Psaní všemi deseti – pište rychle a efektivně!

Tagy:  Naučte se psát všemi deseti, všemi deseti snadno a rychle, pište rychleji a efektivněji, jak psát rychleji, jak psát jako hacker

Sponzorované odkazy

Psaní všemi deseti – pište rychle a efektivně!

Proč psát všemi deseti?

Běžně se setkávám s názorem, že psaní deseti prsty je dnes přepychová a vlastně nadbytečná věc. Tvrdí to především líní uživatelé, kteří se snaží omluvit svou neschopnost a nedostatek odhodlání. Ti, jež deseti píšou (nebo chtějí začít) ví, že tato schopnost je opravdu k nezaplacení. Pokud věnujete čas poctivé výuce, odměnou vám bude mnohonásobně rychlejší psaní textu nejen na PC, ale také na stroji. Rozložení písmen je totiž stejné. Jelikož vám také odpadne nutnost sledovat očima klávesnici, můžete v této tuto maximální rychlost využít také k opisování například z papíru. Studenti jistě ocení takovou rychlost při svém studiu, kdy si stihnou poznamenat veškerý prezentovaný text vyučujícího. Psaní všemi deseti je běžně rychlejší, než psaní rukopisem.

ZAV II.ZAV II.

Kde začít?

Internet je zaplněn aplikacemi, které vám pomohou rychle se naučit psát všemi deseti prsty. Výrazně se však liší kvalita zpracování. Odlišnosti najdete ve všech možných oblastech, počínaje vzhledem neboli grafikou, přes efektivitu výuky až po nejrůznější licence. S volbou toho nejvhodnějšího programu pro vás se vám pokusím pomoct v tomto článku, ve kterém si popíšeme ty nejznámější a nejpoužívanější aplikace pro výuku psaní všemi deseti v České republice. Konečné rozhodnutí je ale samozřejmě na vás.

Deseti prsty

S výstižným název přichází software „Deseti prsty“, který je sice shareware, ale nabízí každému demoverzi (nutná registrace). Tento program je dle vývojářů hojně používaný na desítkách škol a používá ho na sto tisíc lidí. Trochu s podivem po zapnutí demoverze začínáte opisovat písmena „e“ a „o“, jakoby jste přeskočili několik úvodních lekcí. Vývojáři se pravděpodobně rozhodli do své zkušební verze nezahrnout první cvičení, což klasickému uživateli bude zásadně chybět. Aplikace má poměrně jednoduchý a přehledný vzhled. Při chybě ve cvičení se ozve upozornění „chyba“ od trochu podivného robotického hlasu. Plnou verzi programu si v současnosti (30.3.2012) můžete zakoupit za 399,–kč.

Hodnocení:  75 %

Deseti prstyDeseti prsty

ZAV

Tradiční program, využívaný ve spoustě českých škol k výuce psaní všem deseti. Mezi jeho přednosti patří opravdová efektivita ve výuce. Uživatel se poměrně rychle naučí využívat všechna písmena. Aplikace ho zároveň nepřipustí k dalšímu cvičení, dokud dostatečně dobře nezvládne to aktuální. Typy a styly úloh se mění, někdy je potřeba psát takřka bez chyby, jindy se zase na chyby nehledí a jde především o rychlost. Použité metody při výuce se zdají být oproti ostatním aplikacím zábavné. Jakmile se dostanete na úroveň písmenkového mága, aneb psaní deseti pro vás bude hračka, jsou zde připraveny zábavné hry, ve kterých důkladně prověří vaše schopnosti v psaní. Každoročně se uskutečňují celorepublikové a následně celosvětové turnaje v psaní v této aplikaci. Takže pokud si dostatečně věříte, můžete vyhrát hodnotné ceny. Česká republika patří mezi tři nejlepší na celém světě. Často se dokonce umístí na prvním místě. Rozhovor s vítězkou celosvětového turnaje v Číně jsme vám přinesli zde.

Hodnocení:  90 %

Zav I.Zav I.

Učitel deseti

Jediná zmiňována freeware aplikace jménem Učitel deseti je až extrémně jednoduchá aplikace, čemuž odpovídá její velikost pouhých 300kb. V tomto programu najdete osm cvičení, z čehož se každé z nich dále větví do zhruba dvaceti podkapitol. Barvy na klávesnici jsou rozdělené dle používaných prstů, například pro prostředníček je zde vyhrazená růžová, pro ukazováček zase žlutá apod. Celkovým dojmem působí zpracování podprůměrně a není radno očekávat od takto malé aplikace zázraky. Pro nenáročné uživatele je ale ideálním řešením.

Hodnocení:  50 %

Učitel desetiUčitel deseti

Motivace

Velké procento lidí, kteří se pokouší učit psát deseti, s tím naneštěstí brzy skončí. Na vině je nedostatek trpělivosti a opadnutí počátečního nadšení. V praxi navíc můžete začít psát deseti až ve chvíli, kdy se naučíte všechna písmena. Jen s obtížemi budete psát text do školy nebo si chatovat s přáteli bez některých písmen. Z vlastní zkušenosti vám však mohu potvrdit, že trpělivost se opravdu vyplatí.

Závěrem

Pokud přemýšlíte, který program zvolit, jako nejlepší aplikace se zdá být ZAV, který nabízí kvalitní zpracování a metodiku. Bohužel není plná verze zdarma a tak možná sáhnete po freeware řešení jménem Učitel deseti, které nabízí o něco horší zpracování, ale svému účelu víceméně poslouží.

Článek Psaní všemi deseti – pište rychle a efektivně! byl publikován 5. dubna 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...