Francie – úder pirátům

Tagy:  Francie proti internetovému pirátství, Francie zakročila proti pirátům na internetu, pirátství, Francie

Sponzorované odkazy

Francie – úder pirátům

Francie je první zemí na světě, která tak tvrdě zakročila proti internetovému pirátství. Usvědčeným se totiž chystá odstřihávat připojení k internetu. Po dlouhém projednávání to schválila francouzská vláda. Nová vyhláška bude platit od podzimu.

Jak to tedy teď ve Francii bude?

Odpojení nebude trvalé, avšak může trvat i několik měsíců. Paradoxem však je, že tito „odpojení“ musí platit připojení dále. Piráti však budou předem upozornění emailem, že došlo k porušení zákonu. V případě, že se nic nezmění, dostanou doporučený dopis do tentokrát fyzické schránky. Až závěrečný krok by mělo být již zmiňované odpojení. Stále se ovšem řeší, není-li tento krok proti právům občanů. Některé strany zásadně nesouhlasí a vedou dále vášnivé diskuze. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy naopak tuto novinku vítá.

FrancieFrancie

Cesta ke schválení

Parlament nejprve podpořil tento zákrok. Poslanci Národního shromáždění však hlasovali proti a tím postup zákonu zastavili. Piráti ve Francii si tedy na chvíli oddechli. Po té však Senát toto ustanovení přijal, čímž je zákon o odstřihnutí internetu pirátům schválen.

PirátstvíPirátství

Ostatní státy

Tento krok pravděpodobně nebude jediný, který svět proti pirátům podnikl. V jiných zemích se chystají podobné nebo dokonce ještě tvrdší tresty. V Evropské Unii se projednává také odstřihávání internetu po třech nelegálních stáhnutích. Evropští poslanci jsou ale zatím proti. Francie tedy chce projednávat další postupy s jednotlivými členskými zeměmi. V USA a Kanadě se zase mluví dokonce o zničení zařízení (počítač, mp3 přehrávač či mobil) na kterých se nelegální obsah nalezne, což je už opravdu pořádná výhružka pirátům. Cíl je jasný, vymýtit šíření nelegálního obsahu. Nebo tuto činnost aspoň omezit. Výrazně totiž klesá legální prodej filmů, hudby i her. Ztráty už jdou do desítek ne-li stovky miliard.

Závěr

Je-li tento krok přiměřený stále porušujícímu zákonu o autorských právech je otázka, kterou teď řeší politici po celém světě. Na jednu stranu se něco dělat musí proti rychle narůstajícímu pirátství. Na stranu druhou by to mělo být určitým způsobem přiměřené. Názor na tuto situaci si udělejte sami.

Článek Francie – úder pirátům byl publikován 9. června 2009 v 08.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...