Burn4Free – Freewarová bomba nebo propadák?

Tagy:  Burn4Free, vypalování, DVD, CD, záloha, freeware, kompilace, hudba, data, nero, clone cd

Sponzorované odkazy

Burn4Free – Freewarová bomba nebo propadák?

Vypalování – mnoho z vás si pod tímto pojmem představí komerční aplikace jako je Nero, CloneCD či jiné. Ovšem místo v síni vypalovacích programů si určitě zaslouží i freewarové aplikace, které sice nepřekypují různými funkcemi, za to vám nabídnou často velmi dobrý poměr ceny a užitkové hodnoty. Pojďme doslova prošpikovat freewarový program Burn4Free. Pojďme se tedy podívat, co nám Burn4Free nabízí.

Jednoduchý mód pro méně zkušené uživateleJednoduchý mód pro méně zkušené uživatele

Burn4Free pod drobnohledem

Burn4Free obsahuje vše potřebné k vypalování dnes standardních médií. Podpory se sice dočkaly i blu-ray vypalovačky, avšak blu-ray disk si s Burn4Free opravdu nevypálíte. Instalace je velmi jednoduchá. Nejprve si musíte stáhnout přibližně 4,2 MB veliký instalační balík, prostřednictvím kterého program bez problému a jakýchkoli zádrhelů nainstalujete. Při prvním spuštěním se vám bohužel zobrazí otravná reklama, ale po ní následuje výběr jazyka, jež je velmi rozsáhlý. Program lze přepnout i do češtiny. Reklama se naštěstí zobrazí jen při úplně prvním spuštění. Poté je program ihned připravený k vypalování, nemusíte totiž nic nastavovat. Program obsahuje dva módy, rozdělené podle zkušeností uživatele. Při prvním spuštění se vás Burn4Free zeptá jaký z těchto módu chcete zapnout. Na výběr máte mezi jednoduchým a uživatelským módem. První z nich je pro méně zkušené uživatele a obsahuje opravdu jen to nejpotřebnější. Vypalování ISO obrazů je samozřejmostí.

Nepřehledný uživatelsý módNepřehledný uživatelsý mód

Uživatelské rozhraní

Uživatelské rozhraní je na programu pravděpodobně tou nejkontroverznější záležitostí. Rozložení sice obsahuje nápad a logiku, ale nezdá se být dotažené do konce. Horní lišta obsahuje zbytečně mnoho nepřehledně rozložených ikon. V rozbalovací položce Zobrazit v horní liště lze naštěstí všechny tyto lišty vypnout nebo následně pak zapnout. Po prvním spuštěním vám bude chvíli trvat, než se pořádně zorientujete. Jakmile si toto rozložení zažijete, už se vám nebude zdát tak nepřehledné a zmatené. V horní liště nastavíte základní volby pro vypalování jako je název disku, vypalovací mechanika a rychlost vypalování. Pod touto lištou se nachází lišta s nástroji, která je odvozena od dvou zmiňovaných módů. Tyto lišty probereme v další části článku. Pod nimi je klasické okno pro tvorbu interní struktury disku. V dolní části se zobrazují ukazatele kapacity jednotlivých disků. Ty slouží pro kontrolu velikosti zvoleného obsahu. Při práci s DVD kompilací bohužel nezmizí ukazatele kapacity pro CD. Nejníže položená je informační tabulka spolu s reklamou.

NastaveníNastavení

Přespříliš potřebných i zbytečných nástrojů

V uživatelském módu obsahuje kvanta různých potřebných, ale i naprosto zbytečných funkcí. Dvojitý panel tak zvaných „WWW nástrojů“ obsahuje odkazy na oficiální web Burn4Free, hlášení chyb programu, odkaz pro finanční podporu či odkazy na jiný software anebo vyhledávač obalů. Tento dvojitý panel ale obsahuje i trochu užitečnější funkce. Pro příklad mohu uvést nástroj pro kontrolu kompatibility. Program prakticky porovná název vaší optické mechaniky se seznamem na oficiálních stránkách Burn4Free. Je tedy velká pravděpodobnost, že se dozvíte o nekompatibilitě, i když jste před tím s tímto program bez problémů pracovali, respektive vypalovali. Zbylé panely obsahují klasické nástroje pro nahrání souborů a složek, vytvoření složky, smazání atp.

Integrace do WindowsIntegrace do Windows

Integrace do Windows

Mnohé z vás jistě potěší dobrá integrace do Windows. Při rozkliknutí rozbalovací nabídky u jakéhokoliv souboru máte k dispozici několik nástrojů pro vypalování prostřednictvím Burn4Free. Nabídka samozřejmě obsahuje i zástupce pro spuštění programu. Zajímavou funkcí je Plovoucí okno. Okno programu se vám zmenší pouze do speciálního panelu, který vás informuje o velikosti rozpracovaného projektu, o počtu souborů či času zvukové stopy.

Průběh vypalování ISO obrazuPrůběh vypalování ISO obrazu

Bomba nebo propadák?

Když pomineme různé neduhy Burn4Free jako je reklama, nepřehlednost a několik zbytečných lišt, nabízí program veliké množství zajímavých funkcí a nástrojů. Po chvilce práce si zvyknete na uživatelské rozhraní, které se ze začátku opravdu může zdát nepřehledné. Dalším zklamáním je, že program neumí kopírovat z disku na disk. Většině jistě udělá radost i přítomnost češtiny. Velmi mě potěšila integrace programu do Windows, a tak máte program neustále po ruce. Je tedy Burn4Free propadák a nebo bomba? Váhy se naklánějí spíše k výbornému freewarovému vypalovacímu softwaru, avšak některé záležitosti sráží program na tu špatnou stranu.

Moje hodnocení =  60 %

Výhody:

  • Cena
  • Přítomnost češtiny
  • Integrace

Nevýhody:

  • Uživatelské rozhraní
  • Několik zbytečných lišt
  • Reklama
  • Nelze kopírovat disky

Stáhněte si Burn4Free zde:
Burn4Free download

Článek Burn4Free – Freewarová bomba nebo propadák? byl publikován 19. prosince 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...