Kaspersky Internet Security 2012 – špičková ochrana vašeho počítače

Tagy:  antivirus, virus, antivir, vir, malware, antimalware, bezpečnost, Kaspersky, KIS, Internet Security

Sponzorované odkazy

Kaspersky Internet Security 2012 – špičková ochrana vašeho počítače

Na trhu existuje nepřeberné množství bezpečnostních řešení, která se postarají o ochranu vašeho počítače před všelijakou tou digitální havětí. Těch opravdu kvalitních produktů bychom ale spočítali pravděpodobně na prstech jedné ruky. Produkty společnosti Kaspersky rozhodně mezi TOP patří. Konkrétně komplexní řešení Kaspersky Internet Security 2012 se postará nejen o ochranu před malwarem, ale i ochranu před online světem (firewall, email, rodičovské kontrola, aj.).

Kaspersky Internet Security 2012 (dále jen KIS) je pochopitelně komerční produkt. Jak je zvykem, produkt je dostupný na oficiálních stránkách v 30ti denní funkčně neomezené trial verzi. Na českých stránkách Kaspersky lze stáhnout KIS dokonce v kompletním českém překladu. Instalace je snadná, neskrývá žádné záludnosti. Při prvním spuštěním je třeba pouze zvolit režim buďto trial verze, či verze plné. Nyní se společně podívejme, jaké funkce nám KIS 2012 nabízí.

Hlavní funkce Kaspersky Internet Security 2012

Mezi základní funkce, jak už to u moderních antivirů bývá, patří pokročilá anti-malwarová ochrana v reálném čase, která v sobě kombinuje pokročilou heuristiku s kontrolou podle virových definic.

Hlavní nabídkaHlavní nabídka

Bezesporu zajímavou funkcí je přiřazování oprávnění neznámým (méně známým) aplikacím. Vše funguje na principu anonymního sběru uživatelských dat do cloudu, odkud je následně programem vyhodnocováno při spouštění aplikace, jak moc je daná aplikace/proces používaný/využívaný a dle toho jsou procesu nastaveny oprávnění zásahu do systému. Může se tedy stát, že jakmile neznámý program bude chtít bez vašeho vědomí sáhnout do systému či do uživatelských dat, KIS vás upozorní. Jednotlivá oprávnění lze ručně nastavovat, či funkci vypnout, apod.

Kontrola chování aplikacíKontrola chování aplikací

Výhodou mimo jiné je, že systémové procesy či procesy těch nejpoužívanějších aplikací jsou méně hlídány/kontro­lovány, což přináší minimální úsporu výpočetního času.

Sledování aktivity síťového připojeníSledování aktivity síťového připojení

Protože se jedná o komplexní bezpečnostní balík, nesmí chybět firewall, který dlouhodobě patří mezi kvalitní firewally. Firewall funguje na podobném principu, jako jsem popisoval výše, tj. rovněž přiděluje úrovně oprávnění. V KISu tak můžete pohodlně sledovat například vytížení sítě, tedy jak který program komunikuje.

Relace Google Chrome spuštěná v sandboxuRelace Google Chrome spuštěná v sandboxu

Mezi dalšími funkcemi nesmí chybět dnes již standardní anti-phishingová ochrana (+ doplněk do prohlížeče). Osobně oceňuji zejména možnost spouštět internetový prohlížeč v bezpečně odděleném prostředí (sandboxu) stejně tak jako podezřelé aplikace. Skvělé je, že se k datům, které během relace v sandboxu uložíte, zpětně dostanete.

KIS prohledá nainstalované programy a dle jejich verze odhalí potencionální zranitelnostKIS prohledá nainstalované programy a dle jejich verze odhalí potencionální zranitelnost

Další funkce jen tak zběžně, například kontrola zranitelnosti systému (verze programů, apod.), mazání historie aktivity na PC (temp, soubory prohlížeče, atd.), virtuální klávesnice, rodičovská kontrola, apod.

Záchranný Kaspersky Rescue Disk

Pokud vám podnadpis nic neříká, zřejmě jste nikdy neléčili složitěji zavirovaný počítač. Právě záchranný disk od Kaspersky, který je možno buďto stáhnout z internetu, či vypálit přímo z prostředí KIS, vám může leckdy vytáhnout trn z paty. Po nabootování disku lze spustit plnohodnotnou kontrolu včetně stažení posledních aktualizací. Výhodou je bezesporu přímý přístup k disku, čímž lze odhalit i zdatně maskovanou havěť.

K tomu malá poznámka, pokud máte zašifrovaný a navíc zavirovaný harddisk, bootovací antivirové CD vám opravdu nepomůže ;-)

Shrnutí

Kaspersky Internet Security 2012 nabízí komplexní moderní nejen anti-malwarovou ochranu za cenu necelé tisícovky. Za tyto peníze se však můžete na svůj „antivir“ opravdu spolehnout, že vás ochrání téměř před vším. Bohužel totiž dokonalá ochrana proti lidské blbosti stále neexistuje.

Kvalitu produktů Kaspersky stvrzují různé nezávislé testy antivirových laboratoří. Tak například na AV-Comparatives.org byl Kaspersky celkově vyhodnocen jako nejlepší produkt roku 2011. Nutno ale zdůraznit, že své kvality si vykoupí větší hardwarová náročnost, zejména pak náročnost na pevný disk (na SSD bez problémů). Rozhraní aplikace má nestandardní rozložení, avšak orientace po chvíli nebude dělat problém ani méně zdatnému uživateli.

Výhody:

  • Kvalitní ochrana počítače
  • Firewall a sledování sítě
  • Kontrola zranitelnosti počítače
  • Česká lokalizace

Nevýhody:

  • Komerční produkt
  • Hardwarová náročnost

 

Článek Kaspersky Internet Security 2012 – špičková ochrana vašeho počítače byl publikován 26. března 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...