Nejlepší programy na úpravu fotek zdarma

Tagy:  Gimp, PhotoScape, PhotoFiltre, PhotoFilter, Paint.NET, Google Picasa, Picasa, bitmapová grafika, fotografie, fotky, foto, úprava, editace, korekce, oprava, editory, úprava fotografií

Sponzorované odkazy

Nejlepší programy na úpravu fotek zdarma

Mnozí lidé používají pro zcela základní úpravu fotografií profesionální nástroje. Jejich výbavu a nástrojovou paletu však zdaleka nevyužijí. V podobných případech jsou ideálním řešením bitmapové editory s dostatkem funkcí poskytované zcela zdarma. Proč zbytečně platit vysoké sumy, když nám stačí jednoduchá a efektivní aplikace vytvářející stejný nebo alespoň velmi podobný výsledek.

Na úvod

Jak je již v článcích podobného rázu zvykem, podíváme se na pětici nejlepších aplikací. U každé z nich bude stručný popis, odkaz ke stažení a v neposlední řadě také ilustrační obrázek. Každý ví, že aplikací pro editaci bitmapové grafiky, nejčastěji fotografií, je opravdu nepřeberné množství. Snažil jsem se vybírat ty nejlepší a nejoblíbenější. V pětici tedy naleznete PhotoFiltre, multiplatformní Gimp, známý Paint.NET, PhotoScape a také Google Picasa. Pojďme se tedy podívat na účinné a jednoduché editory, plnící svůj účel na plné čáře.

Gimp 2.6

Prvním editorem v našem výběru je velmi známý Gimp původně pocházející z linuxového světa. Je zcela v češtině, v mnoha linuxových distribucích je dokonce implementován přímo do základní instalace a spokojí se s 120 MB místa. K češtině mám však několik výtek. Některé výrazy jsou trochu přitažené za vlasy a někde pro změnu překlad zcela chybí. Většina základních nástrojů je však přeložena a když už je nějaký problém, rychlé překlad pochopíte. Podobně je na tom i ovládání, ovšem zde už je to horší. Vezmete-li magnetofonovou pásku a pustí-li jí pozpátku, nastane stejná situace jako u ovládání Gimpu. Překousnete-li ale složitější a méně kamarádské začátky, zjistíte, že je Gimp opravdu kvalitní a silný nástroj pro práci s bitmapovou grafikou.

GimpGimp

PhotoFiltre

Oproti Gimpu již méně vybavený, ale i tak velmi oblíbený, je bitmapový editor PhotoFiltre šířený pod licencí freeware. U PhotoFiltre musím bezesporu pochválit velmi přívětivé uživatelské rozhraní, s nímž nebude mít problém ani největší začátečník. Program sice nepodporuje vrstvy, na základní úpravy ale bohatě dostačuje. PhotoFiltre nabízí velké množství všelijakých filtrů a jednotlivé nástroje jsou koncipované podobně jako ve starších verzích aplikace Malování. Chybí bohužel práce s vrstvami a některé pokročilejší nástroje, které však méně pokročilý uživatel s největší pravděpodobností nevyužije. Vedle této freewarové verze existuje komerční verze s názvem PhotoFiltre Studio.

PhotofiltrePhotofiltre

Paint.NET

Dalším neméně známým „členem“ našeho výběru je Paint.NET. Asi největším kladem aplikace je podpora vrstev. Spolu s Gimpem jsou to tedy jediné dva editory podporující práci s vrstvami v našem výběru. Profesionálnější určení se promítlo do uživatelského rozhraní a s větším nadhledem se dá říci, že se uživatelské rozhraní Paint.NET podobá komerčnímu Adobe Photoshopu. Jednotlivé nástrojové karty lze jednoduše uchopit a přesunout. Odstraňování červených očí a další užitečné filtry také nečiní editoru Paint.NET žádný problém. Omezením je víceméně potřeba instalace prostředí .NET Framework, ale to v dnešní době nečiní větší problém. Další šmouhou na jinak povedeném editoru je absence české lokalizace.

Paint.NETPaint.NET

PhotoScape

O PhotoScape se nedá již mluvit čistě jako o editoru, nabízí toho více. PhotoScape je totiž schopný účinně spravovat celou vaši knihovnu fotografií. To ale nemění nic na tom, že je to i dobrý editor fotografií. Nejenže obsahuje běžné filtry, korekci červených očí, ale i další nástroje pro práci s fotografiemi. A právě práce s filtry je asi největším lákadlem tohoto editoru. Díky velkému množství filtrů si s fotografiemi můžete hezky pohrát. PhotoScape nenabízí jen klasický „dospělý“ editor, ale také zjednodušenou formu pro rychlou úpravu. Chcete-li pracovat čistě jen s bitmapovou grafikou, doporučuji se poohlédnout po ostatních editorech z našeho výběru. Nicméně jako editor fotografií obstojí oproti konkurenci dobře.

PhotoScapePhotoScape

Google Picasa

Těžko by mohl být podobný výběr bez správce a editoru fotografií Google Picasa. Picasa správu fotografií zvládá opravdu prvotřídně. Někomu však nemusí vyhovovat ignorace složkové struktury na vašem disku, ale řazení podle data pořízení, případně podle lidí na fotografiích. Pryč ale od správy, ta v našem výběru nehraje prim. Editor je jednoduchý, nicméně umí relativně mnoho věcí. Vedle intuitivní tvorby různých líbivých koláží nabízí Picasa základní filtry, mezi které patří například korekce červených očí, práce s barvami, jasem, kontrastem a mnoho dalších. Výhodou je kompletně české rozhraní se zdarma nabízeným 1 GB velkým on-line úložištěm a v neposlední řadě také hromadné či automatické editace zvolených fotografií. Stejně jako u PhotoScape platí, že pokud je potřeba editovat jinou bitmapovou grafiku než jsou fotografie, sáhněte raději po jiném editoru.

Google PicasaGoogle Picasa

Závěrem

Dostali jsme se na úplný závěr dnešního výběru. Zdarma poskytovaných editorů je nepřeberné množství, a tak doufám, že jsem vám tímto článkem alespoň trochu zúžil portfolio kandidátů na editor číslo jedna ve vašem počítači. Za zmínku jistě stojí také součást balíčku Live aplikace Windows Live Fotografie, která je také zcela zdarma a umí pěkně pracovat s mnoha on-line úložišti. Na závěr mně nezbývá nic jiného, než vám popřát dobré světlo při pořizování fotografií a také hodně štěstí při jejich pozdější editaci.

Článek Nejlepší programy na úpravu fotek zdarma byl publikován 7. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (10).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...