Mapy na internetu - Snadné plánování trasy pro výlet

Sponzorované odkazy

Mapy na internetu - Snadné plánování trasy pro výlet

Od dávných časů člověk prozkoumával nová území a od těch dob se lidé snažili orientovat v terénu a ve svém okolí, aby trefili za svými známými nebo zmapovali cestu za zvěří a podobně. Bitvy a války rovněž úzce souvisely s mapováním, nýbrž znalost terénu hrála významnou úlohu při svedení boje. Vojenské expanze přinášely nové informace o zabraných území. Například Alexandr Veliký se z Makedonie dostal až do Indie a se svoji armádou prošel bezpočet krajů, avšak jeho krveprolití nemůže kompenzovat geografický průzkum a poznání nových kultur.Postupem doby zejména na počátku novověku se začaly odehrávat významné námořní výprav. Tím pádem se globálně rekognozkoval téměř celý svět. Respektive probíhaly mnohé ohnivé diskuze o to, zda je země placka nebo koule.

Ruční měření na mapě

Ruční měření na mapě

Mapy a jejich zobrazení, však byly dosti nepřesné, protože v té době nebyli lidé schopni relativně přesně měřit čas a tím dále vypočítávat vzdálenosti. Až s vynálezem chronometru se tento neduh odstranil a vše se začalo významně zpřesňovat.

Kam až jsme se s mapami přenesli…

Dnes již jsou k dispozici přesné atomové hodiny a pozice a terén hlídají satelity s GPS (global position system), který již dávno není jen výsadou armádní složky. Tudíž i mapy a jejich nové funkce se výrazně proměnily, můžeme se virtuálně procházet po ulici a najít si dopředu, kde zaparkovat, pokud už toto nenecháme přímo navigaci. Dostupnost pro širokou veřejnost s sebou ruku v ruce přináší i potenciální zneužití pro nekalé účely. Dlouho rozšířené jsou mapy od společnosti Google. Přináší celou řadu užitečných funkcí: klasické plánování trasy, hlášení hustoty provozu, mapa terénu nebo satelitní, fotky míst…

Další mapy tentokrát od Seznamu se snaží konkurovat třeba s tipy na pěkný výlet. K tomu se hodí i režim turistických map a pro náhled do minulosti ne však pro přesnou orientaci je k dispozici návrat k historickým zobrazením pro ČR. Avšak tyto dvě možnosti od Seznamu a Google při hledání rychlé trasy jsou poměrně známé, ale existuje ještě několik dalších globálních či jen lokálních map terénu.

A co dále?

Celosvětová společnost Microsoft vyvinula svoje vlastní mapy s názvem Bing. Nabízí obvykle možnosti pro lokaci místa a vyhledání cesty, ale něco navíc už jim chybí. Kromě Wikipedie existují i „jejich“ mapy, které jsou rovněž otevřené, avšak pro další funkce je nutné se přihlásit. Různé další mapy od dalších vývojářů jsou na první pohled podobné a nevybočují ze zaběhlých náležitostí ostatních map. Nicméně existuje ještě menší skupina, jež se zaměřuje pouze a výhradně na lokální místa. Které polohy to nejčastěji jsou? Správně tipují ti, kteří si myslí, že jsou to některé státy s velkou rozlohou, avšak ne všechny státy sem patří. K tomuto kritériu se hlásí Čína, USA a Indie. Proč se vytvářejí „pouze“ lokální mapy a ne rovnou všechny globální?

Hlavní město

Hlavní město

Důvod, který se zdá logický, je snaha o detailní popis menšího území a tedy větší smysl pro detail a případně i využití specifické kulturní náležitosti místních lidí. Tato myšlenka není rozhodně špatná, avšak nezbytností a v převážné většině případů vystačí standardní globální mapy v případě cestování za hranice státu.

Bezpracné spojení s navigací

Pro usnadnění práce se velmi často sestavují navigace, které ulehčí práci a námahu s orientačním smyslem a hovoří dostatečně včas, kde odbočit. Avšak osobně bych volil střídmé používání navigace. Každopádně spolehlivá navigace je zárukou dobré, rychlé jízdy i mimo zácpy. Ale automatickým předáním důvěry v navigaci se člověk může lehce stát těžce orientujícím, nastane-li stav bez navigace a je odkázán pouze sám na sebe.

Sponzorované odkazy:

Článek Mapy na internetu - Snadné plánování trasy pro výlet byl publikován 29. ledna 2018 v 05.00 v rubrice Internet a Návody. Autorem článku je Jiří Hájek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  3. Xiaomi Mi Mix 3 5G - Novinka s podporou sítě 5G a procesorem Snapdragon 855
  4. Jets’n’Guns 2 - Rozhovor s Pavlem Tovaryšem z Rake in Grass
  5. Nákup na Ebay - Návod krok za krokem
  6. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
  7. Sledujuserialy.cz- Tuny seriálů na jednom místě!
  8. MP3s.Nadruhou.net
  9. Možnosti propagace jsou neomezené
  10. Google překladač - slovník na úrovni!

Tagy

Google fotky Windows antivirus SEO MP3 pravopis seznam email email, gmail Windows 10

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Potřebujete spolehlivý ERP/CRM systém, který se přizpůsobí potřebám vaší firmy? Doporučujeme využívat moderní podnikový erp software Altus Vario.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový program, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone X se Super Retina HD displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!