Během ku zdraví aneb Co se při tréninku děje s tělem

Přemýšlíte, že začnete běhat? S přemýšlením přestaňte a s během začněte. Běh prospívá celému tělu, a to nejen estetické vnější svalové vrstvě, ale i té funkční vnitřní, všem orgánům a hlavně mozku.
Nejtěžší je začít
Začátky bývají těžké a ani u běhání tomu není jinak. Když vyběhnete (ať už venku, nebo na běžeckém páse), tak se vám zprvu může zdát, že to nezvládnete. Dýchání se vám ztíží a tep zrychlí – srdce bije jako o život, protože se snaží dostat okysličenou krev do mozku a svalů.
Tato nepříjemná fáze ovšem trvá jen pár minut. Jakmile se dostanete do tempa, tělo zahájí uvolňování endorfinů, přezdívaných jako hormony štěstí, a vy začnete pociťovat takzvané běžecké opojení (runner’s high).
Co je runner’s high?
Česky běžecké opojení je krátkodobý euforický stav, který se objevuje po fyzickém výkonu – například po intenzivním tréninku nebo běhu. Běžecké opojení je subjektivním zážitkem a každý sportovec ho prožívá jinak, někteří ho dokonce nemusejí zažít vůbec.
Nepřetěžujte se
Výzkumy ovšem ukázaly, že lidé s velkými sportovními nároky běžeckého opojení dosahují jen vzácně. Po příliš dlouhém běhu spíše trpí na stavy vyčerpání, nevolnosti, či dokonce na stavy vyvolávající úzkosti.
Endorfiny mají užitečnou funkci, a to že svalům nedovolují cítit bolest, k dobrému pocitu po tréninku přispívají i endokanabinoidy, což jsou biochemické látky podobné těm, které obsahuje konopí. Endokanabinoidy tělo přirozeně produkuje společně s endorfiny.
Při náročném či dlouhém tréninku není možné v těle vyrobit dostatečné množství těchto látek, a proto se po jejich vyčerpání namísto slastných pocitů dostavují ty nepříjemné.
Další příznivé účinky
Běh má i další účinky, hlavně ty dlouhodobé. Kardiovaskulární cvičení podporuje růst nových cév, a tím i lepší vyživování celého těla včetně mozku. S pravidelným tréninkem je spojený i vznik nových mozkových buněk prostřednictvím procesu zvaného neurogeneze, což může vést k celkovému zlepšení mozkové výkonnosti a udržování kognitivních funkcí (vnímání, reagování, řešení úkolů).
Z dlouhodobého hlediska je běhání skvělým nástrojem nejen k formování postavy, ale slouží i jako prevence depresivních stavů, a to díky schopnosti otupovat reakci mozku na emocionální i fyzický stres.
Dalším benefitem pravidelného běhání je zvětšování objemu hipokampu (část mozku, co má na starosti paměť a schopnost se učit).
Kvality spojené s během:
- lepší paměť a soustředění,
- lepší schopnost řešit úkoly,
- výrazně lepší fyzická zdatnost a nálada,
- zpomalování postupného zhoršování kognitivních funkcí.
Zdroj obrázku: Jacob Lund / Shutterstock.com
Článek Během ku zdraví aneb Co se při tréninku děje s tělem byl publikován 31. března 2023 v 00.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Endomondo - Běh a další sporty v mobilní aplikaci 09.05.2016 05.00
- Sportovní aplikace a služby 21.11.2014 05.00
- VirtualBox - základy virtualizace 23.09.2008 06.00
- Pěkný web nestačí. Co dělat, aby se vám zvýšila návštěvnost? 21.11.2019 22.30
- Audacity 09.01.2008 22.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- MP3s.Nadruhou.net
- Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
- Internetová stránka Navratdoreality.cz
- Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
- Google Trends – obyčejná statistika?
- Stahujte z internetu rychle, efektivně a pohodlně
- Uloz.to - Rychlé a bezpečné úložiště dat na internetu
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Jak na kontrolu pravopisu?
Tagy
navradoreality překladač, translator převod Komunismus idos spolužáci, komunikace karaoke Google music pravopis
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.