LibreOffice 3.5 – Je OpenOffice.org mrtvý?

Tagy:  prezentace, dokument, tabulkový procesor, kancelářský balík, textový editor, Open Office, LibreOffice, tvorba databáze

Sponzorované odkazy

LibreOffice 3.5 – Je OpenOffice.org mrtvý?

Nechce-li se vám platit za kancelářský balík, můžete sáhnout po některé z bezplatných alternativ. Většina uživatelů a organizací dříve volila notoricky známý balík OpenOffice.org. Vývoj tohoto balíku však stagnuje, a tak vyvstává otázka, jakou alternativu zvolit? Odpovědí může být právě LibreOffice, který si stále udržuje velmi inovativní přístup. Pojďme se tedy podívat, co všechno nám LibreOffice nabízí a také na novinky verze 3.5.

LibreOffice 3.5LibreOffice 3.5

Svobodná kancelář

Po problémech původního vývojářského týmu OpenOffice.org s vedením Oraclu několik desítek vývojářů opustilo OpenOffice.org a spustilo svůj vlastní projekt LibreOffice. Své kořeny má LibreOffice ve starším, ale dříve velmi inovativním, balíku Go-OO vycházejícího také z OpenOffice.org. V současnosti funguje LibreOffice pod hlavičkou The Document Foundation a jeho představení proběhlo v roce 2010. První stabilní verze spatřila světlo světa 25. 1. 2011, tedy přibližně před rokem. Takže stáří balíku opravdu není vysoké. Od verze 4.2 je LibreOffice označen jako balík připravený pro profesionální použití ve firemní sféře.

Startujeme stejně jako v OpenOffice.orgStartujeme stejně jako v OpenOffice.org

Stejně jako OpenOffice.org je LibreOffice šířen pod licencí open source, která umožňuje program zdarma stahovat, používat a také upravovat. Díky slušné základně uživatelů je LibreOffice kompletně celý v češtině a přináší mnohem více novinek a častější aktualizace. A právě o ty aktualizace jde.

LibreOffice WriterLibreOffice Writer

Instalace a první spuštění

Prvním krokem potřebným k získání LibreOffice je stažení instalačního balíčku, jehož velikost čítá lehce přes 200 MB. Stáhnout jej můžete z oficiálního webu tvůrců či třeba z eDownload.cz. Instalací vás provádí počeštěný průvodce známý z OpenOffice.org, zmíním se tedy o něm jen v krátkosti. V průběhu instalace si můžete volit ze dvou režimů, přičemž režim nazvaný Typický nainstaluje program dle výchozích nastavení daných výrobcem. Druhá možnost nabízí podrobnou volbu součástí instalace.

LibreOffice ImpressLibreOffice Impress

Jestliže jste dříve používali a nebo používáte OpenOffice.org, mohu vás ujistit, že se v uživatelském rozhraní téměř nic nemění. Jedinou větší změnou je jiná sada ikonek, nicméně zaběhnuté pozice nástrojů zůstávají zachovány.

Verze 3.5 a její novinky

Zatímco poslední verze OpenOffice.org nese číslo 3.3, u LibreOffice jsme se posunuli o poznání dále, konkrétně k verzi 3.5. Nejaktuál­nější verze LibreOffice 3.5 přinesla mnoho praktických novinek a také hromadu oprav. Příkladem praktických novinek může být například zvýšený maximální počet listů v Calcu (až 10 tisíc) a také můžete používat až 1 milión buněk.

LibreOffice CalcLibreOffice Calc

Novinkou, kterou jistě ocení každý uživatel, je optimalizace zdrojového kódu, která přináší znatelné zrychlení všech částí LibreOffice. Změn se dočkal i nástroj pro míchání barev, nové okno pro počítání slov ve Writeru či třeba úprava uživatelského rozhraní pro práci se záhlavím a zápatím.

Práce se záhlavím i zápatím je nyní mnohem snazšíPráce se záhlavím i zápatím je nyní mnohem snazší

Žhavou novinkou je bezesporu i podpora Javy 7, nicméně můžete si v nastavení sami zvolit, kterou Javu chcete používat pro běh LibreOffice. LibreOffice využívá k šifrování všech dokumentů rozšířený standard AES. Třešničkou na dortu je podpora nové specifikace ODF 1.2. V novinkách bych mohl klidně pokračovat. Vývojáři se snažili a je to poznat. Novinek je opravdu nepřeberné množství. Chcete-li se podívat na všechny změny, opravy a novinky, podívejte se na oficiální seznam.

Jednou z novinek jsou i automatické aktualizaceJednou z novinek jsou i automatické aktualizace

LibreOffice ve vedení

Největším tahákem pro přechod na LibreOffice je bezpochyby aktivita vývojářů, kteří nám v pravidelných intervalech servírují nové verze obsahující nejenom všelijaké opravy a optimalizovaný zdrojový kód, ale především také dostatek zřetelných novinek.

Vyloženě zásadní rozdíly oproti OpenOffice.org zatím nejsou, nicméně podle verze 3.5, která přinesla malé, ale praktické novinky, lze usoudit, že rychlejší a pravděpodobně kvalitnější vývoj bude právě na straně LibreOffice.

Nová práce s barvamiNová práce s barvami

Umírá tedy OpenOffice.org?

Současná situace vypadá následovně. Oracle odstoupil od vývoje OpenOffice.org a pravdou je, že se nikdy více do vývoje neangažoval. Již dlouho OpenOffice.org nedoznaly nějakých razantnějších změn. Z toho lze snadno usoudit, že LibreOffice s velkou pravděpodobností převezme štafetu. Ostatně rozsáhlý seznam novinek potvrzuje mojí úvahu. Otázkou zůstává, jak to bude dále? Co se bude dít s OpenOffice.org, je těžká otázka. Ideální cestou by bylo spojení těchto dvou kancelářských balíků se společným cílem zkvalitňování všech součástí.

Vývoj LibreOffice je podporován IT velikány, jako jsou Intel, Google, Red Hat či Novell.

Moje hodnocení:  95 %

Dobrý freeware

Výhody:

  • Zdarma
  • Rychlejší a důkladnější vývoj
  • Kvalitní česká lokalizace
  • Použitelné i ve firemní sféře
  • V základu obsahuje i slovníky

Nevýhody:

  • Excel má stále mnohem více funkcí než Calc

Článek LibreOffice 3.5 – Je OpenOffice.org mrtvý? byl publikován 29. února 2012 v 14.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...