Ultra Defrag - dobrá náhrada pro Windows Disk Defrag

Tagy:  defragmentace, defrag, ultra, ultradefrag, ultra defrag

Sponzorované odkazy

Ultra Defrag - dobrá náhrada pro Windows Disk Defrag

Fragmentace souborů na disku je velmi dobře známá problematika souborových systémů. Na úroveň fragmentace má největší vliv využití disku a dále také vlastnosti hardwarového vybavení disku, které může také zpomalovat chod disku. Jestliže chcete mít rychlý disk a chcete z něj „vymáčknout“ maximum, tak se o něj musíte patřičně starat.

Nicméně systém Windows má svůj defragmentovací nástroj, ale ten nedělá svou práci úplně nejlépe a jestliže chcete mít svůj disk defragmentovaný lépe tak doporučuji použít nějaký software třetích stran. U těchto programů je větší šance, že vám disk defragmentují lépe než nástroj systému Windows. Není to vždy úplně stoprocentní, ale vždy je lepší více než méně.

Přepracovaný defragmentovací nástroj ve Vistách vypadá, že svou práci bude dělat lépe než jeho kolega z předchozích systémů. Dokonce přichází i s plánováním a automatickou defragmentací vašich souborů, ale jak jsem již zmínil výše, tak ostatní prográmky jsou na tom daleko lépe. Ať už s možnostmi tak i s algoritmem defragmentace. Jakmile jednou vyzkoušíte nějaký defragmentovací program, tak už se nebudete vracet k Windowsovské utilitce a budete již jen testovat další takovéto programy.

Náhrada

Ultra Defrag je naprosto zdarma, sice nevypadá moc důvěryhodně, ale svou práci vykonává dobře. Jeho engine je napsaný v jazyce C a provádí rychlou a bezpečnou defragmentaci. Instalační balíček je velmi malý a dokonce nativně obsahuje i podporu x64 bitových systémů. Bez problémů funguje na většině Windows platformách (Win 2000, XP, Server 2003, Vista + jejich 64bit verze).

uživatelské prostředí

Poslední a asi nejlepší vydání Ultra Defrag má velice jednoduché prostředí a pár možností nastavení což naprosto stačí. Při spuštění v momentě prohlídne všechny dostupné disky. Zobrazené disky jsou doprovázeny i jejich informacemi (souborový systém, využité místo, volné místo, …). Jiné diskové zařízení, které jsou v daném okamžiku připojeny jsou taky na seznamu vypsány (flash disk, ext. HDD, …).

Prostředí

Ve spodní části okna aplikace je mapa clusterů s legendou. Toto zobrazení vám dává viditelný přehled jak je na tom váš disk či zvolená část disku. Jednotlivé barvy reprezentují různě využité clustery – složky, fragmentované soubory, komprimované soubory, …

legenda mapy

Samotný proces defragmentace začíná analýzou disku. Ve spodní části okna uvidíte počet složek na disku, celkový počet souborů a kolik z nich je fragmentovaných. Po dokončení analýzy se vytvoří HTML report obsahující počet fragmentovaných souborů a další informace. Jestliže chcete jen tento report, stačí stisknout tlačítko Fragmented a ten si vyhledá soubor FRAGLIST.HTM a ten vám zobrazí.

nastavení reportu

Nastavení aplikace je velmi jednoduché. Není zde moc možností nastavení, ale naprosto to stačí. Můžete si nastavit filtr souborů a jestliže potřebujete urychlit proces defragmentace, tak je zde možnost nastavit si přeskakování větších souborů. V nastavení dále můžeme nastavit čas obnovování cluster mapy pro větší přehled. Defaultně je tato hodnota nastavena na 500ms.

Ultra Defrag defragmentuje soubory lépe než windowsovská utilitka, ale ne úplně nejlépe. Nic není dokonalé, ale naprosto stačí k defragmenta­ci disku.

Klady

Aplikace je naprosto zdarma. Defragmentace probíhá rychle. Je dostupný i vizuální přehled.

Zápory

Defragmentace není úplně nejlepší a na velkých discích stále zůstává pár fragmentovaných souborů. Uživatelské rozhraní je až moc jednoduché. Grafické zpracování taky není nejhezčí.

Pravda

Ultra Defrag provádí průměrnou defragmentaci disku a engine aplikace není natolik propracovaný a silný na to, aby by vše bylo úplně v pořádku. Tento program slouží jako dobrá náhrada Windows Disk defragmentátoru. Je přeci zadarmo tak od něj nemůžeme čekat zázraky.

Ultra Defrag::

  • platforma: Windows Vista, XP, ME, 2000
  • licence: freeware, open – source
  • velikost: do 0,5MB

Hodnocení: moc jednoduchý, průměrná defragmentace, ale dobrá náhrada – 70%

Download zde: Ultra Defrag

Článek Ultra Defrag - dobrá náhrada pro Windows Disk Defrag byl publikován 22. března 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jakub Kulhavý. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...