ICQ 7: Stane se průkopníkem?

Tagy:  ICQ 7, I seek you, AOL, Xtraz, Facebook, Twitter, Youtube, QIP, instant messaging, Centrum, IM

Sponzorované odkazy

ICQ 7: Stane se průkopníkem?

Kdo by neznal tento rozšířený „kecálek“, který oslovil obrovské množství uživatelů predevším v České republice. Předchozí verze sklidily více záporných než kladných ohlasů. Vytýkal se především objemný design, vysoká hardwarová náročnost a také reklamy. Jestli pokračuje v šlépějích svého předchůdce nebo uctívá odkaz na stařičkou verzi 5.1 si povíme v této recenzi.

Změna k lepšímu. Už žádné zbytečné vzhledové prvky!Změna k lepšímu. Už žádné zbytečné vzhledové prvky!

Co nové v sedmičce?

Těžkopádná a náročná šestka nenabízela mnoho atraktivních funkcí. V sedmičce se dočkáte třeba spolupráce programu s vybranými sociálními sítěmi, mezi které patří například Facebook, Twitter či YouTube. A přesně tato možnost je pravděpodobně tou největší novinkou. Z Facebooku či Twitteru si můžete nechat zobrazit kanály. Nazval bych to jakousi hromadnou zdí několika sociálních sítí. Díky rostoucí popularitě výše zmíněných sítí mnoho uživatelů tuto možnost ocení. V případě video serveru YouTube máte dokonce k dispozici oblíbené video přímo v ICQ 7. Oproti šestce je to obrovský pokrok, co se týká funkčnosti. Avšak tato novinka značně oddaluje klasický instant messaging od původního nápadu. Kam to nakonec dospěje, nakonec ukáže teprve čas, ale předem mohu říct, že se možná někdy v dálné budoucnosti dočkáme konce dnes tolik oblíbeného instant messagingu. Podpora posílání SMS zpráv zůstala i v nové verzi.

Chatovací oknoChatovací okno

Konečně nový design

Tvůrci konečně přišli k rozumu a přetvořili starý rádoby moderní vzhled na nový, který je nejen kompaktnější, ale i mnohem funkčnější. V nové verzi tak nenajdete naprosto zbytečné grafické prvky jako v šestce. Okno programu se tak zmenšilo přibližně o jednu čtvrtinu, což určitě ocení nejeden uživatel. Ani v nové verzi jsme se však nezbavili otravných reklam. Berme to ale z té lepší stránky, reklama v hlavní nabídce se zmenšila na polovinu. V programu naleznete také vyhledávač zprostředkovaný Googlem. Uživatelské rozhraní snad ani nemusím blíže popisovat, protože se od předchozích verzí o mnoho nezměnilo.

Kanály sociálních sítíKanály sociálních sítí

Xtraz v novém hábitu

Hry obsažené v Xtraz dostaly svoji vlastní aplikaci. Přístup k nim totiž zprostředkuje speciální herní centrum ve tvaru jakési herní konzole. Vypadá to sice velmi zajímavě, ale ubírá to relativně na rychlosti práce s programem. Já osobně si myslím, že je to krok zpátky, protože spuštění této sekce chvíli trvá. Hry jsou rozděleny do dvou kategorií. Do her pro jednoho a dva hráče. Oblíbené hry jako je Warsheep, Zoopaloola či Slide a Lama jsou samozřejmostí. V sekci pro jednoho hráče naleznete mnoho nových her. Zpětná kompatibilita her je samozřejmě také zajištěna.

Herní centrumHerní centrum

Zakázaná konkurence

Jak jistě všichni víte, při instalaci programu potvrzujete prohlášení, které vám zakazuje používat jakýkoliv jiný IM program než ten oficiální. Tedy alespoň v rámci ICQ účtů. Konkurenční produkty se však těší velké oblíbenosti. I když neobsahují Xtraz a vymoženosti jemu podobné, nabízí konkurence mnohdy větší rychlost odezvy programu, menší náročnost na hardware a někteří IM klienti dokonce nabízí nespočetné množství plug-inů. Neoficiální klienti s sebou však nesou i nějaké zápory. Jako příklad neoficiálního klienta mohu uvést třeba Mirandu, Triliana, ruský QIP či linuxový Pidgin. Jestli zůstanete věrni oficiálnímu klientu či zvolíte konkurenci, je jen a pouze na vás.

NastaveníNastavení

Závěrem…

Sedmá verze oblíbeného IM klienta přinesla oproti předchozí verzi obrovský pokrok. Nejen že se zbavila zbytečně přeplácaného designu ve prospěch funkčního a jednoduchého designu, ale přinesla o poznání větší rychlost a dnes velmi užitečné propojení se sociálními sítěmi. Nepotěšilo mě jakési zábavní centrum Xtraz a to především díky pomalé odezvě a zbytečně náročnému designu. Celkově se ale nové ICQ vydává dobrým směrem. Jestliže jste ještě nepřešli ze starší verze, tak neváhejte, protože sedmička nabízí nepřeberné množství nových funkcí.

Moje hodnocení:  75 %

Výhody:

  • Nový design
  • Xtraz
  • Propojení se soc. sítěmi
  • Kompletně počeštěno

Nevýhody:

  • Reklama
  • Herní centrum Xtraz
  • Vyšší HW náročnost
  • Absence většího počtu plug-inů

Článek ICQ 7: Stane se průkopníkem? byl publikován 29. ledna 2010 v 23.45 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...