Technologie Java světoznámé společnosti Oracle Corporation

Tagy:  Java, Java SE, Java ME, Java EE, JavaCard, platforma, programovací jazyk, Sun Microsystems, Oracle, JVM, C++

Sponzorované odkazy

Technologie Java světoznámé společnosti Oracle Corporation

S pojmem Java se již dlouho setkáváme den co den v mnoha podobách. Jednou je to na mobilních zařízeních, jindy pro změnu v internetovém prohlížeči a nebo při spouštění leckterých aplikací. Co to vlastně ta Java je? Tak přesně na to se podíváme v tomto článku. Rozebereme nejen co je to Java, ale také k čemu slouží a v neposlední řadě v jaké míře je využívaná. Tento článek bere pojem Java z pohledu běžného uživatele, proto zde nebudu rozebírat přílišné podrobnosti z oblasti programování a budu používat jednoduché definice tak, aby v článku zbytečně nevznikl zmatek.

Co je to Java?

Na začátek bude nejlepší vysvětlit si, co se skrývá pod oním pojmem Java. Java je v podstatě platforma založená na stejnojmenném velmi rozšířeném programovacím jazyku. Pro lepší pochopení uvedu, jak vlastně Java funguje. Program vytvořený v Javě je nejprve přeložen do speciálního tvaru, který poté probírá a interpretuje tzv. virtuální stroj (JVM – Java Virtual Machine). Virtuální stroj upravuje program tak, aby fungoval na specifickém operačním systému. Díky tomu může vývojář vytvořit jeden jediný program, který pak poběží na téměř jakémkoliv systému. Výsledek práce virtuálního stroje je v podstatě to, co my vidíme a používáme – tedy běžící aplikace. Virtuální stroj je vytvořen vždy pro specifický systém. Nezávislost na systému a architektuře je největší výhodou Javy a díky tomu se jí také dostává takové obliby a rozšířenosti mezi vývojáři.

Logo platformy JavaLogo platformy Java

Historie v krátkosti

Ještě před tím než se podíváme na využití a výhody a nevýhody Javy, pojďme alespoň okrajově nakouknout do historie této oblíbené a rozšířené platformy. Javu poprvé představila společnost Sun Microsystems v roce 1995. Ihned po vydání byla Java licencována mnoha klíčovým společnostem, aby došlo k jejímu rozšíření. Programovací jazyk Java vychází z jazyka C++, který v podstatě zjednodušuje. Při srovnávání těchto dvou jazyků si tedy můžete všimnout určitých podobností. V současnosti vyvíjí Javu společnost Oracle Corporation, v nedávné době totiž došlo k odkoupení Sun Microsystems. Tento krok přinesl pro platformu Java jistou změnu. Všechny zdrojové kódy platformy Java byly uvolněny, a tak se z ní stává svobodná platforma šířená pod licencí open source.

Společnosti, které se podílejí na vývoji JavySpolečnosti, které se podílejí na vývoji Javy

Java a její využití

Působiště Javy není jen v oblasti osobních počítačů, ale také v různých malých přenosných zařízeních, jako jsou například PDA a mobilní telefony, a v oblasti velkých serverových řešeních samozřejmě také. S podivem se můžeme s Javou setkat i v malých chipových kartách, mezi které patří kreditní karty a karty SIM (dílčí platforma Java Card). Její využití je tedy opravdu četné. Zaměříme se nejprve na využití v oblasti osobních počítačů. V předešlé části článku jsem mluvil o virtuálním stroji, který je potřebný pro běh dekódování zdrojového kódu Javy. Mohu tedy plynule navázat, že je ho potřeba nejprve nainstalovat. Provést to můžete buď z oficiálních stránek Java.com a nebo ze serveru eDownload.cz. Často se také stává, že programy vyžadující Javu k běhu ji buď mají integrovanou ve vlastním instalačním průvodci a nebo přímo odkazují k jejímu stažení a instalaci.

Automatická aktualizaceAutomatická aktualizace

Poté můžete bezstarostně stahovat a používat jakékoliv nástroje a aplikace postavené na Javě a vůbec nezáleží na tom, jaký systém máte. Javu nevyužívají jen klasické desktopové aplikace, často se s ní totiž můžete setkávat i na webu. Pro zajímavost je pro oblast osobních počítačů vyvíjená vlastní jakási dílčí platforma Java SE. Vedle virtuálního stroje se ještě instaluje nástroj pro jeho automatickou aktualizaci. Díky tomu nevyžaduje virtuální stroj žádnou údržbu. Moderní mobilní telefony si také ukously své sousto v pojmu Java, a tak se s aplikacemi a hrami v této oblasti můžete setkávat již dlouhá léta. Pro mobilní telefony je vyvíjeno speciální odvětví zvané Java ME. Serverové řešení má také své vlastní vývojové odvětví zvané Java Enterprise Edition, ve zkratce Java EE. Tato dílčí platforma vychází z desktopové verze Java SE a umožňuje tvorbu a provozování rozsáhlých specifických aplikací pro firemní systémy.

Dílčí platformyDílčí platformy

Klady a zápory

Je na čase se podívat na výhody a nevýhody platformy Java, i když už několik výhod v článku padlo. Největší výhodou Javy je bezpochyby její nezávislost na architektuře zařízení, na kterém je provozována. Setkat se s ní tedy můžeme nejen na počítačích, ale i na mobilních telefonech a čipových kartách. Vezmeme-li to jen z pohledu desktopu, můžeme provozovat jednu aplikaci na jakémkoliv systému. Velkou výhodou je také bezesporu dynamický vývoj a to především díky obrovské podpoře společnosti Oracle (dříve Sun). Pro vývojáře Javy přináší také mnoho různorodých výhod. Jednou je to jednoduchá práce a vývoj v tomto jazyce oproti jiným programovacím jazykům, jindy třeba velká stabilita vytvářených aplikací. Ve výhodách bych mohl dále pokračovat, na druhou stranu se sluší říct i její nevýhody. Jednou z nejvýraznějších nevýhod je pomalý start aplikací tvořených v Jave. Způsobuje to překlad a interpretace virtuálního stroje. Pokud používáte nějaké jednoduché méně náročné aplikace, zjistíte relativně velkou náročnost Javy. I když je program nenáročný, v pozadí musí běžet celé prostředí Javy. Nevýhodou Javy je v podstatě i přítomnost virtuálního stroje, bez kterého to prostě nejde. V současnosti je však Java téměř na každém počítači, a tak bych to neviděl tak černě.

Logo programovacího jazyku JavaLogo programovacího jazyku Java

Závěrem

Platforma Java si svoji oblíbenost bezpochyby zaslouží. Je to dynamicky se vyvíjející platforma s obrovským působištěm. Nevýhody jsou jasně setřeny obrovským množstvím výhod, které tato platforma skýtá. Určitou ne zcela přímou konkurencí pro Javu je architektura .NET, o které jsme Vám již na tomto softwarovém serveru psali a jen budoucnost nám ukáže, kdo získá dominantní postavení. Článek o této architektuře si můžete přečíst zde.

Článek Technologie Java světoznámé společnosti Oracle Corporation byl publikován 29. ledna 2011 v 00.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...