So.cl – Microsoft představil novou sociální síť!

Tagy:  So.cl recenze; Microsoft sociální síť, So.cl článek, nejnovější sociální síť

Sponzorované odkazy

So.cl – Microsoft představil novou sociální síť!

Úvodem

O tom, že jsou sociální sítě důležitou komunikační službou, není pochyb. Jasně si to uvědomují také velké společnosti a tak se snaží toto zákoutí internetu ovládnout. Na trhu se mezi nejznámější sociální sítě na světě jistě řadí facebook, google+ a twitter. Zmínění však mají novou konkurenci v podobě So.cl, nové sociální sítě, kterou nedávno představila gigantická společnost Microsoft. Jaké jsou první dojmy z nové sociální sítě a zda vůbec mají uživatelé důvod se k ní připojit se dozvíte v následujícím článku.

Úvodní strana 2Úvodní strana 2

Vzhled

Již na první pohled si lze povšimnout značné podobnosti s prvotním designem sociální sítě Google+. Ten však později svůj původní vzhled poněkud změnil. Přesto je patrné, že Microsoft se jím značně inspiroval. Stejně jako Google vykročil uživatelům vstříc s absencí jakékoliv reklamy, která jinak značně ruší a znepřehledňuje stránku jako například u facebooku. Místo reklamy je pravý sloupec využit ke sledování videí, což lze uskutečnit zároveň s přáteli pomocí tzv. video párty. Bohužel zvuk u přehrávaného videa nelze nikterak regulovat a je tedy nutné upravovat zvuk přímo operačního systému. Podobná situace je u ovládání videa, které nelze přetáčet žádným směrem, ani ho pozastavovat.

Video PartiesVideo Parties

Přátelé

Základním kamenem sociální sítě jsou samozřejmě vaši přátelé, kamarádi, rodina. S nimi je ale potřeba se nějakým způsobem spojit. Jistě jste si také všimli rozdílu mezi facebookem, kde existuje oboustranný „vztah“. Ten vznikne, pokud si jeden uživatel přidá druhého a ten jeho žádost následně potvrdí. Jinak tomu však je u google+ a twitteru, kde existuje pouhé následování neboli sledování. Tento jednostranný vztah vznikne pouhým přidáním někoho mezi vámi sledované jedince. Stejně tak tomu je u So.cl, který preferuje seznamy vámi a vás sledovaných lidí. Přestože nejsem zastánce facebooku, nutnost potvrdit něčí přátelství se mi u něj zamlouvá více, než existence pouhého sledování.

Obrázky z vyhledávání

Zajímavou funkcí je možnost vyhledávání libovolných obrázků či informací, podobně jako na vyhledávači. To se zde odehrává prostřednictvím služby Bing.com, kterou Microsoft vlastní. Nalezené články či fotografie lze jednoduše přidat do vašeho příspěvku a tak ostatním jednoduše a přehledně ukázat cokoliv, co jste nalezli na internetu.

Bez nutnosti registrace

Pokud máte zájem vyzkoušet si So.cl na vlastní kůži, ale nechce se vám do zdlouhavé registrace, nezoufejte. K užívání služby vám postačí pouze účet u nejznámější sociální sítě – facebooku. Po vložení přihlašovacích údajů získáte ihned svůj profil a možnost přidávat příspěvky. Importuje se vám vaše profilová fotka, jméno a některé údaje. Tím ale vše končí a žádné přátele zde očekávat nemůžete.

Prohlížení příspěvků ostatníchProhlížení příspěvků ostatních

Některé funkce

Vámi vytvořené statusy lze zpětně editovat, mazat a jinak upravovat. Obvzláště zajímavou funkcí je tzv. „Ged embed code“, která vygeneruje HTML kód, jež lze vložit do libovolných webových stránek. Ve výsledku se skutečně zobrazí obrázky, text a všechen další obsah onoho statusu. Nechybí ani vyjádření souhlasu u jednotlivých příspěvků. Místo známého tlačítka „like“, který známe z facebooku nebo +1, který známe z Google+, přináší So.cl smajlíka, který konkrétně vypadá takto „:)“

Velkým plusem nové sociální sítě So.cl je podpora obrázků formátu .gif, který umožňuje omezené animace. Můžete si tak všimnout, že místo statické stránky se všude samovolně pohybují obrázky a celá stránka tak vypadá interaktivně a zajímavě. Pohyblivé obrázky samozřejmě můžete také nahrávat pomocí svých příspěvků. Gif se hodí pro znázornění různých krátkých vtipných scén či vysvětlení různých událostí, kde by jste jinak museli použít celou řadu fotek.

Úvodní stranaÚvodní strana

Zápory

Někdy mohou působit otravně videa, která se na pravé straně libovolně spouští – včetně zvuku. Pokud posloucháte svou hudbu, čtete něčí příspěvek nebo se prostě jen věnujete jiné záložce v prohlížeči, může vás rámus, který se najednou objeví, pěkně otrávit. Samozřejmě tuto službu lze jedním kliknutím zavřít, po opětovném přihlášení se však znovu objeví a celý mechanismus se opakuje.

Zhodnocení

Nová sociální síť So.cl se zdá být dobrou alternativou facebooku. Přinášení spoustu pozitivních novinek, ale nic revolučního. Bohužel kvůli poměrně pozdnímu spuštění bude mít velké problémy k sobě stáhnout uživatele, kteří již mají svou komunitu jinde. Uživatel zkrátka nemůže jen tak přejít ke konkurenci a nechat za sebou všechny, kvůli kterým na sociální síti vlastně je. Pokud však So.cl v budoucnu bude disponovat více novinkami nebo přímo něčím přelomovým, potom by měl slušnou šanci na úspěch.

Výhody:

  • Podpora formátu Gif
  • Ged embed code
  • Možnost vkládat do příspěvků výsledky vyhledávání

Nevýhody:

  • Design okopírovaný od konkurence
  • Samospouštěcí videa

Článek So.cl – Microsoft představil novou sociální síť! byl publikován 27. června 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...