Avast! - antivirový program na úrovni!

Tagy:  vir, windows vir, skript vir, macro vir, malware, spyware, trojský kůň, antivir, antivirová ochrana, antivirový program, Avast!, Alwil software, avast antivirus ke stažení zdarma

Sponzorované odkazy

Avast! - antivirový program na úrovni!

„Ochráníme Vás v labyrintu virů.“ Tak zní heslo společnosti ALWIL Software, jejíž produkty jsou na trhu již od roku 1988 a jejíž činnost je zaměřena na ochranu dat v počítačích. Firma ALWIL Software jako taková vznikla v roce 1991 a je to firma Česká se sídlem v Praze. Jejím hlavní produktem je program pro ochranu PC proti virům a různým škodlivým programům z internetu, Avast! Antivirus. Pojďme se tedy podívat na to, co dokážou zlaté české ručičky.

Edice programu Avast!

ALWIL software distribuuje program Avast! Antivirus v několika edicích, a to podle toho, s jakým záměrem hodláme Avast! využívat. Edicí programu existuje opravdu mnoho. Jmenujme například Server Edition, Windows Home Server Edition, Profesional Family Pack či Profesional. Úplný výčet edicí i s jejich popisem a možností stažení k 60 dennímu zkušebnímu provoze najdeme na stránkách programu Avast!. Jmenované verze jsou placené a k jejich užívání je nutné zakoupit licenční klíč. Dobrou zprávou pro fanoušky OS Linux je, že Avast! existuje i ve verzích pro tento systém.

Světově nejpoužívanější verze programu, Avast! Home Edition, která slouží ke komplexní ochraně jednotlivých počítačů, je zdarma. Licenční klíč uživatel získá po své registraci u ALWIL Software a klíč má platnost jednoho roku. Po roce je nutné registrace obnovit. Právě touto nejpoužívanější edicí programu se budeme zabývat v následujících řádcích článku.

Avast! Home Edition

Tato nejzákladnější verze programu je zdarma. To ale neznamená, že by byla nějakým způsobem nedostačující. Právě naopak. Na to, že je program legálně zdarma, disponuje takovými funkcemi, které nemají ani některé konkurenční produkty, za jejichž použití se platí nemalé sumy. Podmínky pro využívání Avastu! s licencí Home Edition jsou dvě: Za prvé musí jít o domácí použití, a za druhé musí jít o používání k nevýdělečné činnosti. Běžný uživatel internetu samozřejmě obě tyto podmínky splňuje.

Funkce Avastu!.Funkce Avastu!.

Avast! Home Edition brání náš počítač před počítačovými viry všech druhů a modifikací na profesionální úrovni. Jádro systému je tvořeno detekčním systémem, který má plné schopnosti k zachycení tzv. „In-the-wild virů“ tedy virů volně se šířících kyberprostorem internetu. Jádro systému bezproblému detekuje také trojské koně, viry skryté v komprimovaných souborech či viry skryté v datových svazcích.

Registrovaný program.Registrovaný program.

Nejdůležitější součást dnešních antivirových programů, rezidentní ochrana, je v Avastu! na špičkové úrovni. Tato ochrana chrání náš počítač v reálném čase před škodlivými programy. V praxi to funguje tak, že když něco stahujeme do počítače, Avast! před konečným uložením zkontroluje, zda soubor není nakažen. V případě, že je nakažen, vyskočí varovné hlášení s možnostmi řešení problému. Rezidentní ochrana samozřejmě funguje i pro emaily. K ochraně před viry slouží v rámci rezidentní ochrany P2P štít, který slouží k zachycování virů při výměně souborů přes P2P sítě, IM štít, sloužící k detekci a zachycení virů při komunikaci přes instant message systémy (např. ICQ, QIP apod.), síťový štít, analyzující síťový provoz a hledjící škodlivý obsah a konečně webový štít monitorující a filtrující provoz http.

Okno rezidentní ochrany.Okno rezidentní ochrany.

Nedílnou součástí každého antivirového programu je virová databáze (VPS), která umožňuje viry detekovat. Vzhledem k tomu, že tvůrci škodlivého softwaru nespí na vavřínech, je nutné, aby tato virová databáze byla neustále aktuální. Aktualizace v Avastu! jsou automatické a VPS je aktualizována minimálně jednou denně.

Avast! samozřejmě disponuje nástroji nutnými k práci s viry, jako jsou virová truhla sloužící k izolaci virů od systému a „Virus cleaner“ – nástroj sloužící k nalezení a odstranění virů, které jsou již uloženy někde na disku či už pracují na poškození systému.

Virová truhlaVirová truhla

K léčení virů slouží databáze VRDB, která se neustále generuje při nečinnosti systému a pomocí níž je možné opravit virem poškozený soubor. Přímé opravování poškozených souborů (bez databáze) je v Home Edition verzi programu omezeno, což je tak jedinou nevýhodou této verze antiviru.

Dalšími přednostmi programu Avast! jsou integrace programu do operačního systému (výběr testování pomocí kontextového menu Windows po stisknutí pravého tlačítka myši apod.), jednoduché uživatelské rozhraní, ve kterém se i uživatel-začátečník snadno zorientuje, podpora světových jazyků (čeětina je samozřejmostí, jde o český produkt) a podpora 64 bitových opreračních systémů.

Účinnost Avastu!

Účinnost Avastu! proti novým virům, makrovirům, skript virům i různým červům v poslední době bohužel upadá. Avast! Antivirus dostal v testech, které prováděla společnost AV-Comparatives v říjnu roku 2008 nejvyšší známku „advanced+“. Testy z května roku 2009 ale ukazují, že Avast! V konkurenci ostatních programů značně zaostává. Letos dostal už pouze známku „standart“. Z Avastu! se tak stává průměrný antivirový program.

Závěr

Produkt české společnosti ALWIL Software, Avast! Antivirus, ať již ve verzi Home Edition nebo ve verzi Professional, patří ke světové špičce a k jeho užívání je dnes registrováno přes 80 milionů uživatelů. Program Avast! se může chlubit řadou certifikátů a ocenění, které mu zaslouženě náleží. V konkurenci ostatních programů vyniká skvělou funkčností, jednoduchým uživatelským rozhraním, nízkými hardwarovými nároky a hlavně tím, že je v základní edici zdarma. Co je ale už horší je detekce virů, makrovirů, skriptvirů a červů. Dnes, kdy se internetové připojení stalo samozřejmostí, je ochrana PC před viry a škodlivým softwarem nutností. Program Avast! Home Edition je dobrou volbou pro domácnosti, které potřebují zdarma zabezpečit svá data proti napadení škodlivým softwarem. Kdybych měl ale za Avast! platit, dobře bych si jeho koupi rozmýšlel, protože v současné době existuje na trhu velké množství antivirových programů, které ochrání počítač o poznání lépe než Avast!

Moje hodnocení =  60 %

Stáhnout Avast! Antivirus.

Článek Avast! - antivirový program na úrovni! byl publikován 24. června 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jiří Stískal. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...