Windows XP – Legenda pod drobnohledem

Tagy:  Operační systém, OS, XP, Windows, Windows XP, Microsoft, Whistler, Windows Vista, vista, Windows 7, linux, Microsoft, operační systémy

Sponzorované odkazy

Windows XP – Legenda pod drobnohledem

Psal se říjen 2001. Na pulty se dostává „nový“ systém – Windows XP s kódovým označením Whistler. Nikdo tehdy nevěděl, jak dlouho nám tento dnes už legendární systém bude sloužit a jak bude pro Microsoft výnosný. Z jedné strany to byla legenda, z té druhé ověřená kvalita. Byl to nástupce Windows 2000, který se na trhu příliš neohřál. Stejně jako Windows Vista byly ze začátku „Xpéčka“ velmi kritizované a opovrhované. A přesto jsou tu s námi již 8 let. Pojďme si tedy něco říct o legendárním systému, který dodnes běží na velkém množství počítačů.

PlochaPlocha

Hlavní lákadla „Xpéček“

Nový systém nabídl opravdu mnoho užitečných inovací a to jak pro domácí uživatele, tak i pro firemní sféru. Oficiální zpráva Microsoftu vypovídala o vylepšené komunikaci, větší mobilitě, lepší online pomoci, snazší práci s multimédii a v neposlední řadě i vylepšení funkce „Domácí síť“. Název XP pochází z anglického slova experience, což v češtině znamená zkušenost. Tento systém opravdu těžil ze zkušeností s předešlými systémy, a tak se uživatelé opět dočkali dalšího krůčku k dokonalosti. „Xpéčka“ jsou průkopníky edicí pro cílové skupiny. Dodnes se můžete setkat s edicemi Home a Professional. Jak je již z názvu jasné, verze Home je určená pro domácí užití. Není zde propracované rozřazení uživatelů do jednotlivých skupin. Zatímco verze Professional je na tom v práci se sítí a účty již o poznání lépe. Velikým lákadlem také byla nová ochrana proti případnému útoku na počítač – firewall. Konečně Microsoft dostal rozum a stařičké systémy pracující s DOSem již dalšího nástupce nedostaly. Tato kapitola tak byla uzavřena chvíli po vydání Windows 2000 systémem Windows Millenium, který byl už jen a jen třešnička na šestnáctibito­vém dortu.

Vypnout?Vypnout?

Vylepšení? Doba jde dopředu!

Windows XP navíc přinesl novou verzi webového prohlížeče Internet Explorer (IE), již v 6 verzi, která dodnes stěžuje život většině webmasterům. Microsoft totiž zaručil, že IE 6 bude mít stejnou životnost jako Windows XP. Inovace se dočkal také Windows Media Player, Windows Messenger a do systému přibyla nová aplikace – Windows Movie Maker. Tuto jednoduchou, avšak plně dostatečnou aplikaci ocenil nejeden uživatel. Windows Media Player umožňuje mnohem snazší a efektivnější práci se zvukovými záznamy. Nově jste si tak mohli vytvořit „knihovnu“ vaší hudební sbírky. Bezdrátové sítě a mobilní počítače, tedy notebooky, se počátkem tisíciletí opravdu rozmáhaly, a tak bylo potřeba, aby nový systém obsahoval propracovanou podporu bezdrátových sítí a lepší práci s notebooky. K přenosným velkokapacitním zařízením se snad nemá ani cenu vyjadřovat, snad jen že se podpora opět dostala o krok dál, a tak se opět mohlo zmenšit portfolio nabízených ovladačů. Do popředí se totiž dostalo heslo plug and play. Postupem času se na trh dostala i 64 bitová verze a edice Media Center.

Movie MakerMovie Maker

Pryč s šedou! Chceme barvy!

Každý běžný uživatel si jistě na první pohled všimne nového vzhledu, který tento systém přinesl. Právě vzhled způsobil velký poprask. Všichni totiž byli zvyklí na standardní šedé a hranaté uživatelské rozhraní. Dnes na tento jednoduchý, avšak relativně pohledný design koukáme s nadhledem a mnoho lidí jím opovrhuje. Mnozí z vás jistě uznají, že se design drží známého přísloví: „V jednoduchosti je krása.“ Ovládací panely byly také úplně předělány. Další relativně velké změny se dočkala i nabídka Start. Nově byla také upravena přihlašovací obrazovka. Podobné přihlašovací obrazovky můžete najít i ve Windows Vista a Seven. Všechny grafické nastavení lze velmi jednoduše vypnout, a tím si trochu pomoci k ještě lepšímu chodu počítače. Konzervativní uživatele samozřejmě Microsoft nezklamal, a tak si mohou nový vzhled změnit na klasiku, ala předchozí verze Windows.

Nabídka základních vzhledůNabídka základních vzhledů

Service pack – pytel plný oprav a funkcí

První servisní balík vydal Microsoft rok po uvedení Windows XP na trh. Tento balík oprav a aktualizací nebyl nějak extra závratný. Větší poprask způsobil až druhý Service pack, který přinesl velké množství inovací a oprav. Jeho vydání bylo nakonec provedeno v září roku 2004. Jako příklad mohu uvést vylepšenou správu bezdrátových sítí, novou nabídku Centrum zabezpečení anebo vylepšený firewall. Přinesl také novou funkci blokování pop-up oken v prohlížeči Internet Explorer 6. Inovace se dočkala i oblíbená aplikace Movie Maker. Po vyprodání zásob původních instalací se na trhu vyskytly Windows XP již se Servis Pack 2 v základní instalaci systému. Díky tomu odpadlo neustále stahování poměrně objemného balíku. Pravděpodobně poslední opravný balíček s číslem tři, který vyšel na jaře roku 2008, přinesl opět pouze souhrn všech bezpečnostních záplat a aktualizací. Původně se od posledního opravného balíčku očekávalo, že v něm bude implementována sedmá verze Internet Explorer a Windows Media Player 11, ale nakonec k tomu nedošlo.

Ovládací panelyOvládací panely

Závěrem

Naše putovaní historií legendárního systému Windows XP je téměř u konce. Myslím si, že tento takřka legendární systém má za sebou velmi dlouhou a občas i docela krušnou historii. Ať už se na tuto legendu podíváme z té grafické stránky, či z pohledu různých vymožeností a inovací, Windows XP způsobily velký poprask. Obrovský posun zapříčinily také Servis packy. Windows Vista se nestaly zase tak moc úspěšnými, a proto Microsoftem plánované stažení stařičkých Xpéček z trhu se odsunulo. Dodnes se Xpéčka prodávají na velmi rozšířené netbooky a to především díky jejich velmi nízké náročnosti. Uvidíme, jak tomuto ověřenému systému zatopí nové velmi očekávané Windows 7. Necháme se překvapit!

Stáhněte si Service pack 2 zde:
Service pack 2 download

Stáhněte si Service pack 3 zde:
Service pack 3 download

Sponzorované odkazy:

Článek Windows XP – Legenda pod drobnohledem byl publikován 4. října 2009 v 06.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  3. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  4. Domácí skupina - Sdílení dat mezi počítači nejenom po WiFi routeru
  5. Kam s fotkami z dovolené - Výběr nejlepších úložišť
  6. FreeFileSync 7.9 – Aktuální data na všech discích
  7. Kaspersky Internet Security 2017 - ochrání ruský bohatýr?
  8. Internet Explorer je out - A co konkurence v rychlostním testu?
  9. Je možné si zdarma zrychlit počítač? Otestovali jsme to za vás!
  10. Daemon Tools aneb Potřebujeme ještě virtuální mechaniky?

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!