Internetové podvody - na co si dát pozor?
Sponzorované odkazy
Internet se stává čím dál tím silnějším médiem a není proto divu, že i toto médium láká všemožné podvodníky. Na internetu se točí obrovské peníze a každý má možnost si z tohoto obrovského balíku ukousnout taky trochu pro sebe, nutno podotknout, že mnohdy nemorálním až nezákonným způsobem. My si popíšeme nejčastější internetové podvody a uvedeme si základní rady, jak se nestát obětí těchto nekalých činností.
V drtivé většině takovýchto podvodů se jedná o vylákání z neopatrných uživatelů citlivé údaje, které se následně dají zneužít. Tato praktika se v internetovém světě nazývá phishing. Možná se ptáte proč zrovna tento anglický název podobný rybaření. Ono se ve své podstatě jedná o rybaření, kdy podvodník nahodí do vody plné ryb návnadu a čeká, která z těch mnoha se chytí.
Nyní si představíme nejčastější podvody (či pokusy o podvody) páchané na internetových uživatelích.
Výhra v loterii – zřejmě nejprofláknutější podvod a v dnešní době spíše nebezpečný pro alespoň trochu zběhlejšího uživatele. Ale co děti a začátečníci na internetu? Pokud znáte někoho, kdo s internetem začíná, raději ho na blikající výherní bannery upozorněte.
Po kliknutí na výherní banner se objeví formulář pro vyplnění potřebných údajů k zaslání výhry, většinou včetně čísla platební karty. Pokud podvodník má číslo vaší platební karty, může neomezeně nakupovat například v internetových obchodech vašimi penězy.
Výhodné nabídky na e-mailu – scénář je jasný, většinou vám příjde e-mail s neodolatelnou nabídkou prodeje různého zboží. Provede nákup jako na klasickém e-shopu ovšem s tím rozdílem, že zaplacené zboží nikdy nedojde a navíc jste vystaveni riziku zneužití osobních údajů.
E-maily z banky – e-maily z banky jsou ošidné pro mnoho uživatelů. Obdržíte zprávu, která vypadá jako z vaší banky, ve které stojí, že se máte kvůli různým záminkám přihlásit do internetového bankovnictví. Kliknete na odkaz v e-mailu, který vás dovede na stránku vypadající přesně jako vaše internetové bankovnictví před přihlášením s jediným rozdílem, že adresa v adresním řádku prohlížeče je mírně změněná. Zadáním přihlašovacích údajů do formy je jednoduše poskytnete podvodníkovi, který má nyní plný přístup do vašeho účtu.
Podobné e-maily vám mohou přijít i z adres podobných například Facebooku. Dejte si pozor kam zadáváte jakékoliv přihlašovací údaje. Dnešní poštovní online klienti v drtivé většině případů takovoutu poštu rozeznají, ale člověk nikdy neví…
Sociální sítě a krádeže identity – na sociálních sítích je člověk neustále upozorňován na to, aby si chránil své osobní údaje. Prvním krokem je “zneviditelnění” největšího počtu informací vůči anonymním uživatelům. Dále si dávejte velký pozor na lidi, které akceptujete jako přátele. Jakmile někoho přijmete za přítele, má přístup k velkému množství dat o vaší osobě.
Stejný pozor si dejte, hrajete-li na soc. síti nějakou hru nebo souhlasíte s přístupem k účtu jakékoliv aplikaci. Vždy před spuštěním se objeví varování, které informuje, do jaké míry bude mít daná hra či aplikace přístup k vašemu účtu.
Sociální sítě jsou rájem pro zloděje identit. Shromažďují veškerá data o různých osobách a ty následně zneužívají zejména ke kriminální činnosti.
Všemocný nástroj Google – sociální sítě nejsou jediným místem, kde člověk zveřejňuje data o své osobě. Existují různá diskusní fóra, seznamky apod., kde člověk zanechává tzv. online stopu (zejména pozor kam zasíláte profesní životopisy). Online stopa je dohledatelná Googlem, tak schválně vygooglete vlastní jméno. Pokud to jde, smažte svoji online stopu, jinak například hanlivé příspěvky na fóru mohou být použity proti vaší osobě v profesním životě.
Viry a různá softwarová havěť – tuto problematiku snad nemusím zdůrazňovat. Škodlivý software dokáže udělat pěknou neplechu, ať už poničit systém počítače, či odeslat nepříjemná data, ochrana proti škodlivému softwaru je v dnešní době poměrně jednoduchá a není problém si obstarat ochranné nástroje, které jsou zdarma.
Výše zmíněná problematika není pro zkušenějšího internetového uživatele nic nového, ovšem začátečníci by se právě těch zkušenějších měli zeptat, co jim na internetu hrozí a jak se proti hrozbám bránit. Objeví-li se na internetu něco podezřele výhodného, ruce od toho pryč, i když daná věc či nabídka vypadá věrohodně. Jak jistě víte, důvtip a kreativita podvodníků nezná mezí.
Článek Internetové podvody - na co si dát pozor? byl publikován 11. června 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Adam Beránek. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Comodo Dragon – Bezpečný internetový prohlížeč? 18.07.2016 05.00
- Správně sestavený internetový marketing dokáže zázraky 23.12.2020 22.30
- Internetový obchod na šabloně - Který zvolit? 29.05.2017 05.00
- Internetový prohlížeč Seznam.cz – Jednoduše, rychle a bezpečně 19.01.2015 05.00
- Google Finance - Internetový portál nejen pro investory 22.10.2011 00.00
Top 10
- Jaké výhody nabízí e-stravenka?
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- 8 výhod cloudového úložiště
- Co je integrační software?
Tagy
navradoreality překladač, translator převod Komunismus idos spolužáci, komunikace karaoke Google music pravopis
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.