Snadná tvorba bootovacího USB flash disku pomocí UNetbootin
Sponzorované odkazy

Přestože optické mechaniky jsou stále ještě standardní výbavou dnešního počítače, u moderních mobilních notebooků narazíte na modely, které optickou mechaniku postrádají. To, zda dnes má ještě optická mechanika smysl, ponechme diskusi. Majitelé těchto zařízení ale mohou narazit v případě, že potřebují nabootovat (zavést) nějaký operační systém, DOS či program. Jelikož většina moderních počítačů dokáže bootovat z USB disku, nabízí se při dnešních cenách flash disků snadná cesta jak vyzrát nad chybějící mechanikou. Pomocí nástroje UNetbootin vytvoříte v cuku letu bootovatelný USB/HDD disk.
UNetbootin je open-sourcový nástroj pro vytvoření bootovatelného média, který důvěrně znají jistě uživatelé Linuxu. Program podporuje všechny populární platformy – Windows, Linux i Mac. Navíc jej není potřeba vůbec instalovat a je česky. Ke stažení je dostupný na stránkách tvůrců.
Tvorba bootovatelného flash disku
Před tím, než se pustíte do práce, ujistěte se, že vaše základní deska dokáže bootovat z odnímatelných médií (typicky Removable…, USB…, apod.). To zjistíte v nastavení biosu své základní desky. Více podrobností jak otevřít bios a kde hledat patřičná nastavení naleznete v manuálu k základní desce od výrobce. Když už jste v biosu, nastavte jako primární bootovací médium právě USB disk.
UNetbootin podporuje tvorbu již předpřipravených distribucí – většinou linuxových. UNetbootin si sám dokáže zvolenou distribuci stáhnout v poslední verzi. Pokud máte data v ISO souboru, stačí zvolit k souboru cestu. Připojte odnímatelné zařízení k počítači. Doporučuje se, aby zařízení bylo dostatečné kapacity a zformátováno (NTSF). V UNetbootin vyberte správné koncové zařízení a spusťte operaci.
V jednoduchosti je síla
UNetbootin je maximálně jednoduchý a pohodlný nástroj pro vytvoření bootovatelného USB flash disku. Bezchybně funguje například i pro vytvoření bootovatelného disku s operačním systémem Windows (odzkoušeno na Win7) či Linux (Ubuntu). Potěší rovněž česká lokalizace a možnost automatického stáhnutí požadované distribuce.
Sponzorované odkazy:
Článek Snadná tvorba bootovacího USB flash disku pomocí UNetbootin byl publikován 25. června 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- OS Selector - Acronis Disk Director Suite 10 - 3.díl 04.01.2010 06.00
- Ladíme Vistu s pomocí Tweak VI 14.02.2009 06.00
- Microsoft Windows 8 - Co nám přinese a čím nás překvapí? 23.08.2011 00.00
- Firefox OS a srovnání s iOS a Androidem 04.06.2014 00.00
- Spybot 2.0 - Spyware bez šance! 29.01.2013 05.00
Top 10
- phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- MediaMonkey - malý, ale šikovný
- Google mapy pro mobily: Funkce zcela zdarma
- Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
- Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
- Překladače vět - výběr nejlepších freeware překladačů
- Internetová stránka Navratdoreality.cz
- Odesíláme SMS z internetu
- VirtualBox - základy virtualizace
Tagy
DVD Google Office multimediální přehrávač Vánoce Firefox Windows vypalování antivirus SEO
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.