avast! Internet Security 7 – novinky a nešvary sedmé verze
Sponzorované odkazy
Česká firma AVAST Software vydala letos novou, v pořadí už sedmou řadu, svých antivirových produktů. avast! Internet Security 7 přináší drobný facelift a k tomu několik funkcí navíc. Ve výčtu novinek sedmé verze najdeme například proudové aktualizace, funkce vzdálené plochy, či reputační služby. Produkty společnosti AVAST patří u nás mezi ty nejoblíbenější, a zároveň si avast! vede obstojně i v nezávislých testech.
Oproti mezi uživateli nejrozšířenější bezplatné verzi avast! Free Antivirus přináší avast! Internet Security 7 další funkce navíc. Tradičně nechybí firewall, antispam a stále oblíbenější implementace sandboxu, tedy bezpečně odděleného prostředí pro běh aplikací. Roční licence avast! Internet Security 7 vyjde na jeden tisíc korun. Samozřejmostí je volně dostupná 30ti denní funkčně neomezená zkušební verze.
Instalace aplikace je jednoduchá, srozumitelná a lokalizovaná do češtiny, stejně jako celá aplikace. Uživatel má možnost jednoznačně zvolit, jaké komponenty a funkce mají být nainstalovány. Není tudíž žádný problém vynechat některé nepoužívané komponenty (ochrana mailu, P2P).
Hlavní funkce
Výčet hlavních funkcí a stupňů ochrany je téměř totožný s konkurencí. Nechybí tedy ochrana před všemi typy malwaru v reálném čase, ochrana webové a mailové komunikace, či kontrola IM protokolů a P2P komunikace. Kontrola probíhá jak na základě virových definic, tak na základě pokročilé heuristiky. Novinkou je cloudová reputační služba FileRep, jež shromažďuje informace o používaných bezpečných či nebezpečných aplikacích, na základě čehož rychleji rozhoduje, zda podezřelý spustitelný soubor bude spuštěn v sandboxu.
Testování počítače na přítomnost škodlivého kódu je velice rychlé. avast! patří k těm rychlejším skenerům. Krom všelijakých voleb testování oceňuji možnost testovat počítač před startem operačního systému, čímž se zjednoduší odchycení šikovně skrytých kusů kódu.
Nezapomnělo se ani na online ochranu v podobě firewallu. Pohodlně tak lze sledovat veškerou internetovou komunikaci, upravovat pravidla, aj. Pro zajištění bezpečnějšího nakupování online poslouží funkce SafeZone. Jedná se o prohlížeč Google Chrome spuštěný v odděleném prostředí od operačního systému. Klienty například Komerční Banky potěší podpora Javy, tudíž možnost připojit se do online bankovnictví.
Nové funkce sedmé verze
Jak jsem zmínil v úvodu, mezi hlavní novinky patří mimo jiné proudové aktualizace. Jedná se o změnu přístupu ke stahování aktualizací. Namísto toho, aby program periodicky kontroloval dostupnost nových aktualizací na serveru, tak server sám pošle informaci o aktualizaci uživateli, respektive aplikaci. Jestliže zde hledáte valný smysl této funkce, pravděpodobně nebudete sami.
Druhou větší novinkou je podpora vzdálené plochy. Tedy k vašemu počítači se lze vzdáleně na vyžádání připojit, aby došlo například k nápravě problému. Stejně tak se můžete připojit z vašeho počítače k jinému. Užitek zde budou mít spíše administrátoři, kteří ale stejně léta používají vzdálenou plochu operačního systému Windows.
Sešito horkou jehlou
Posledním, tentokrát nemilým překvapením sedmé verze, je značná nedodělanost softwaru. Lecčemu nasvědčovala už samotná krátká doba veřejného betatestování sedmé verze.
Totiž uživatelé šesté verze, kteří automaticky aktualizovali na verzi sedmou, se jistě velice divili, když chtěli svůj produkt odinstalovat či přeinstalovat. avast! totiž při updatu poškodil své instalační (záložní) soubory, tudíž se nedokázal odinstalovat, ani nainstalovat (přeinstalovat). Nakonec musela být použita hrubá síla v podobě systému nouze a oficiálního removeru aswClear.
A druhá chyba, která se mi přihodila, byla při instalaci avast! Internet Security 7. Při zavádění firewallu totiž instalace zamrzla a navíc mne odstřihla od internetu. Opět tedy musel nastoupit aswClear. Slovy spokojeného zákazníka po těchto dvou nepříjemnostech na novou verzi pohlížím s distancí. Subjektivně navíc hodnotím sedmou verzi jako malinko pomalejší než šestku.
Shrnutí
avast! je u nás populární zejména díky bezplatnému avast! Free Antiviru, který nabízí zdarma „dospělé“ funkce. avast! Internet Security oproti své bezplatné odnoži příliš funkcí navíc nenabízí. O kvalitách firewallu nechť ať promlouvají nezávislé testy a bez Chromu v sandboxu se jistě také spousta lidí obejde.
Jestliže bych měl doporučit, sáhněte raději po bezplatné verzi avast! Free Antivirus a k tomu eventuálně zvolte špičkový bezplatný Comodo Firewall. Ušetříte tak nemalé peníze.
Výhody:
- Česká lokalizace
- Sndbox funkce
- Firewall
- Snadné ovládání a přizpůsobení
Nevýhody:
- Cena licence
- Otravné zvuky a dialogy
Článek avast! Internet Security 7 – novinky a nešvary sedmé verze byl publikován 28. března 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (2).
Podobné články
- Norton AntiVirus 2007 20.10.2007 06.00
- My Free Antivirus - můj antivir? 13.05.2009 11.00
- avast! Free Antivirus 6.0 – rychlý, výkonný a zcela free 19.04.2011 00.00
- AVG Free Antivirus 2011 – bezplatná ochrana vašeho počítače 26.03.2011 00.00
- Ad-Aware 10 – Kvalitní antivirus 01.02.2013 05.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Převody jednotek
- Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Smajlíci
- Lidé.cz
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
Tagy
Pravopis digitalizace kryptoměny Google MP3 karaoke chat, komunikace integrační software umělá inteligence Office
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.