FL Studio 10 - Nezvykle vydařené inovace

Tagy:  Fl Studio, Fruity Loops, imagine-line, hudební, software, program, vlastní tvorba, studio 9, studio 10

Sponzorované odkazy

FL Studio 10 - Nezvykle vydařené inovace

FL Studio ve zkratce

Produkt belgické společnosti Imagine-Line Software, známý dříve pod názvem Fruity Loops a stvořeným počátkem roku 1998, jsme si již představili v obsáhlém článku, věnovaném nejen tomuto software. Ve zkratce tedy přiblížíme, k čemu tento program slouží.

Jedná se o bezesporu nejpopulárnější a nejznámější hudební produkční Jigso software, určený přímo pro tvorbu vlastní hudby, či úpravu již hotových audio smyček na poloprofesionální úrovni. Komplexnost celého programu pomáhá nejen začínajícím hudebním skladatelům skládat, aranžovat, editovat i nahrávat své hudební mixy v téměř profesionální kvalitě.

Dnes bychom se rádi podrobněji zaměřili na novinky a vylepšení přelomové deváté řady a nejnovější verze s číslem deset..

Fruity LoopsFruity Loops

Nová vylepšení zblízka

Podpora více jader

První příjemnou novinkou a vítanou úpravou je zajisté podpora vícejádrových procesorů, kdy je výkon přerozdělen mezi jednotlivé procesory a tím nám umožňuje jejich efektivnější využití v oblasti samotného mixeru, či nástrojů. Výhodou této podpory je i její bezproblémová deaktivace, kdy FL studio běží pouze na jednom jádru a ostatní můžeme využít pro další programy.

Podpora externích ovladačů

FL Studio 9 více, než ve verzích předešlých, dokáže pracovat s MIDI konektory a multimediálními klávesnicemi. Program sám umí nejen rozeznat vysílací MIDI kanál a dále s ním pracovat, ale příjemné pro nás jako uživatele je bezesporu používání základního ovládání pomocí multimediální klávesnice, především klávesami pause, stop, play.

MixérMixér

Mixér

Oproti starším verzím je „devítka“ rozšířena na celých devadesát devět insert stop. Mixér jako takový nám umožňuje zpracovávat a seskupovat jednotlivé stopy a ukládat je do stopy následující. Což v reálné podobě vypadá tak, že námi zkomponovanou sekvenci můžeme převést jako samostatnou stopu a dále s ní pracovat, barevně odlišit či pojmenovat pro lepší orientaci. Můžeme přidávat a libovolně kombinovat s dalšími sekvencemi a tak stopu po stopě tvořit své vlastní dílko.

Generátory a efekty

S každou novou řadou nám přináší FL Studio stále novější a rozšířenější nabídku generátorů a efektů, která se však liší verze od verze. Pokud jsme novými uživateli tohoto software a nebo neuvažujeme přímo o kariéře profesionálního DJ, vystačíme si bohatě se základní verzí programu Expres. V opačném případě doporučujeme zakoupení minimálně verze Producer.

Riff Machine

Přednastavená piano roll sekvence určená k dalšímu možnému zpracování. Začínajícím a úplným nováčkům výrazně pomůže k ucelení a osvojení si základního rytmu a následném používání doprovodných částí. Nahranou sekvenci můžeme následně uložit a později použít.

VocoderVocoder

Side Chain kanály

Neboli doprovodné kanály sloužící převážně k ovlivňování a umocnění dynamiky daného efektu. Slouží k dokreslení celkového dojmu. Funkci plně využijí milovníci basových podtextur i technaři.

Gross Beat

Další novinka FL Studia obsažená v deváté sérii, bohužel v základní verzi dostupná pouze jako demo. Slouží především k časování slotů mixéru v reálném čase. Dělí se na dvě části. První obstarává rytmus a opakování sekvencí, druhá naopak řídí hlasitost.

Obě složky lze řídit odděleně a posléze uložit do jednoho ze 72 slotů. Přičemž první polovina slouží jako ukládací sloty pro rytmickou část a druhá polovina pro zachování nastavené hlasitosti.

AutogunAutogun

Autogun

Je funkce výběru přednastavených pianových sekvencí, hudebních textur, instrumentů, chórů a atmosfér, kde můžeme pouze upravit hlasitost, intenzitu a rytmus námi vybraných tónů zařazených do stopy.

Ovšem rozličnost je vskutku obrovská a skýtá několik tisíc variací. Proto si všechny ty, které vás nejvíce oslovily, zaznamenejte k pozdějšímu možnému návratu k nim. Hlavní síla přednosti autogunu spočívá v jeho schopnosti práce s daným tónem, jeho barvením i rezonancí, což vede k neotřelosti a dokonalému audio efektu.

Ogun

Tato funkce je bohužel nabízena jen v podobě demoverze, ale i tak skýtá poměrně dostatečné množství metalických barev tónů a atmosfér. Oproti Autogunu můžeme s tóny dále libovolně pracovat, upravovat, zesilovat, či si vytvořit vlastní audioefekt.

Sakura

Samostatný hudební generátor s velmi vydařeným grafickým enginem, přibalený k verzi FL Studia 9 formou demo balíčku. Po pečlivém prozkoumání a prostudování sám nabízí přímý odkaz na www.image-line.com stránku, kde nalezneme bližší informace nejen o tomto programu s možností zakoupení plné verze.

V demoverzi máme k dispozici několik přednastavených presentů, se kterými můžeme dále pracovat a objevovat tak možnosti tohoto generátoru od prvního rozkmitání virtuální struny přes úpravu resonance a konče doladěním zvuku celého prostoru.

Setting systemSetting system

Stereo Shaper

Byl velmi přínosným efektem, který program FL Studio 9 bezesporu vynesl o několik pomyslných příček výše a povýšil ho na úroveň poloprofesionálních programů.

Stereo Shaper, jak už samotný název napovídá, nám umožňuje pracovat se zvukovým prostorem. Je rozdělen na dvě středové a dvě okrajové části. Výhodou je bezesporu možnost práce s audio prostorem u každé stopy zvlášť, což vede k dokonalému zvukovému sjednocení všech námi vytvořených audio složek.

VocodexVocodex

Vocodex

Propracovanější verze Vocoderu, neboli všestranného hlasového syntetizátoru, složeného z úzkopásmových frekvenčních bran, které, díky filtrům syntetizátoru, umocní dojem, že na nás syntetizátor mluví.

Vocodex pracuje v enginu Sytrus. Ten nám umožňuje například zvýraznění řeči, potlačení hluku, či redukci šumu.

Obsahuje přibližně sto úzkých frekvenčních pásem, nebo řadu vlastních přednastavených modulátorů. Součástí je i integrovaný Soundgoodizer efekt, který eliminuje nepříjemnou resonanci zvukového výstupu a mnoho dalších podpůrných funkcí, které dělají z Vocodexu špičkový vocoderový prvek naší doby.

Nyní jsme si shrnuli vylepšení a inovace FL Studia 9. Desátá řada sice nepřináší tolik převratných změn, ale díky některým novým prvkům a menším up-date dokáže směle držet krok s ostatními DAW giganty.

Zaostřeno na detaily

Desátá řada, jak bylo napsáno výše, se funkcemi až tak markantně neodlišuje jako řada devátá, přesto je zde pár drobných vylepšení, které stojí za zmínku.

V první řadě je to bezesporu

64 Bit plugin wrapper

64 bitové VTS pluginy, díky nímž má nyní FL Studio přístup k prakticky neomezené paměti.

Automatické ukládání/zálohování

Konečně odpadá starost s neustálým zálohováním nově vytvořených stop a sekvencí spojených se strachem, že několik hodin mravenčí práce bude ve vteřině nenávratně ztraceno.

Revidovaný seznam skladeb

Přináší velkou výhodu v individuálních změnách každé stopy zvlášť, například v její velikosti, uzamčení na klipy, či vytvořením časové značky.

SakuraSakura

Revidovaná funkcePiano Roll

Umožňuje nově například export notového záznamu, vertikální zoom, úpravu nechtěných stop pouhým dvojklikem, či průběžný náhled i smyčku selection & note-handle (výběru a ručních poznámek).

Pattern Picker

Nabízí nově otevřením playlistu, či Piano Roll stepsequenceru výběr z přednastavených vzorků.

FL Studio SytrusFL Studio Sytrus

Newtone

V programu FL Studio 10 zastoupen pouze demoverzí, výrazně napomáhá ke korekci šumu, či nepříjemných podtónů a tím dosažení dokonalé kvality vytvořeného audiozáznamu. V plné verzi se tedy můžeme těšit na konečné odstranění, nebo alespoň minimalizaci všech nechtěných nuancí.

Jak změny zapůsobily

Nyní jsme si vyjmenovali asi nejvíce zřetelná vylepšení FL Studia 10 oproti, o něco málo mladšímu, softwarovému bratrovi s číslem 9. Shrnuto do jedné věty mohu s klidným srdcem říci, že vše dobré a přelomové z devítky zůstalo zachováno a v desítce je mistrně dotaženo. Očima laika toho není příliš, zasvěcení a nadšenci, pevně věřím, přijmou desátou verzi tohoto programu s nesmírným nadšením

FL Studio oficiálněFL Studio oficiálně

Celkový dojem

V celkovém aspektu mě FL Studio 10 opravdu velmi mile překvapilo. Díky mnohým změnám a vylepšením by se mohlo směle řadit mezi špičky ve své kategorii, bohužel malý stín na toto výsluní vrhá absence češtiny. Pro mnohé neanglicky hovořící hudební nováčky se tento, jinak skvělý program, degraduje na jakousi změť tlačítek s velmi těžkou orientací v celém software. Pokud si tedy nedáte práci s hledáním alespoň českého návodu, nezbyde po něm nic jiného, než lehce nahořklá pachuť zklamání. A to by byla u tohoto vzrůstajícího fenoménu opravdu škoda.

Moje hodnocení:  85 %

Výborný program

Výhody:

  • Profesionalita
  • Skvělá inovace
  • Špičková úroveň
  • Obsáhlost funkcí

Nevýhody:

  • Absence češtiny
  • Místy nepřehlednost

Článek FL Studio 10 - Nezvykle vydařené inovace byl publikován 21. června 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Kateřina Boháčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...