Vyhledávací portály na českém internetu a jejich boj

Tagy:  internet, seznam, atlas, centrum, seznam.cz, atlas.cz, centrum.cz, google, google.cz, vyhledávač, search, vyhledat, centrum holdings,

Sponzorované odkazy

Vyhledávací portály na českém internetu a jejich boj

Na internetu se vyskytuje nepřeberné množství všemožných vyhledávačů. Co ale ty nejznámější tady u nás v Čechách? Atlas, Centrum, Seznam, Google…

Centrum Holdings

Že jsem v úvodu nic takového nezmínil? V roce 2007 totiž naši NetCentrum odkoupila společnost Warburg Pincus. Z této transakce vzniklo Centrum Holdings, společnost se svým vlajkovým portálem Centrum.cz, šlo o jednu z největších prodejí české služby do zahraničí.

Centrum HoldingsCentrum Holdings

Změna názvu není vše, co přišlo – v roce 2008 společnost Centrum Holdings pod svou záštitu přibírá portál Atlas.cz. Na první pohled skvělé spojení dvou portálů, ze kterého vzejde jedna velká skvělá věc. Jenže… Portály Atlas a Centrum žili odjakživa v rivalitě a „Atlasákům“ nedělalo radost pracovat pod konkurencí. Zaměstnanci s tím však nic neudělají – vznikla doména „odpojeni.cz“ kde pracovníci z Atlasu nabízejí své služby komukoliv, kdo se najde. Někdo se našel a několik lidí odchází.

Atlas.czAtlas.cz

Atlas tím ale nekončí. I když se odborníci diví proč, značka stále existuje, i když vykazuje pokles návštěvnosti a všechny kvalitní služby nabízené na Atlasu se přesouvají na stránky hlavního portálu. Z Atlasu se tak stává kupka odkazů na Centrum.cz.

Centrum.czCentrum.cz

Chvíli po této obrovské změně návštěvnost rapidně klesá, i když oba portály zdánlivě kopou za jednu stranu. A to je ještě většina návštěvnosti ze zrovna odkoupeného Stahuj.cz.

Stahuj.czStahuj.cz

V té době je více než jasné, že na českém internetovém trhu nemá Centrum Holdings šanci uspět jako vyhledávač. Boj mezi Seznamem a Googlem je ostrý a nikdo jiný jim zdaleka nemůže konkurovat. Všechny projekty společnosti Centrum Holdings tak přijímají za své vyhledávání Googlu a na žebříčky útočí jinou cestou.

Některé služby Centrum HoldingsNěkteré služby Centrum Holdings

Centrum vyhledávač najdete ZDE

Seznam.cz

Nejnavštěvovanější portál v České Republice, první český vyhledávač, jediný český konkurent Googlu. A drží se!

Seznam.czSeznam.cz

Na rozdíl od zmíněných portálů Centrum Holdings, které přijali za své vyhledávání od Googlu, má Seznam svůj vlastní fulltextový vyhledávač se kterým se pořád drží na vrcholu. Seznamský vyhledávač se samozřejmě věnuje hlavně české a slovenské internetové scéně. Ke konci roku 2008 se v jeho databázi nachází přes 300 miliónů dokumentů. Pro zahraniční vyhledávání Seznam používal ten od Googlu, v roce 2009 jej ale nahradil produkt Microsoftu, Bing.

Vyhledávání pomocí SeznamuVyhledávání pomocí Seznamu

S počátečním vkladem 50 000 Kč v roce 1996 rozjel Ivo Lukačovič malý vyhledávací katalog používající vyhledávání od společnosti Jyxo.cz. Seznam nejdříve zabodoval s možností založit si Email, postupně pod svou záštitu začal přidávat nové funkce jako např. Televizní program, Firmy.cz, Mapy.cz a v neposlední řadě zkupovat služby jako Stream.cz. Portál Seznam.cz opakovaně vyhrává ocenění v soutěži Křišťálová Lupa, a to v několika kategoriích.

Služby portálu Seznam.czSlužby portálu Seznam.cz

Seznam vyhledávač najdete ZDE

Google

Příchod Googlu „narušil klid“ v českém internetu. Jeho rozsáhlý vyhledávač dokázal většinu těch českých rovnou zničit. Seznam, který se v současnosti jako jediný drží, „jenom“ odsunul z předních příček soutěží v této kategorii.

Google.czGoogle.cz

Seznam si většinu svých uživatelů udržuje jednoduše pro to, že tu byl dřív. Lidé zde mají emailovou schránku a k vyhledavači to tím pádem mají blíž. Dalo by se říct, že Google je převážněji využívaný mladší generací. Velké plus pro Google je jeho vyhledávání obrázků.

Některé služby Google.czNěkteré služby Google.cz

Této gigantické společnosti však nestačí točit se jenom kolem vyhledávání. Služby jako e-mail, mapy, apod. nejsou žádnou novinkou, momentálně tedy expanduje do kruhů sociálních sítí, kde chce se svým Google+ porazit monumentální Facebook.

Google+ lištaGoogle+ lišta

Google vyhledávač najdete ZDE

Závěr

Co se vyhledávačů týče, na české scéně jsou jednoznačně pouze dva favorité – tradiční a každým coulem český Seznam a světácký gigant Google. Jestli bude vítěze a poraženého, nebo půjdou ruku v ruce jako konkurenti, nám řekne až čas. Dalo by se ale říct, že pozice Googlu už je tak trochu neotřesitelná, někdo dokonce tvrdí, že Seznamu stačí jedna chyba a končí.

Článek Vyhledávací portály na českém internetu a jejich boj byl publikován 6. prosince 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Martin Štěpánek. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...