AIMP - podařená konkurence pro WinAmp

Tagy:  AIMP, WinAmp, Windows Media Player

Sponzorované odkazy

AIMP - podařená konkurence pro WinAmp

AIMP je nepříliš známý přehrávač hudebních a zvukových souborů všech formátů. Možná si říkáte, k čemu by vám byl nový přehrávač, když WinAmp nebo Windows Media Player fungují dobře, ale jak zjistíte, AIMP umí audio soubory nejen přehrávat, ale také převádět, editovat ID3 tagy a mnoho dalšího.

Vypadá pěkně a dokonce i umí česky…

Instalace proběhla bez problémů a ani nezabrala moc času a to z toho důvodu, že instalační soubor má pouhé 3 MB. Při prvním spuštění mi dal program na výběr z mnoha lokalizací, mezi nimiž nechyběla ani čeština. Vzhled programu mě také potěšil, neboť je moderní, ale zároveň i vkusný a praktický. Navíc je plně konfigurovatelný pomocí skinů a tak pokud by vám tento defaultní vzhled nevyhovoval, je možné ho jednoduše změnit podobně jako u WinAmpu.

Přehrávání, vizualizace a další funkce

Přehrávání probíhá klasicky. Buď daný soubor otevřete přímo v AIMPu, nebo ho přidáte do playlistu. Do playlistu je možné přidávat jak jednotlivé soubory, tak celé adresáře a díky tomu je možné jednoduše vytvořit seznam oblíbených skladeb a nastavit např. náhodné přehrávání nebo opakování dané skladby. V tomto seznamu můžete rychle vyhledávat pomocí funkce Quick Search. Skladby se dají seřadit podle různých kritérií a hotový playlist se dá uložit a načíst později.

Pro lepší kvalitu přehrávání je možné zapnout ekvalizér a vytvořit si vlastní konfiguraci, nebo načíst už hotové nastavení. Zde bych viděl nepatrnou slabinu v počtu předdefinovaných konfiguraci, neboť jich je méně než ve Windows Media Playeru. Tento zápor však víceméně neutralizuje možnost si uložit svoje nastavení, takže počet nastavení můžete zvýšit. Na ekvalizéru jsou k dispozici i jiné atributy jako např. Tempo nebo Speed.

AIMP umí přehrávat nejen audio soubory, ale i internetová rádia a aby toho nebylo málo umí je i dokonce zachytávat pomocí funkce Radio Cap. Takže pokud hrají v nějakém rádiu zrovna Vaší oblíbenou písničku jednoduše stisknete tlačítko Radio Cap a program začne nahrávat.

Typů vizualizací v základní verzi programu pouze šest, avšak AIMP umí načíst vizualizace pro Winamp. Tím pádem se dá výběr vizualizací snadno rozšířit. Přehrávač může fungovat ve dvou modech. První klasický a druhý minimalizovaný. Zároveň program běží v systémové liště podobně jako např. ICQ a tak je možné ovládat přehrávání a zobrazovat informace o dané skladbě jednoduše několika klepnutími myši. Mezi neméně důležité a zajímavé funkce patří také možnost automatického vypnutí PC nebo programu v určitém čase, po odehrání všech skladeb, nebo po uplynulé době. Přes všechny tyto funkce AIMP nezabírá tolik operační paměti jako např. Winamp a funguje mnohem rychleji, takže je vhodný i pro starší a méně výkonné počítače.

Jak už bylo řečeno v úvodu, AIMP umí nejen audio přehrávat, ale umí toho mnohem víc. K těmto pokročilým funkcím slouží čtyři obslužné programy. První z nich – Audio konvertor, je utilita, která dokáže převádět zvukové soubory z jednoho formátu do druhého a naopak. Díky tomu si můžeme např. převést obyčejné audio CD do formátu MP3. Další utilita, která se nazývá Záznam zvuku, slouží, jak už z názvu vyplývá, k nahrávání zvuku z různých zdrojů (mikrofon, vstup z vnějšího zdroje…). Třetí z obslužných programů dokáže upravovat ID3 tagy (nesoucí údaje o autorovi a desce) jednotlivých souborů. A konečně čtvrtý a poslední program – Audio knihovna, s jehož pomocí dokážete vytvářet a spravovat databázi skladeb, třídit je podle počtu přehrání, stáří nebo hodnocení.

A vyplatí se vůbec?

Za sebe mohu s klidným svědomím říct, že se na AIMP přejít vyplatí. Ve srovnání s WinAmpem je AIMP výrazně rychlejší a nabízí celou řadu zajímavých funkcí. Přes to všechno je navíc zdarma. Proto neváhejte a AIMP vyzkoušejte. Možná na něj přejdete stejně jako já.

Pro

zdarma
rychlost
nenáročnost
funkce Radio Cap
obslužné programy

Proti

méně předdefinovaných nastavení ekvalizéru

Hodnocení programu: 85 %

AIMP download freeware zde:
AIMP download

Článek AIMP - podařená konkurence pro WinAmp byl publikován 23. srpna 2008 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Jindra Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...