Zoner Photo Studio 14: Zonerama a další exkluzivní funkce

Tagy:  Zoner Photo Studio 14, ZPS 14, Zoner, Photo Studio, Zonerama, PS, Editor, Správce, Průzkumník, Prohlížeč, RAW, fotografování, editace, foto, bitmapa, HDR, Poškozená fotografie, Picasa, Facebook, Flickr

Sponzorované odkazy

Zoner Photo Studio 14: Zonerama a další exkluzivní funkce

Vždy na podzim přináší brněnské studio Zoner novou verzi svého správce a editoru fotografií Zoner Photo Studio. Léto je za námi, teploty padají a nový Zoner Photo Studio s číslovkou 14 už je mezi námi. Jako každý rok přináší mnoho menší i větších změn a novinek. Tak se pojďme podívat, co nabízí nového.

Logo společnostiLogo společnosti

Co nového ve čtrnáctém Photo Studiu?

Zoner Photo Studio nemusím asi nijak zvlášť představovat. Osvědčený správce a editor fotografií, který uspokojí tužby nejenom nenáročných uživatelů, ale také těch zkušenějších. Čtrnáctá verze přinesla značné zrychlení celého běhu aplikace včetně jejích startů a také jádro napsané čistě pro 64 bitové procesory. Vedle těchto příjemných inovací přišla ještě jedna významná novinka. Zoner Photo Studio umí nově zužitkovat vysoký výkon grafických karet. Máte-li tedy grafickou kartu Nvidia podporující technologii CUDA, váš procesor si trochu oddechne. Nejvíce spolupráci procesoru a grafické karty samozřejmě oceníte při práci s fotografiemi v RAW formátu.

Správce fotografiíSprávce fotografií

Obrovskou novinkou je integrace on-line fotogalerie Zonerama provozované samotným Zonerem. Proč jsme se s touto integrací nesetkali již dříve, to je záhadná otázka. V každém případě je přímá integrace se Zoneramou konečně mezi námi. A že funguje na jedničku, o tom nemusím nijak zvlášť spekulovat. S příchodem čtrnáctého Photo Studia se změnilo také webové uživatelské rozhraní Zoneramy. Na práci se Zoneramou se podrobněji podíváme v další části článku. Z nových funkcí mohu vybrat například pokročilejší odstranění šumu a také nová práce s HDR pomocí funkce Mapování tonality. Při tvorbě HDR s využitím Mapování tonality vám stačí jedna jediná fotografie namísto standardních tří. Novinkou je také vylepšené odstraňování nežádoucích objektů na fotografii. Díky novým algoritmům funguje odstraňování výborně. Zajímavou funkcí je také Poškozená fotografie, která do snímku přidá vady způsobené kapkou času – škrábance, kapky a další.

Efekt poškozená fotografieEfekt poškozená fotografie

Instalace a první spuštění

Instalace nového Photo Studia je stále stejná. Jediným krokem, který stojí za zmínku, je nastavení asociace souborů s Photo Studiem a také možnost importu nastavení ze starších verzí. 10 denní zkušební verzi si můžete stáhnout třeba na eDownload.cz a nebo na oficiální webu výrobce. Desetidenní zkušební lhůta lze prodloužit na 30 dní zadáním e-mailu při instalaci.

Instalace – volba asociace grafických souborůInstalace – volba asociace grafických souborů

Při prvním letmém pohledu si málokdo všimne nějakých změn. Rozložení je totožné s předchozími verzemi. První změnou je podkreslení ikon jednotlivých modulů, což přispívá k přehlednosti. Například Správce má modré podkreslení, zatímco Prohlížeč zelené. Všimnout si můžete také nové ikony Z, která evokuje již popisované nové spojení se Zoneramou. Jakmile otevřete nějakou fotografii v prohlížeči, jistě si všimnete nového filmového pásu náhledů, který obsahuje malé náhledy všech fotografií ve složce. Tento panel lze samozřejmě vypnout. Zvětšování náhledů složek a souborů pomocí malého posuvníku známého třeba z Průzkumníku Windows je už pouhou maličkostí, která potěší.

EditorEditor

Zonerama je tu!

Dlouho očekávané spojení Zoneramy je konečně tady. Vedle Facebooku, Picasy a Flickru lze nyní ještě pohodlněji nahrávat fotografie i na Zoneramu. Samotná Zonerama nabízí 2 GB zdarma dostupného on-line prostoru, který nehyzdí žádná reklama. Výhodou je také možnost nahrávání nekomprimovaných fotografií. K Zoneramě se můžete přihlásit prostřednictvím odkazu Přihlášení vedle karet modulů v pravém horním rohu. Po úspěšném přihlášení vás program automaticky přepne do položky Zonerama v Navigátoru. Hlavní okno Průzkumníku je rozděleno do dvou částí, přičemž jedna z nich je věnována disku ve vašem počítači a druhá Zoneramě. V okně patřícím Zoneramě můžete vytvářet nové složky, přetahovat, přejmenovávat a upravovat fotografie a výsledek je ihned nahrán do on-line úložiště. K datům nahraným na on-line úložiště samozřejmě můžete přistupovat odkudkoliv na světe.

Zonerama v akciZonerama v akci

Závěr

Zoner Photo Studio 14 přinesl relativně velké množství nových funkcí a vylepšení. Vyzdvihnout musím také značné zrychlení celé aplikace. Zoner Photo Studio je dostupný v licencích Home a Professional. Licence pro domácí užití postrádá RAW modul, pokročilé odstranění šumu a několik dalších funkcí. Přecházíte-li ze starší verze obdržíte od Zoneru slevu na nový produkt, stejně jako v případě, že jste student či učitel a chcete Photo Studio využívat k nekomerčnímu použití. Dobrým tahem je také možnost zakoupení licence pro celou domácnost.

Moje hodnocení:  90 %

Výborný program

Výhody:

  • Integrace Zoneramy
  • Nové nástroje a funkce
  • Podpora CUDA technologie
  • Zvýšení rychlosti celé aplikace
  • Uživatelské rozhraní

Nevýhody:

  • Nemožnost upravovat fotografie přímo na Zoneramě

Zakoupit Zoner Photo Studio 14

Článek Zoner Photo Studio 14: Zonerama a další exkluzivní funkce byl publikován 26. října 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...