Portable Apps Suite - mějte své programy vždy s sebou

Tagy:  portable programy, portable software, portable, flash disk programy, flashdisk, portable apps, flash disk, software, flashka

Sponzorované odkazy

Portable Apps Suite - mějte své programy vždy s sebou

Flash disky nabývají na oblibě díky nízké ceně, vysoké kapacitě a uspokojující rychlosti zápisu. Se stoupající oblibou těchto přenosných médií se objevuje čím dál tím více přenosných aplikací, tedy aplikací (programů) určených například právě na flash disky. Takovýto program nepotřebuje žádnou instalaci, stačí jen poklepat na spouštěcí soubor a aplikace je plně funkční.

Portable Apps Suite je samospustitelný balík přenosných aplikací. Do tohoto balíčku můžete „instalovat“ další přenosné aplikace, všechny je pak můžete individuálně spouštět z jednoduchého rozhraní. Výhodou tohoto balíčku je, že všechny aplikaci si své osobní nastavení a profily neukládá do uživatelských složek počítače, jak je normálně zvykem, avšak data zůstávají uložena spolu s aplikacemi na flash disku, tudíž pokud kdykoliv a kdekoliv spustíte například přenosný emailový klient, veškerá osobní nastavení včetně emailů zůstanou na svém místě. Tyto aplikace se tak stávají velmi flexibilní a můžete je s sebou nosit doslova všude – do školy, do zaměstnání, k přátelům, apod.

Co je potřeba?

Pokud budete chtít Portable Apps nosit s sebou, potřebujete flash disk (či jiný přenosný disk – přenosný HDD, SD karty, aj.) dostatečné kapacity a rychlosti. Kapacita se doporučuje více jak 1GB, avšak samotná velikost balíčku s odvíjí od množství instalovaných programů. Rychlost a práce s aplikacemi se odvíjí od rychlosti flash disku. Dostačující jsou však jakékoliv flashky disky s rychlostí čtení přes 10MB/S. Zde tedy platí, čím rychlejší, tím lepší.

Portable Apps Suite

Portable Apps suite je k dostání ve třech různých verzích. Základní verze zahrnuje pouze rozhraní Portable Apps, můžete si tak nahrát pouze aplikace, které chcete. Další verze viz tabulka.

Jednotlivé verze Portable Apps suiteJednotlivé verze Portable Apps suite

Balíček Portable Apps je dostupný ke stažení zdarma na stránkách výrobce. Po stažení je nutno balíček rozbalit buďto rovnou na přenosné médium nebo do počítače.

Celý balíček je nejdříve nutno extrahovat.Celý balíček je nejdříve nutno extrahovat.

Pokud budete rozbalovat nejrozsáhlejší verzi balíčku obsahující Open Office, budete potřebovat notnou dávku trpělivosti, poněvadž celý procese trvá vcelku dlouho (dle rychlosti zápisu flashky).

Rozhraní Portable AppsRozhraní Portable Apps

Po úspěšném rozbalení spusťte soubor ‚StartPortable­Apps.exe‘, na pozadí se spustí správce Portable Apps z něhož můžete spouštět jednotlivé aplikace. Mezi jazyky byla zařazena i čeština, stačí přepnout z anglického jazyka do českého pod položkou ‚Options >> Language‘.

Dle stažené verze se vám zobrazí výpis všech „nainstalovaných“ aplikací. Rozhraní Portable Apps připomíná na první pohled nabídku start operačního systému Windows. Na pravé straně jsou dokonce i zástupci (odkazy) na umístění dokumentů, obrázků, hudby, atd.

Zálohování portable AppsZálohování portable Apps

Integrována byla funkce zálohy. Zálohovat můžete buďto celou flashku, nebo jen data aplikací či dokumenty. Záloha se provede do formátu ZIP, není tedy problém ji popřípadě editovat.

Takto pak může například vypadat vaše výbava na cesty.Takto pak může například vypadat vaše výbava na cesty.

Přidat program je snadné. Stačí si stáhnout ze stránek Portable Apps (www.portableapps.com/apps) danou aplikaci, která je kompatibilní s Portable Apps Suite a aplikaci přidat pomocí ‚Možnosti >> Přidat programy‘. Aplikace se přidá do Portable Apps Suite a její zástupce se zobrazí v menu balíčku. Ještě snadnější je odebrání aplikace. Stačí pravým tlačítkem kliknout na vybraný program a zvolit možnost ‚Uninstall‘.

Závěr

Portable Apps Suite je šikovný pomocník pro správu přenosných (portable) aplikací. Velmi mě potěšila například integrace Skype, VLC Media Playeru a Mirandy. Celkově je zpracování celého balíčku velmi dobré. Oceníte i dvě tlačítka vpravo dole – křížek vypne Portable Apps a druhé okamžitě odpojí flash disku od počítače.

Poznámka: Testováno na Windows XP x86 a Windows 7 x64.

Stáhni Portable Apps Suite

Mé hodnocení:  90 %

Výhody:

  • jednoduché a přehledné rozhraní
  • česká lokalizace
  • ukládání osobních nastavení programů na flashku
  • funkční na 32bit i 64 bit systému

Nevýhody:

  • většina aplikací v angličtině

Článek Portable Apps Suite - mějte své programy vždy s sebou byl publikován 14. června 2010 v 22.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...