Facebook - které aplikace jsou ty nej?

Tagy:  Developer Application, facebook, twitter, sociální síť, facebook.com, aplikace, developer, videa, zeď, orbázky, mafia wars, farm ville

Sponzorované odkazy

Facebook - které aplikace jsou ty nej?

V dnešním článku se podíváme na možnost využití rozličných aplikací v sociální síti Facebook. Dozvíme se, jaké jsou domácí aplikace Facebooku, povíme si o jejich integraci od třetích stran a představíme si některé z nich. Máme toho tu více než dost, takže s chutí do toho a půl je hotovo.

Domácí aplikace Facebooku

S domácími aplikacemi, přímo od výrobců Facebooku, se každý jeho uživatel musí setkat. Patří sem totiž základní aplikace:

 • Bazar – Slouží ke vkládání inzerátů a nakupování přes inzeráty.
 • Dárky – Možnost koupě dárků, vektorových obrázků.
dárkydárky
 • Fotografie – Umožňuje sdílení fotografií mezi uživateli.
 • Šťouchnutí – Virtuální štouchnutí uživatele pro upoutání jeho pozornosti.
 • Události – Možnost plánování událostí a srazů s ostatními uživateli.
 • Videa – Apliakce umožňující sdílení libovolného max. 20 minut dlouhého videa.
 • Zeď – Místo, kam mohou uživateli psát uživatelé ostatním uživatelům zprávy či ukládat multimediální ob­sah.

Všechny tyto aplikace jsou přístupné ihned od založení Facebook účtu.

Aplikace třetích stran

Sociální síť Facebook není naštěstí sítí uzavřenou a umožňuje integraci aplikací třetích stran, jiných vývojářů. Poskytuje totiž otevřené tzv. API (Application Programming Interface), což v informatice značí rozhraní pro programování aplikací.

Na samotné integrování aplikací do Facebooku bylo samozřejmě myšleno a k tomuto účelu poslouží Developer Application (vývojářská aplikace) přímo integrovaná do systému Facebook s českých příhodným názvem Vývojář. Aplikace je samozřejmě v angilckém jazyce, kde najdete i kompletní postup, jak na to.

Facebook developersFacebook developers

Jak vytvořit vlastní aplikaci v 10 minutách? Tento návod si můžete (anglicky) přečíst v článku programátora Gatha Adamse.

Některé používané Facebook aplikace

 • Friends For Sale (FFS) – Tato aplikace je podle portálu Wikipedia jednou z deseti nejnavštěvova­nějších aplikací vůbec. V současné době má přibližně 300 milionů zhlédnutých stránek měsíčně. Zkuste v ní prodat své přátele …
 • Mafia Wars – Oblíbená Facebook hra, kterou v současné době hraje přes 6 miliónů uživatelů z celého světa. Vžijte se do role mafiána, plňte úkoly, starejte se o svůj majetek, tvořte velká mafiánká společenství, a porážejte svou konkurenci. To vše vás čeká v této hře.
hra Mafia Warshra Mafia Wars
 • FarmVille – Hra, ve které se vžijete do role farmáře. Starejte se o své políčko a ukažte všem, jak šikovný jste zemědělec.
 • Give Hearts – Darujte srdce pomocí této aplikace. Na výběr máte kromě klasického rudého vždy i nějaké speciální či si můžete dokoupit další z mnoha nabízených.
Darujte srdceDarujte srdce

Toto jsou příklady mnoha aplikací, které lze ve Facebooku mít a používat. A pokud máte dostatek přátel, jistě se k vám mnoho takovýchto a jiných aplikací dostane. Stačí si jen vybírat, které ano a které ne. Výběr provádíme v okně aplikace, kdy se náš zeptá, zda chceme tu konkrétní aplikaci povolit.

povolit přístup aplikacepovolit přístup aplikace

Závěr

Jak vidíme, Facebook nám nabízí nejen možnost komunikace, ale také spoustu aplikací od sdílení fotografií a videí, až po hraní naročnějších strategických her. Proč je tedy nevyužít, když jsou většinou zadarmo?

Facebook.com

Článek Facebook - které aplikace jsou ty nej? byl publikován 24. prosince 2009 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...