Ballot screen – Mnoho povyku pro nic?

Tagy:  Ballot screen, Windows, Internet Explorer, Microsoft, Opera, Evropská komise, Office 2010, OEM, internet, prohlížeč

Sponzorované odkazy

Ballot screen – Mnoho povyku pro nic?

Výsledek dlouholetého soudního sporu mezi Operou a Microsoftem je konečně tady. Reinstalujete operační systém Windows nebo jen máte nastavený Internet Explorer jako výchozí prohlížeč? V brzké době se vám pravděpodobně objeví tzv. Ballot screen, nebo-li aplikace pro výběr prohlížečů. Pojďme si tedy rozebrat, proč vlastně Ballot screen vznikl a také co užitečného přinese pro uživatele.

SporSpor

Proč vlastně Ballot screen vznikl?

Před necelými třemi lety byl internetový prohlížeč Internet Explorer z dílen redmondského gigantu Mircosoftu dominantním prohlížečem. Ostatní prohlížeče se dělily jen o zbylou část tržního podílu, což se značně znelíbilo tvůrcům prohlížeče Opera. Padla tedy žaloba proti Microsoftu, která mimochodem přináší vyvrcholení teprve letos. Tvůrci Opery argumentovali především tím, že integrací Internet Exploreru do operačního systému Windows ochuzují své zákazníky o svobodnou volbu. Opera požadovala stažení Internet Exploreru z Windows a rozhodnutí výsledku zůstalo na Evropské komisi pro interoperabilitu. Situace se velmi zajímavě vyvíjela, než se dostala k jakémusi kompromisu. Microsoft měl umožnit výběr jiného prohlížeče přímo v rozhraní Windows, a tak tu máme Ballot screen. Úroveň samostatné mini aplikace je relativně pochybná, což se může zdát trochu jako výsměch proti Opeře a Evropské komisi ze strany Microsoftu.

První zobrazení Ballot screenuPrvní zobrazení Ballot screenu

Nedokonalost Ballot screenu

Proč naznačuji výsměch Microsoftu proti svým soudním „protihráčům“? Na to je jednoduchá odpověď. Microsoft totiž nevydal mnoho úsilí na realizaci kvalitní aplikace pro výběr prohlížeče. Přece jen Ballot screen částečně poškodil i jeho marketing, který zajišťoval potencionální dominantu Internet Exploreru na poli prohlížečů. Ne každý uživatel totiž sáhne po jiném prohlížeči. Mnohem raději si nechá osvědčený Internet Explorer. Největším paradoxem ale je, že odkaz na instalaci či na bližší informace se otevře v Internet Exploreru. Vracíme se tedy do starých kolejí, jen s tou výjimkou, že už nemusíme zadávat odkaz na oficiální web oblíbeného prohlížeče a nebo nemusíme hledat instalační balíček z jiných zdrojů. Otázkou však zůstává, co se stane, když deaktivujete Internet Explorer a odinstalujete i ostatní prohlížeče. Protože Ballot screen využívá přímo Internet Explorer, mohl by v tomto případě nastat velký problém. Nad tímto problémem prostě zůstává rozum stát. Ballot screen se zobrazí pouze uživatelům, kteří využívají jako výchozí prohlížeč Internet Explorer, stejně jako uživatelům s nově nainstalovanými Windows. Výjimku však tvoří systémy předinstalované OEM výrobcem a také uživatelé využívající jakýkoliv jiný prohlížeč, než ten z dílen Microsoftu.

Pětka nejznámějších prohlížečůPětka nejznámějších prohlížečů

Rozlučte se s Internet Explorerem

S novými Windows přišla i možnost odstranit, resp. deaktivovat, prohlížeč Internet Explorer (dále jen IE), což také způsobil výše zmíněná spor Opery a Microsoftu. Úplná odinstalace IE však není možná, protože jeho jádro využívají i další aplikace ve Windows, jako například Průzkumník Windows. I když stále poběží jádro IE, o prohlížeči jako takovém nenajdete ani zmínku. Už žádná modrá ikonka s „éčkem“. Tomu je konec. Deaktivace IE je „bohužel“ možná jen v operačním systému Windows 7. Ve Windows XP či Vista máte prostě smůlu. Ballot screen je k dispozici prostřednictvím automatických aktualizací již od začátku března. Česká lokalizace aplikace je také k dispozici a nabízí 12 prohlížečů. V portfoliu prohlížečů naleznete výběr těch opravdu nejznámějších. Patří mezi ně například Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome, Safari, Maxthon a samozřejmě i Internet Explorer. Zmínit se také musím o doslova záživných popiscích jednotlivých prohlížečů. Že by každý byl tak dokonalý a rychlý? Ostatně to můžete posoudit sami na oficiálním webu. To přesně potvrzuje onu snahu Microsoftu. Aby nevznikla další prekérní situace a aby se zamezilo dalším žalobám, musí být jednotlivé prohlížeče zobrazovány v náhodném pořadí, což byla další dohoda Microsoftu a Evropské komise.

Méně známé prohlížečeMéně známé prohlížeče

Blízká budoucnost

Evropské komisi se Ballot screen také podporovaný Operou velmi zamlouvá, a tak má v plánu dostat ho i mimo území Evropské Unie. Jednoduše se snaží vybudit další antimonopolní úřady ze všech koutů světa pod prohlášením, že si i zbytek světa zaslouží svobodu v rozhodování výchozího prohlížeče. Tento plán je zatím jen spekulací, protože Evropská komise vydala zatím jen několik prohlášení, nikdo ale neví, kdy začne mít redmondský gigant problémy i na jiných kontinentech. Obdoba Ballot screenu se objeví také při prvním spuštění nového balíku kancelářských aplikací Office 2010. Zde však půjde o mnohem užitečnější funkci. Při prvním spuštění si zvolíte, jaký chcete využívat formát pro ukládání všech dokumentů. V tomto případě jde o opravdu užitečnou funkci, která řadovému uživateli alespoň něco přinese.

Závěrem

Ballot screen je opravdu paradoxní aplikace. Ve své podstatě se jedná o relativně zajímavý nápad, který ale nebyl dobře zpracován. Objevil se na popud sporu, který jej připravil o praktické využití a funkčnost. Pro Microsoft znamená Ballot screen ústupek v dalším v podstatě prohraném soudním sporu. Evropská komise ale neskončila jen v Evropě, ale má v plánu protlačit Ballot screen i mimo území spravované Evropskou Unií. Mnohem smysluplnějším řešením je volba výstupního formátu dokumentů z kancelářské sady Office 2010.

Oficiální web: www.browserchoice.eu

Článek Ballot screen – Mnoho povyku pro nic? byl publikován 21. dubna 2010 v 06.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...