VirtualBox - základy virtualizace

Tagy:  virtualbox, virtualizace

Sponzorované odkazy

VirtualBox - základy virtualizace

VirtualBox je další šikovný nástroj mezi mnoha konkurenty v odvětví virtualizace. Virtualizace je pojem, který není v IT nijak nový a objevuje se již cca před 40 lety. Virtualizace je především serverová záležitost, ale nyní se virtualizační nástroje uvolnili i pro použití uživatelům desktopových počítačů. VirtualBox předvádí přehledný, jednoduchý a výkonný nástroj pro virtualizaci. Vše je zabaleno v pěkném designu s jednoduchým ovládaním za pomocí myši. Slouží především pro virtualizaci na Linuxových distribucích, na kterých jede většina dnešních serverů, ale je však dostupný i pro ostatní operační systémy (Windows, Mac OS) a podporuje běh systémů Linux, OS/2, Windows, atd… Vývoj však jde dopředu a program se aktualizuje celkem často, proto se může podpora rozšiřovat. Jak jsem někde četl tak VirtualBox doplňuje trojici nejpoužívanějších nástrojů, kterými jsou Bochs, QEMU a VMware.

Instalujeme

Tento virtualizační nástroj je dostupný na domovské stránce programu v binární verzi se speciální licencí PUEL nebo v GNU GPL verzi. Při použití GNU GPL verze se musí zdrojové kódy nejprve zkompilovat. Binární balíčky jsou však určeny pro okamžité použití na celou škálu Linuxových distribucí jako jsou Red Hat Linux, Ubuntu, Mandriva Linux, Slackware a jistě mnoho dalších. Naskýtá se nám ještě jedna možnost, která je asi nejpříjemnější, a to za použití samorozbalovacího archivu. Musíme také zavést modul vboxdrv, který nám zajisti komunikaci s potřebným fyzickým HW na základní úrovni.

Hurá do virtualizace

Uživatelské rozhraní je příjemné a na ovládaní jednoduché, převážně stačí vše naklikat myší. Po prvotním startu je nejprve potřeba založit virtuální mašinu, kterou chceme zprovoznit. K tomu nám pomůže přehledný průvodce, díky kterému budeme vědět co a jak. V něm si nastavíte co se bude na virtuálním PC emulovat, kolik paměti mu dovolíte ukousnout z vaší RAM, jaké se budou používat disky, atd… Později však můžete parametry poupravit.

průvodce

Poté, až je vše nastaveno stačí kliknout na tlačítko START a už je virtuální stroj spuštěn. Jestliže je vše správně nastaveno, tak se vám objeví okno s emulací. Virtuální PC je pak možno za běhu libovolně restartovat, vypnout a znovu spustit. Prostě s ním můžeme pracovat jako s normálním PC.

seznam virtuálních mašin

více spuštených virtuálních PC

Emulovaný HW

Jako grafická karta se používá standardní VESA s 8MB paměti, kterou si můžeme navýšit dle potřeby. Pokud používáme virtualizovaný Windows pak je k dispozici speciální grafický ovladač, jež má pár funkcí k ovládání grafiky a zvyšuje tak její výkon. Zajímavá je taky možnost dynamicky měnit rozlišení virtualizovaného prostředí pouhou změnou velikosti okna VirtualBoxu. Zvuk nám pojede skrze Intel ICH AC'97. Síť se bude hlásit jako AMD PCNet. V komerční verzi lze také využít virtualizované USB rozhraní, proto tak můžeme připojit jakékoliv USB zařízení přímo k virtuálnímu stroji.

Výkonostní stránka

Jistě vás bude zajímat i dosažený výkon virtuálního stroje. Dle většiny uživatelů je jeho běh plynulý a výkon dostatečný. Určitě dostačující pro zkoušení nových distribucí Linuxu, snad i pro lidi, kteří si chtějí na svém PC vyzkoušet spuštění nějakého serveru.

Závěrečné zhodnocení

Je třeba si vyzkoušet pár různých virtualizačních nástrojů, ať si každý najde ten, který mu nejvíce vyhovuje. Každý má vlastní názor. Někomu se nemusí líbit ovládání nebo cokoliv jiného. Pokud se vám však nechce platit za některé virtualizační nástroje, doporučuji vyzkoušet VirtualBox (podle názorů jeho uživatelů). Nabízí slušný výkon, pěkné uživatelské rozhraní s jednoduchým ovládání a to vše v jednom balíčku.

VirtualBox:
licence: freeware
aktuální verze: 2.0.0
autor: Sun Microsystems

Hodnocení programu: 90 % (vždy se takováto šikovná věcička hodí)

VirtualBox freeware ke stažení zde:
VirtualBox freeware download

Článek VirtualBox - základy virtualizace byl publikován 23. září 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jakub Kulhavý. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...