Sdílíme velká data na internetu – 1. díl

Tagy:  warez, P2P, sdílení, nelgální obsah, datový přenos, velká data přes internet

Sponzorované odkazy

Sdílíme velká data na internetu – 1. díl

Každý kdo někdy chtěl poslat kamarádovi nějaké zajímavé video nebo program, se setkal s problémem jak mu jej poslat, protože je obvykle takový soubor vetší než akceptuje (free)emailová schránka. V tomto třídílném seriálu si proto probereme jaké máte možnosti ve sdílení těchto velkých souborů. První díl se bude věnovat výhradně českým sdílejícím serverům, druhý zahraničním a nakonec třetí díl programům, poskytující tyto služby.

Princip sdílejících serverů

Myšlenka sdílejících serverů není zas tak stará a její princip je velmi jednoduchý – nahrajete soubor(y) na veřejný server a při vyzvednutí bude dotyčnému zobrazena reklama. Jsou ale servery, kde není reklama, ale musíte mít tzv. prémiový účet (placený samozřejmě) aby vyzvednutí souborů nic nebránilo. Pokud totiž budete chtít vyzvednout moc souborů naráz, zablokují vás podle ip adresy na minuty až hodiny a pokud nemáte dynamickou adresu musíte čekat. Další oblíbenou blokací je zpomalování rychlosti stahování a možnost stahovat jen jeden soubor naráz.

Čím se sdílející servery liší?

Servery mají většinou stejné uživatelské rozhraní a funkce, liší se jen v málo věcech, za to v důležitých – rychlost stahování/nah­rávání, maximální možný úložný prostor a jak dlouho vaše soubory budou ukládat, než je smažou.

Server můžete také zvolit podle toho, jestli s vámi komunikuje v mateřském jazyce.

Který server zvolit?

Zde uvádíme stručný popis serverů, svůj oblíbený si však musíte sami zvolit podle toho jak vám vyhovuje.

Mezi nejoblíbenější/nej­známější české servery patří:

Uloz.to

Uloz.to je jeden z nejlepších českých serverů pro sdílení dat, především kvůli velké rychlosti nahrávání a stahování, možnosti stahovat bez omezení, možnost uskladnit velké soubory po velmi dlouhou dobu. Server spadá pod Internet Centrum, který jej také propaguje na všech Page not found stránkách spadajících pod ic.cz. Velkou nevýhodou serveru je ale jeho občasná poruchovost v nahrávání a nedostupnost souborů.

Leteckaposta.cz

Leteckaposta.cz má v mých očích druhou pozici, protože ačkoliv je rychlost slušná, máte možnost nahrát jen 100 MB soubory, které vydrží jen 30 dní.

Hellshare.com

Hellshare.com a Czshare.com patří relativně k nováčkům s obdobnými funkcemi. Oba servery mají omezenou kapacitu free slotů (neplatících uživatelů), přes kterých jde stahovat. Důvod proč jsem ale umístil Hellshare.com přes Czshare je právě, že Hellshare nabízí více takových slotů, tedy je více pravděpodobnější, že se ke svým datům dostanete zdarma, tj. Bez placeného účtu.

Czshare.com

Czshare je výborný server, jak jsem psal, stejně jako Hellshare. Oba mají grafického klienta pro pohodlný upload a správu vašich nahraných souborů. Czshare navíc disponuje velikou rychlostí, kterou můžete dosáhnout při uploadu- na páteřní síti jsem v průběhu testu „vytáhl“ až 11 000 kB/s!

Edisk.cz

Edisk.cz byl kdysi velmi populární server a to především díky možnosti se zdarma registrovat a mít přehled o již nahraných souborech (tuto možnost máte stále zdarma). Nevýhodu spatřuji v malé rychlosti a v nutnosti čekat 5s před začátkem stahování.

Na závěr jen doplním neobeznámenému čtenáři, který si možná pokládá otázku: proč by měl čekat na vyzvednutí svých souborů nějaký čas. Důvod je prostý- tyto sdílející služby jsou totiž často využívané pro sdílení nelegálního obsahu (warez) a servery s tím také neoficiálně počítají. Také doplním, že sdílejících českých serverů je daleko více, ale toto jsou nejpoužívanější.

Článek Sdílíme velká data na internetu – 1. díl byl publikován 27. října 2008 v 12.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...