Android - nejlepší mobilní OS?

Tagy:  android, iphone, google, apple, market, appstore, srovnání

Sponzorované odkazy

Android - nejlepší mobilní OS?

Android dnes používá většina předních výrobců telefonů – u nás to je Sony Ericsson, HTC, LG, Samsung, Huawei a další. Najít ho můžeme i ve spoustě přístrojů z čínské bezejmenné produkce, v kopiích iPhonu atd.

V minulém díle našeho minisériálu, jsme se zmínili, že verze Honeycomb je speciálně určená pro použití v tabletech. Prosím, nenechte se uvést v omyl, že Android do té doby na tabletech nebyl. On tam mnohdy byl, ale v nižší verzi portované z telefonů. Takže uživatel v podstatě dostal na velký displej to, co mohl mít na nepoměrně menším telefonu.

Prohlížení internetu, práce s multimédii i tak byla velmi pohodlná, ale systém jako takový nebyl ještě zcela připravený a vhodný k užití. Dnes tablety s Androidem, někdy přímo, někdy nepřímo, konkurují rychle prosadivšímu se iPadu.

Některé tablety jsou kvalitní více, jiné méně. Ale s příchodem verze 3.0 se Android v tabletech cítí jako doma. A oprávněně. Někdy jim chybí (zejména u levných kopií z Číny) kvalitní dílenské zpracování, někdy naopak přijdou výrobci s inovativní „vychytávkou“. Google spolu s partnery stále hledá tu nejlepší cestu.

Samsung Galaxy Nexus – nejnovější Android telefonSamsung Galaxy Nexus – nejnovější Android telefon

Čím více výrobci budou produkovat různých zařízení, tím více dovolíme Androidu dospět i v tabletech. Stále je co zlepšovat a ještě dlouho bude.

Android je, přiznejme si, nejsilnějším konkurentem iOS

Filozofie ovládání jsou na první pohled dost podobné, ale zásadní rozdíl přichází v otevřenosti – iPhoní uživatelé mi jistě dají za pravdu, že co se možností nastavení týče, nejsou nijak velkorysé.

Naopak uživatel Androidu se v nastavení může sáhodlouze “hrabat”, navíc s velikou armádou utilit, které má k dispozici na Android Marketu a neoficiálních kanálech, si svůj telefon přizpůsobí přesně podle svého gusta, mnohdy zcela bez nákladů.

Z výčtu jednotlivých verzí, které jsou rozesety ve všech telefonech tak, jak šel čas (s výjimkami, kdy výrobce vypouští telefon s nižší verzí systému než jaká je k dispozici, např. kvůli nárokům na výkon), je jasné, že systém můžeme nacházet v různých podobách. Většina výrobců (např. HTC, Samsung) do systému přidávají své vlastní uživatelské prostředí (HTC Sense, Samsung TouchWiz) a další programovou výbavu.

Je tedy na každém, co si vybere. iOS jsou všechny stejné, ale uživatel si může být jist tím, že má nejlepší možný výkon a nejlepší výbavu, jakou u výrobce nabízí. Protože on jinou nenabízí :-)

Srování iPhone vs. kámen.Srování iPhone vs. kámen.

Pokud uživatel iOS neprovede ve svém systému zásah (jailbreak), kterým se zbaví ochrany proti instalaci neautorizovaných aplikací z AppStore, bude mu dopřáno za mrzký peníz instalovat jen to co, Apple schválí. Takovým zásahem sice přijde o záruku, ale do svého zařízení, které si nekoupil za zrovna malou částku, si může instalovat, co chce.

Android je na tom lépe. Uživatel může stahovat aplikace z Android Marketu (placené i neplacené, stejně jako u iOS), ale není mu nijak bráněno instalovat i aplikace, které si stáhne “odjinud”. Riskuje tím však infikaci škodlivým kódem. Nutné riziko, kdo se bojí, nesmí do lesa. V případě odhalení škodlivého kódu Google na dálku hrozbu odstraní.

Android je bohužel v některých, stále častějších, případech (zejména v takových, kdy aplikace pochází z ruských a čínských diskuzních fór) náchylný na zavirování (především trojskými koni). Alespoň Google nesleduje každý krok jeho majitele.

Čínská kopie iPaduČínská kopie iPadu

Android můžete nalézt i v noteboocích. Bez dotykové obrazovky to ale není ono, ale pro zkoušku a jednoduchou práci s internetem a médii jistě bohatě postačí. O tom si povíme snad někdy příště.

Smutná tečka závěrem

Často se stává, a je to bohužel běžná praxe, podle mého názoru ale i nutné zlo, že ačkoli si uživatel koupí zařízení, které bude disponovat špičkovým výkonem, o rok později si již nemůže být jistý, že i pro jeho přístroj bude dostupná aktualizace na vyšší verzi systému. Jistou aktualizaci mají vždy jen telefony z oficiální distribuce Googlu – telefony Google Nexus, a to minimálně o jednu řadu.

Je tedy lepší Android nebo iOS? Tablety nebo telefony? A jsou vlastně dnešní smartphony s úhlopříčkou kolem 5 palců stále ještě telefony? Pojďme o tom diskutovat.

Sponzorované odkazy:

Článek Android - nejlepší mobilní OS? byl publikován 4. ledna 2012 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Petr Hartl. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  3. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  4. Domácí skupina - Sdílení dat mezi počítači nejenom po WiFi routeru
  5. Kam s fotkami z dovolené - Výběr nejlepších úložišť
  6. FreeFileSync 7.9 – Aktuální data na všech discích
  7. Kaspersky Internet Security 2017 - ochrání ruský bohatýr?
  8. Internet Explorer je out - A co konkurence v rychlostním testu?
  9. Je možné si zdarma zrychlit počítač? Otestovali jsme to za vás!
  10. Daemon Tools aneb Potřebujeme ještě virtuální mechaniky?

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!