Opera 12 – Zase o chlup lepší

Tagy:  Opera 12, webový prohlížeč, browser, web, internet, prohlížeč, Opera Unite, torrent

Sponzorované odkazy

Opera 12 – Zase o chlup lepší

Dlouho očekávaná dvanáctá verze prohlížeče Opera je již měsíc mezi námi v ostrém provozu. Přinesla mnoho novinek, dlouhé ladění vývojáři spojené s čekáním a stále se zvyšujícím očekáváním. Stačila tato doba na špičkové odladění a přineslo nám to otravné odsouvání tolik parády? Uvidíme, jak na tom je nová Opera v praxi.

Novinky ve „dvanáctce“

S každým příchodem nové verze očekávají uživatelé řadu praktických zlepšováků a novinek a dvanáctá verze uživatele jistě potěší. Ku příkladu může jít rychlejší start prohlížeče či zásuvné moduly běžící v samostatných procesech. Rychlejší start je znát a ruku v ruce s ním jde i rychlejší načítání webových stránek. V nové verzi také nechybí podpora nových prvků pro kaskádové styly CSS 3 a také HTML 5.

Opera 12 v akciOpera 12 v akci

Uživatelé tvůrce dlouho žádali o 64-bitovou verzi a díky dvanácté verzi Opery se také dočkali. Konečně je tedy 64-bitová verze v ostrém provozu. Bohužel stále je v jistých situacích nestabilní a navíc, pominu-li lepší správu paměti, nepřináší žádné výhody pro koncového uživatele. Člověk jednoduše nepozná rozdíl.

Novinkou, která je opravdu jen pro parádu, je přepracování úprav témat vzhledu. I když možnost změny vzhledu podporuje Opera již dlouho, nyní už není třeba restartovat prohlížeč po změně a celkově je změna vzhledu mnohem rychlejší, protože si témata vybíráte a instalujete přímo z webu, podobně jako tomu je například v případě Google Chrome.

Vybíráme nový vzhledVybíráme nový vzhled

Novinka, kterou Opera spíše dohání své konkurenty, je hardwarová akcelerace. Mluvilo se o ní již ve spojitosti s 11. verzí, nicméně vývojáři nevychytali všechny chyby, a tak tu máme akceleraci až nyní. Bohužel ani teď to není ono. Hardwarová akcelerace totiž funguje pouze v experimentálním režimu a stále není stoprocentně odladěná. Navíc ji ve výchozím stavu musíme zapnout.

Dvanáctou verzí Opera opouští několik svých služeb. Opera Voice je pryč stejně jako Opera Unity. Ta je zatím pouze deaktivovaná, avšak brzy skončí stejně jako Opera Voice. Podobný osud zastihl také Opera Widgets, a tak se náhrada klasických plug-inů nekoná.

Instalace a uživatelské rozhraní

I když je instalace víceméně stále beze změn, v krátkosti se o ní zmíním. Prvním krokem je samozřejmě stažení instalačního balíčku, který můžete nalézt třeba na eDownload.cz či na oficiálním webu. Jeho velikost činí skromných 10 MB. Samotná instalace je velmi jednoduchá. Pokud zvolíte výchozí nastavení, zabere Vám pouze několik kliknutí myší. V rozšířeném nastavení se nachází dostatek možností.

InstalaceInstalace

Uživatelské rozhraní je velmi svižné a lehké. Musím pochválit intuitivní ovládání. Vše je na svém místě, možná snad jedině přebývá vyhledávací lišta. To však není záporná vlastnost, i když je snazší používat adresní řádek pro vyhledávaní. Uživatelské rozhraní si můžete snadno přizpůsobit. Dnešním standardem prohlížeče je samozřejmě čeština.

Volby rozšířené instalaceVolby rozšířené instalace

Obsahuje téměř vše

Opera si stále udržuje status velmi vybaveného prohlížeče. Který prohlížeč má v základu e-mailového klienta a nebo nástroj pro sdílení ve službě BitTorrent. Dále nabízí užitečné nástroje, jako například Opera Turbo sloužící pro serfování po internetu s pomalým internetovým připojením. Užitečná jsou také gesta myší, která už má Opera v základu již pěkně dlouho. V současnosti je v každém prohlížeči také možnost synchronizovat nastavení, záložky, hesla a další informaci napříč více počítači. Ani to v Opeře nechybí. Stačí si zaregistrovat účet a poté se v každém počítači přihlásit. Nakonec nesmí scházet podpora celé řady plug-inů, která je zastřešená praktickým portálem se všemi doplňky.

Stahování ze služby BitTorrentStahování ze služby BitTorrent

Na okraji zájmu?

Opera je opravdu rychlý, velmi slušně vybavený a stabilní prohlížeč, který bohužel skomírá na okraji zájmu. Jeho podíl v pětici největších se stále pohybuje řádově v jednotkách procent, což opravdu není mnoho. V nedávné době jsme testovali jednotlivé prohlížeče ve velkém testu, kde si můžete přečíst, jak dopadla předchozí verze Opery v porovnání s konkurencí. Všechny změny současné 12. verze naleznete na této adrese.

Výhody:

  • Všestranně vybavený prohlížeč
  • Rychlost
  • Mnoho možností přizpůsobení
  • Uživatelské rozhraní

Nevýhody:

  • Zatím jen experimentální hardwarová akcelerace
  • Občas nestabilní 64-bitová verze

Článek Opera 12 – Zase o chlup lepší byl publikován 20. července 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...