač obrázků.

Nastavení Opery TurboNastavení Opery Turbo

Pošťák z Opery

Již jsem se zmiňoval o vynikajícím implementovaném poštovním klientovi. Veškerá práce s emaily se odehrává v okně prohlížeče, poštovní klient se pouze otevře v novém panelu. Většina z vás jistě ocení přehledné rozmístění prvků, které se drží dnešních standardů, a tak se zaručeně neztratíte. Psát emaily lze nejen v klasickém textovém módu, ale i prostřednictvím HTML kódu. Od klienta určitě neočekávejte speciální pokročilé funkce či nějaký propracovaný kalendář a organizování akcí a úkolů.

Nastavení počtu oblíbených záložek v menuNastavení počtu oblíbených záložek v menu

Opera Turbo

Máte-li k dispozici pouze pomalé připojení k internetu, je pro vás v desáté Opeře funkce Opera Turbo, která vám práci na pomalém připojení zaručeně zpříjemní. V levé části stavové lišty lze tuto funkci zapnout. Funkce je založená na zmenšování a ořezávání velikosti veškeré obsahu. Ořezávání můžete krásně vidět třeba na obrázcích. Nastavení Opera Turbo zobrazíte při rozkliknutí ikony pro zapnutí. Vybírat můžete mezi třemi režimy – Zakázáno, Povoleno a Automatické. Poslední režim monitoruje připojení a jakmile začne být připojení abnormálně pomalé, bude Opera Turbo automaticky zapnuta.

Opera Turbo vypnuta / zapnutaOpera Turbo vypnuta / zapnuta

Závěrečný souhrn a hodnocení

I když není Opera nejoblíbenějším a neužívanějším prohlížečem, svoji uživatelskou základnu má, a že není zanedbatelná. Nabízí totiž velké množství funkcí pro práci s internetem v jedné jediné aplikaci. Zbytečné plug-iny tak můžete dát stranou. Česká lokalizace je samozřejmostí. Jestliže jste zatím Operu nevyzkoušeli, vřele vám to doporučuji, za zkoušku nic nedáte. Opera 10 nám ukázala, že je opravdu konkurence schopným prohlížečem.

Moje hodnocení =  80 %

Výhody:

  • Opera Turbo
  • Poštovní klient
  • Výborný správce stahování
  • Velikost instalačního balíku
  • Česká lokalizace

Nevýhody:

  • Nesjednocená kolonka adresy s vyhledávačem
  • Absence organizace času v poštovním klientovi

Stáhněte si Operu 10 zde:
Opera 10 download

Článek Opera 10 – Novinky v desítce byl publikován 7. prosince 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...