AIMP - podařená konkurence pro WinAmp

Tagy:  AIMP, WinAmp, Windows Media Player

Sponzorované odkazy

AIMP - podařená konkurence pro WinAmp

AIMP je nepříliš známý přehrávač hudebních a zvukových souborů všech formátů. Možná si říkáte, k čemu by vám byl nový přehrávač, když WinAmp nebo Windows Media Player fungují dobře, ale jak zjistíte, AIMP umí audio soubory nejen přehrávat, ale také převádět, editovat ID3 tagy a mnoho dalšího.

Vypadá pěkně a dokonce i umí česky…

Instalace proběhla bez problémů a ani nezabrala moc času a to z toho důvodu, že instalační soubor má pouhé 3 MB. Při prvním spuštění mi dal program na výběr z mnoha lokalizací, mezi nimiž nechyběla ani čeština. Vzhled programu mě také potěšil, neboť je moderní, ale zároveň i vkusný a praktický. Navíc je plně konfigurovatelný pomocí skinů a tak pokud by vám tento defaultní vzhled nevyhovoval, je možné ho jednoduše změnit podobně jako u WinAmpu.

Přehrávání, vizualizace a další funkce

Přehrávání probíhá klasicky. Buď daný soubor otevřete přímo v AIMPu, nebo ho přidáte do playlistu. Do playlistu je možné přidávat jak jednotlivé soubory, tak celé adresáře a díky tomu je možné jednoduše vytvořit seznam oblíbených skladeb a nastavit např. náhodné přehrávání nebo opakování dané skladby. V tomto seznamu můžete rychle vyhledávat pomocí funkce Quick Search. Skladby se dají seřadit podle různých kritérií a hotový playlist se dá uložit a načíst později.

Pro lepší kvalitu přehrávání je možné zapnout ekvalizér a vytvořit si vlastní konfiguraci, nebo načíst už hotové nastavení. Zde bych viděl nepatrnou slabinu v počtu předdefinovaných konfiguraci, neboť jich je méně než ve Windows Media Playeru. Tento zápor však víceméně neutralizuje možnost si uložit svoje nastavení, takže počet nastavení můžete zvýšit. Na ekvalizéru jsou k dispozici i jiné atributy jako např. Tempo nebo Speed.

AIMP umí přehrávat nejen audio soubory, ale i internetová rádia a aby toho nebylo málo umí je i dokonce zachytávat pomocí funkce Radio Cap. Takže pokud hrají v nějakém rádiu zrovna Vaší oblíbenou písničku jednoduše stisknete tlačítko Radio Cap a program začne nahrávat.

Typů vizualizací v základní verzi programu pouze šest, avšak AIMP umí načíst vizualizace pro Winamp. Tím pádem se dá výběr vizualizací snadno rozšířit. Přehrávač může fungovat ve dvou modech. První klasický a druhý minimalizovaný. Zároveň program běží v systémové liště podobně jako např. ICQ a tak je možné ovládat přehrávání a zobrazovat informace o dané skladbě jednoduše několika klepnutími myši. Mezi neméně důležité a zajímavé funkce patří také možnost automatického vypnutí PC nebo programu v určitém čase, po odehrání všech skladeb, nebo po uplynulé době. Přes všechny tyto funkce AIMP nezabírá tolik operační paměti jako např. Winamp a funguje mnohem rychleji, takže je vhodný i pro starší a méně výkonné počítače.

Jak už bylo řečeno v úvodu, AIMP umí nejen audio přehrávat, ale umí toho mnohem víc. K těmto pokročilým funkcím slouží čtyři obslužné programy. První z nich – Audio konvertor, je utilita, která dokáže převádět zvukové soubory z jednoho formátu do druhého a naopak. Díky tomu si můžeme např. převést obyčejné audio CD do formátu MP3. Další utilita, která se nazývá Záznam zvuku, slouží, jak už z názvu vyplývá, k nahrávání zvuku z různých zdrojů (mikrofon, vstup z vnějšího zdroje…). Třetí z obslužných programů dokáže upravovat ID3 tagy (nesoucí údaje o autorovi a desce) jednotlivých souborů. A konečně čtvrtý a poslední program – Audio knihovna, s jehož pomocí dokážete vytvářet a spravovat databázi skladeb, třídit je podle počtu přehrání, stáří nebo hodnocení.

A vyplatí se vůbec?

Za sebe mohu s klidným svědomím říct, že se na AIMP přejít vyplatí. Ve srovnání s WinAmpem je AIMP výrazně rychlejší a nabízí celou řadu zajímavých funkcí. Přes to všechno je navíc zdarma. Proto neváhejte a AIMP vyzkoušejte. Možná na něj přejdete stejně jako já.

Pro

zdarma
rychlost
nenáročnost
funkce Radio Cap
obslužné programy

Proti

méně předdefinovaných nastavení ekvalizéru

Hodnocení programu: 85 %

AIMP download freeware zde:
AIMP download

Sponzorované odkazy:

Článek AIMP - podařená konkurence pro WinAmp byl publikován 23. srpna 2008 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Jindra Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. Nejlepší souborové manažery zdarma
  4. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  7. Jak můžete zabezpečit svůj počítač nebo notebook?
  8. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  9. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  10. Odesíláme SMS z internetu

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!