Zoner Photo Studio 12: Nové a lepší

Tagy:  Zoner Photo Studio 12, Zoner, Photo Studio, Professional, Home, fotografie, Windows 7, Průzkumník, Správce, Editor

Sponzorované odkazy

Zoner Photo Studio 12: Nové a lepší

Na letošním Digitexu byla představena nová verze velmi oblíbeného správce fotografií Zoner Photo Studio 12. Seznámíme vás s největšími změnami a novinkami, které „Dvanáctka“ přináší. Těšit se můžete například na kompletní změnu vzhledu, lepší stabilitu a v neposlední řadě také lepší práci s formátem RAW. Pojďme se tedy podívat, co si pro nás připravili pánové ze Zoneru.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Novinky v Zoner Photo Studio 12

Dvanáctá verze českého Zoner Photo Studio nabízí nepřeberné množství nových funkcí. Pro podrobnější porovnání si můžete přečíst naši recenzi starší jedenácté verze Zoner Photo Studia. Obrovským krokem kupředu je rozšíření modulu pro RAW. Tentokrát modul dostal svoji vlastní záložku. Těšit se můžete také na vylepšenou frontu pro konverzi RAWu. Příznivci katalogizace fotografií se také dočkají. Funkce Katalog umožňuje seřadit snímky podle roku, měsíce a dne, kdy vůbec nezáleží na tom, kde se fyzicky snímek nachází. Nově Photo Studio umí zpracovávat dokumenty ve formátu PDF, EPS a PS. Potřebujete-li získat snímky z PDF souboru, díky Photo Studio už to nyní nebude žádný problém. Také vytváření panoramat již nebude problémem. Tvůrci implementovali vylepšený nástroj pro tvorbu panoramat, a tak se již nemusíte obávat deformovaných či nenavazujících objektů. Vylepšení doznala i podpora více jádrových procesorů známá z jedenácté verze. Jestliže vám vadilo problematické přenášení výřezů ze snímku na snímek, dvanáctá verze Photo Studio vám i tuto akci velmi zjednoduší. Samozřejmostí je i plná podpora Windows 7.

ProhlížečProhlížeč

Nový hábit

Při prvním pohledu si jistě všimnete kompletně předělaného uživatelského rozhraní. Změnila se nejen barva, ale i rozložení jednotlivých částí. Mnoho lidí si v jedenácté verzi stěžovalo na velmi konzervativní a pro někoho až zastaralý design. V nové verzi se mohou těšit na temný design. Celý program dostal nový hábit v podobě tmavě zbarveného uživatelského rozhraní. Konzervativní uživatelé však nemusí smutnit. Zoner myslel i na ně. V nastavení je možnost změnit si toto moderní téma na osvědčené světlé. Na výběr máte nejen světlý a tmavý odstín, ale také šedý a sytě černý. Další výbornou inovací je záložkový panel. Díky němu se totiž zbavíte velkého množství oken při práci v Zoner Photo Studio. Záložkový panel se nachází v levém horním rohu programu. Napravo od něj naleznete další velmi užitečnou funkci – přepínač částí programu. Jednoduchý přepínač zprostředkovává rozcestník mezi Editorem, Správcem, resp. Průzkumníkem a Prohlížečem. Rozhraní jako takové se však nezměnilo. Pod záložkovým panelem se nachází panel se základními nástroji, jako například Úprava barev, Úprava teploty barev, Úrovně či Změna rozměrů. Ve stejném panelu naleznete také odkaz na velmi propracované vyhledávání, otočení snímku o 90°, Filtr zobrazení a Tisk. Na levé straně naleznete, stejně jako u předchozího Photo Studia, Navigátor, což je vlastně strom složek, a podrobné informace o snímku včetně jeho histogramu. Poslední zmíněná nabídka informací vám z EXIF informací vyčte například, kdy byl snímek pořízen, jakým fotoaparátem, jaká clona či závěrka byla použita a v neposlední řadě i rozlišení snímku. Zbytek programu zabírá Průzkumník, který vám servíruje malé náhledy jednotlivých snímků a umožňuje procházení mezi složkami. Za zmínku jistě stojí i celoobrazový mód. Ten vám totiž umožňuje okno programu roztáhnout do plného rozlišení, a tak se zbavíte hlavní lišty s nabídkou Start.

EditorEditor

Jak je na tom Editor a Prohlížeč?

Modul Editor doznal v novém Photo Studiu také několik inovací. Až na lehce pozměněné rozložení panelů je rozhraní zcela zachováno. Pro neznalé rozložení jednotlivých prvků popíši. Nejvýše položená nabídka je stejná v Průzkumníku, Editoru, Prohlížeči a také v RAWu řežimu. Pod ní se nachází rozbalovací lišta veškerého nastavení, efektů a různých nástrojů. Další lišta obsahuje paletu základních nástrojů. V levé části celého programu je nabídka nástrojů například pro ořez, výplň a také různé druhy Výběru. Uprostřed je samozřejmě „pracovní“ okno. V dolní části se ještě nachází stavová lišta informující o souřadnicích kurzoru, názvu snímku a také o použitých nastaveních při snímání. Novinkou v paletě efektů je velmi užitečný nástroj Měkká kresba a Posun barev. Nástroj Měkká kresba zjemní kresbu okrajů, a tak se celá fotka zdá mnohem ostřejší. Prohlížeč sice nenabízí žádné průkopnické novinky, za to nabízí ověřené rozložení a funkčnost. U každého snímku zobrazuje histogram spolu s upozorněním výkyvu a základní EXIF informace. Podpora celoobrazového režimu je stejně jako v předchozí verzi vynikající. Prostřednictvím Prohlížeče můžete snímek otočit a nebo si lze nechat zobrazit přepaly.

Světlý designSvětlý design

Nastavení

Položku nastavení naleznete v každém modulu v druhém panelu shora. Jednotlivá nastavení programu lze ukládat. Jestliže program využívá více lidí, každý z nich tedy může mít individuální nastavení. Od poslední verze v Nastavení neproběhlo mnoho změn. První položkou v Nastavení je již zmiňovaná změna vzhledu. V dalších položkách naleznete například nastavení Editoru, Prohlížeče, Průzkumníku, nastavení formátu RAW a nebo nastavení integrace do Windows.

NastaveníNastavení

Závěrem

Ačkoli není Zoner Photo Studio 12 vyloženě novým průkopnickým správcem fotografií, přináší dostatek nových funkcí. Chlapci ze Zoneru si ve dvanácté verzi dali opravdu záležet především na modulu RAW. Editor a Prohlížeč se drží starého a osvědčeného rozložení ovládacích prvků, a tak se ničeho nemusíte bát. Zoner Photo Studio se drží ověřených standardů a spolu s inovovaným designem opět dává konkurenci zabrat. Program se prodává ve dvou edicích – edice Professional a edice Home. Edice Home je určena především pro méně náročné uživatele, zatímco edice Professional je určena pro náročné uživatele z řad profesionálních fotografů. Nakonec vystihující definice programu – Hodně muziky za málo peněz. Nezbývá mi nic jiného, než programu udělit opravdu vysoké hodnocení a s klidnou hlavou vám ho doporučit.

Moje hodnocení:  95 %

Výhodná koupě

Výhody:

  • Cena
  • Nová podpora formátu RAW
  • Nový design
  • Propracovaná katalogizace
  • Vyhledávání fotografií
  • Záložkový panel

Nevýhody:

  • Žádná ryze průkopnická inovace

Koupit Zoner Photo Studio 12 Home
Koupit Zoner Photo Studio 12 Professional

Článek Zoner Photo Studio 12: Nové a lepší byl publikován 10. listopadu 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...