Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?

Tagy:  digitální distribuce, steam, elektronická peněženka, paypal, software

Sponzorované odkazy

Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?

Celý trh opět bývá plný obchodů technické a počítačové sféry. Netýká se to však jen hmotných prvků/hardware, ale i těch nehmotných/sof­tware. A co se týče právě SW vybavení, už není nutné kupovat krabicové verze požadovaných programů a her, digitální distribuce jsou tu!

Jak to chodí v praxi?

Osoby kupující například bezpečnostní software i další softwarové počiny, včetně her, jsou v základu rozděleny na 2 tábory:

  • První skupina preferuje “hmotnou podobu”, což znamená, že kupuji krabicové verze SW počinů, u kterých mají ještě přiloženou dokumentaci k danému počinu a vlastní médium s programem. Prostě jsou rádi, když mají něco v ruce.
ANNO 2070 v krabicové verziANNO 2070 v krabicové verzi
  • Druhý segment těchto lidí preferuje tzv. digitální distribuci, která s sebou přináší spoustu výhod. Přiložená dokumentace zde není žádná, alespoň ne v tištěné podobě, a rovněž zde není žádné médium obsahující zakoupený software. Vše je dostupné na internetu ke stažení.

Přístupové údaje jsou obvykle zasílány na e-mailovou adresu, je-li to potřeba.

Praktické příklady a možnosti placení

Jedním ze zdárných praktických příkladů je například herní platforma STEAM společnosti Valve Corporation, která vytváří zázemí pro hraní her, ale je především místem digitální distribuce herních počinů rozličných žánrů i titulů.

platforma STEAMplatforma STEAM

Za vším tímto a obdobným však stojí otázka, jak a kde platit za produkty poskytované digitální distribucí?

  • Běžný účet – Platba touto formou, zasláním peněz na účet, je běžnou metodou placení, která se netýká jen digitálních distribucí. Platit takto můžeme takřka za cokoliv, ale vypořádání nebývá okamžitě a chvíli to trvá, než peníze dorazí.
  • Elektronické peněženky – Tento způsob placení je velmi oblíbený především kvůli své rychlosti, jednoduchosti a dostupnosti. Příkladem je například celosvětově používaný PayPal, kterým je možné platit takřka všude a velmi jednoduše. Dokonce na něho nemusíme “nahrávat” peníze pro následné užívání jako platebního prostředku, ale můžeme mu nastavit propojenost s platební kartou.
logo PayPallogo PayPal
  • Platební karty – Elektronická platba tímto instrumentem musí být podporována nejen ze strany obchodníka, ale i ze strany platební karty. Pokud se však jedná o některou z karet značek Maestro nebo Visa, podpora by měla být plná.

Nevýhody tu nějaké jsou?

Před samotným závěrem se podíváme na nějaké ty nevýhody, které s sebou digitální distribuce přináší, jestli jsou vůbec nějaké.

Rozhodně musíme vzít v potaz ten fakt, že majitel obvykle nemá nic hmotného u sebe, čím by se mohl prokázat, co by si mohl podržet v ruce. Obvykle to však nevadí.

Další potencionální nevýhodou je, že pokud dojde ke krádeži účtu/e-mailu, majitel tak snadno přichází i o veškerý obsah, který se k danému účtu váže.

Posledním zmíněným “mínusem” bude ten, že zde vzniká teoretické riziko odcizení osobních údajů, údajů o platbách, a následné zneužití. Pro validní platby kartou totiž stačí znát základní údaje karty, jako je jméno majitele, číslo a ověřovací troj-místný CVC/CVV kód.

kódy na kartách pro el. platby – zdroj obrázku: stph.orgkódy na kartách pro el. platby – zdroj obrázku: stph.org

Závěr je tu

Digitální distribuce není počinem budoucnosti, už delší dobu existuje. Je jen otázkou, kdy se masověji rozšíří mezi populaci a stane se nedílnou součástí života člověka.

Je však třeba podotknout, že někteří už její existenci více než dobře znají a takřka denně s ní aktivně pracují. Už si ani nedokáží nákupy bez ní představit.

Proč tedy neobjevit také tyto výhody, které nám současný technologický svět nabízí?

Článek Digitální distribuce je hudbou budoucnosti? byl publikován 9. ledna 2012 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...