Sony Vegas Pro – Král mezi střižnami

Tagy:  Sony Vegas Pro 10, Sony, Vegas Movie Studio HD 10, Vegas, střih, video, profesionální střih, editace videa, 3D efekty, DVD Architect Pro, Nvidia CUDA, DVD, Blu-ray, Blue-ray

Sponzorované odkazy

Sony Vegas Pro – Král mezi střižnami

Střih videa je velmi rozsáhlé téma a každý uživatel má své specifické požadavky. Některým uživatelům stačí základní nástroje jako je Windows Movie Maker. Jiní uživatelé pro změnu chtějí pokročilejší nástroje a pak je tu také skupina nejnáročnějších uživatelů, pro které cena neznamená nejdůležitější faktor při výběru aplikace pro stříhání videa. Pro poslední jmenovanou skupinu lidí je tu právě velmi kvalitní aplikace Sony Vegas od předního výrobce multimediálního hardwaru Sony. Tak se na to vrhneme…

Načítací okno Sony Vegas ProNačítací okno Sony Vegas Pro

Opravdu profesionální střižna

Sony Vegas Pro je střižna videa určená především pro zkušenější uživatele, případně pro profesionální využití. Nabízí nejen střih klasického videa, ale i možnost střihu videa ve vysokém rozlišení. Program podporuje celou škálu různorodých formátů, každý z vás si určitě najde svůj preferovaný formát videa. Hned na začátku pro vás mám špatnou zprávu, program totiž neobsahuje češtinu. Leckteří uživatelé tedy musí očekávat krkolomnější cestu při poznávání Sony Vegas a jeho možností. Sony Vegas nabízí opravdu nepřeberné množství různých nástrojů. Ať už se jedná o editaci obrázků použitých v dotyčném videu nebo třeba různých přechodových či popisných obrazovek. Nástrojů je více než dost. Potřebujete-li nějaké nástroje nebo funkci, můžete ji dodat prostřednictvím zásuvných modulů, nebo chcete-li plug-inů. K dispozici je jak 32 bitová tak i 64 bitová verze. Sony Vegas Pro 10 plně využívá nejen potenciálu procesoru, ale umí také pracovat s výkonnými grafickými procesory, které oceníte především při práci s některými efekty pro HD video. Majitelé grafických karet Nvidia mohou zajásat, protože je právě ona podpora grafických karet zprostředkovaná prostřednictvím technologie Nvidia CUDA. Co potěší jistě každého z vás, je bezesporu vysoká rychlost celého programu. Žádné zbytečné čekání, ani nic podobného.

ProjektProjekt

Instalace a první spuštění

Program jsme si tedy v krátkosti popsali, pusťme se tedy do instalace. První problematikou je licence. Počátečním krokem však pravděpodobně bude stažení zkušební verze. Instalační balíček čítá přibližně 200 MB. Instalací vás provádí standardní průvodce, avšak, jak jsem se již zmiňoval, češtinu zde nenajdete. V průběhu instalace jste vyzváni pro volbu mezi plnou verzí, ve které musíte ihned zadat licenční klíč, a 30-denní zkušební verzí. Jinak vás průvodce ničím nepřekvapí. Na konci vás však čeká nezbytná registrace produktu, bez které nelze instalačního průvodce ukončit. Zcela si vystačíte se zadáním tlustě vyznačených informací a odsouhlasení.

Registrace produktuRegistrace produktu

Při prvním spuštění může být leckdo zaskočen relativně složitým uživatelským rozhraním. Složitost je bezesporu na místě, přece jen je to profesionální nástroj. Avšak takovou překážkou to opravdu není. Všechny nástroje jsou velmi dobře rozloženy a v závěru přijdete na to, že zprvu složité uživatelské rozhraní je intuitivní a přehledné. Barevné rozložení uživatelského je řízeno vzhledem, který je nastaven ve vašem systému. Obrovskou výhodou jsou určitě také plovoucí okna. Pokud vám tedy nevyhovuje výchozí rozložení jednotlivých prvků, můžete je kompletně předělat. Tento krok provedete prostřednictvím sloupce teček, který je umístěn na každém plovoucím okně. Do jednotlivých panelů si dokonce můžete přidat i některé další nástroje.

Základní uživatelské rozhraníZákladní uživatelské rozhraní

Zajímavé funkce a nástroje

Popisování všech funkcí a nástrojů, které Sony Vegas Pro nabízí, by zaplnilo přinejmenším rozsáhlou knihu, proto se zaměřím jen na ty nejzajímavější funkce a nástroje. Recenzovaná verze Pro nabízí oproti zjednodušené verzi Vegas Movie Studio HD 10 speciální aplikaci DVD Architect Pro pro export zpracovaného videa na DVD či Blu-ray disk. Novinkou ve verzi 10 je i podpora stále se rozšiřujícího třetího rozměru ve videích a filmech. Pro 3D video jsou k dispozici všechny funkce, které naleznete u „plochého“ sourozence, tedy 2D zobrazení. Zajištěna je také kvalitní práce s prolínáním 2D a 3D. Standardně nabízí Sony Vegas nesčetné množství efektů pro přechody a pro úpravu videa či případně obrázků ve videu. Vybere si opravdu každý. Těšit se můžete i na rozsáhlé možnosti v oblasti zvuku. Mnoho druhů ekvalizérů je samozřejmostí, stejně jako podpora 24 bitové audio stopy. Zvuk můžete dokreslit různými efekty, jejichž portfolio můžete rozšířit prostřednictvím plug-inů.

Práce se zvukemPráce se zvukem

Jen ta cena…

Sony Vegas Pro je ideálním nástrojem pro zkušenější uživatele, které nadchne obrovským množstvím všelijakých nástrojů a opravdu širokou podporou vstupních i výstupních formátů. Pro méně zkušené uživatele je k dispozici nižší, méně vybavená verze Vegas Movie Studio HD 10, která je nabízena i za podstatně nižší cenu. Méně zkušení uživatelé totiž zdaleka nevyužijí všechny poskytované funkce. Určitě vás nepotěší absence české lokalizace. Sony Vegas Pro není přímou konkurencí pro velmi známé a oblíbené programy Pinnacle Studio, případně Corel VideoStudio Pro, konkuruje však obdobně vybavenému programu Adobe Premiere Pro. Potřebujete-li opravdu profesionální střižnu videa, mohu vám bezpochyby doporučit právě Sony Vegas.

Moje hodnocení:  95 %

Výhody:

  • Uživatelské rozhraní
  • Velmi rychlá odezva
  • Široká podpora formátů
  • Ohromné množství nástrojů
  • Podpora 3D efektů

Nevýhody:

  • Cena
  • Pro začátečníky příliš rozsáhlé a složité

Stáhnout Sony Vegas z eDownload.cz

Zakoupit Sony Vegas Pro 10

Článek Sony Vegas Pro – Král mezi střižnami byl publikován 2. prosince 2010 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...