ooVoo – zbytečný klon Skypu nebo užitečný program?

Tagy:  oovoo, videochat, videokonference, skype, telekomunikace, telefon, mobil, mobilní telekomunikace, operátoři

Sponzorované odkazy

ooVoo – zbytečný klon Skypu nebo užitečný program?

Skype – program pro VOIP telefonování a video hovory je díky své popularitě už velmi dobře zaryt do podvědomí téměř každého uživatele internetu. Díky této obrovské popularitě se začaly objevovat více či méně kvalitní a inovativní klony Skypu. Patří nový instant messanger nesoucí jméno ooVoo mezi nekvalitní klony nebo přináší něco nového, užitečného a zajímavého?

První dojmy

Registrace nutná pro používání programu.Registrace nutná pro používání programu.

Oovoo stahuji bez problému zdarma z webu výrobce, neboť je distribuován pod licenci freeware (ostatně si myslím, že za samostatný komunikační software by nikdo peníze nevyhazoval, když existuji známé alternativy, které jsou také zdarma). Ovšem existují i placené verze, které obsahují jisté výhody, ale o těch až později. Instalační soubor se vejde pod 1 MB, ovšem během instalace se ještě stahují další komponenty potřebné pro úspěšné dokončení instalace. Nejedná se však opět o žádné nesmyslně objemné soubory. První co už trochu zamrzí je nepřítomnost češtiny ve výběru jazyka během instalace, obzvláště když se už dnes většina zahraničních komunikačních programů může pochlubit českou lokalizací. První čím nás po dokončení instalace ooVoo uvítá je registrační formulář vyzývající k vytvoření ooVoo account – uživatelského účtu. Po zadání osobních údajů jako je ooVoo ID – uživatelské jméno. Password – heslo apod… se už dostáváme do samotné aplikace a okamžitě nás vítá průvodce nastavením web kamery, mikrofonu a audio výstupu. Vzhledem ooVoo určitě neurazí. Moderní černý design svým rozvržením připomíná ICQ a tak si nebudete muset zvykat na jiný systém. Bohužel jsem se nedohledal možnosti změny vzhledu pomocí skinů, což je škoda, neboť možnost trochu si personalizovat svůj komunikační software je vždy příjemná. Samotné telefonování probíhá tak jak ho známe ze Skypu a proto ho nebudu nijak popisovat. Ovšem přes telefonování se dostáváme k první funkci, která mě na ooVoo opravdu zaujala. Jelikož se dá pomocí ooVoo dovolat zase jenom do aplikace ooVoo okamžitě mě napadá, že se program nemá šanci chytnout pokud nepřijde s něčím novým. Nevím zda jedna originální funkce není málo ale přesto se mi opravdu zalíbila. V záložce Web video calls vedle seznamu kontaktů se skrývá funkce, která umožňuje uživateli ooVoo volat si i s někým kdo ooVoo nemá, ba dokonce kdo nemá žádný takovýto software. Vše funguje pomocí odkazu, který ooVoo vygeneruje, tento odkaz pak pošleme svému známému, a ten vám pak bez nutnosti jakékoliv registrace přímo z prohlížeče pomocí aplikace postavené na technologii Java zavolá. Hezké že? Jinak vše probíhá tak jak známe z jiných IM – přidáváme a spravujeme kontakty, voláme, chatujeme, zakládáme videokonference až do 6 účastníků, odesíláme soubory…

Vzhledem program připomíná staré známé IM jako třeba ICQ.Vzhledem program připomíná staré známé IM jako třeba ICQ.

Zaplatíš a do Čech stejně nejspíš nezavoláš…

ooVoo umožňuje také nákup kreditu, který potom lze využít na levné telefonování na pevné linky či mobilní telefony. Ovšem i když si kredit koupíte do Česka stejně nejspíš nezavoláte, protože přímo v aplikaci ooVoo je možnost výběru předvolby České republiky neaktivní (šedá) a ani na webu v nápovědě o kupování kreditu není ČR v seznamu podporovaných zemí. Ovšemže je pravděpodobné, že časem se bude ooVoo rozšiřovat i do dalších zemí, ale kdy, to je zatím ve hvězdách.

Zkušební hovor pomocí ooVoo…Zkušební hovor pomocí ooVoo…

Funkce navíc, které potěší…

ooVoo obsahuje také řadu zajímavých funkcí, které sice nejsou nijak radikálně důležité, avšak myslím, že určitě někdy mohou najít využití. Jedná se o např.: nahrávání video hovoru (samozřejmě druhý účastník je o zahájení nahrávání informován), tvorbu fotek z video hovoru nebo zajímavou funkci Share desktop, kdy z účastník video hovoru sdílíme nejen obraz ze své web kamery ale také svojí pracovní plochu.

Dobrý software ale pro nás už méně…

ooVoo je zajímavý komunikační software, který je navíc v základní, plně dostačující verzi, dostupný zdarma. Nejvíce mě zaujala možnost telefonování na ooVoo přímo z prohlížeče, což se mi zdá opravdu jako výborný nápad. Horší je to už s absencí české lokalizace a s „ignorací“ ČR v možnosti klasických telefonních hovorů. Jedná originální funkce bohužel neudělá ze programu přelomovou záležitost proto s přikláním k pěkným, nicméně průměrným 65%.

Moje hodnocení:  65 %

Výhody:

  • Funkce Web video calls
  • Vzhled

Nevýhody:

  • „nepodporování všeho českého“

Stáhnout ooVoo z Edownload.cz

Článek ooVoo – zbytečný klon Skypu nebo užitečný program? byl publikován 21. června 2010 v 01.45 v rubrice Programy. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...