Windows XP – Legenda pod drobnohledem

Tagy:  Operační systém, OS, XP, Windows, Windows XP, Microsoft, Whistler, Windows Vista, vista, Windows 7, linux, Microsoft, operační systémy

Sponzorované odkazy

Windows XP – Legenda pod drobnohledem

Psal se říjen 2001. Na pulty se dostává „nový“ systém – Windows XP s kódovým označením Whistler. Nikdo tehdy nevěděl, jak dlouho nám tento dnes už legendární systém bude sloužit a jak bude pro Microsoft výnosný. Z jedné strany to byla legenda, z té druhé ověřená kvalita. Byl to nástupce Windows 2000, který se na trhu příliš neohřál. Stejně jako Windows Vista byly ze začátku „Xpéčka“ velmi kritizované a opovrhované. A přesto jsou tu s námi již 8 let. Pojďme si tedy něco říct o legendárním systému, který dodnes běží na velkém množství počítačů.

PlochaPlocha

Hlavní lákadla „Xpéček“

Nový systém nabídl opravdu mnoho užitečných inovací a to jak pro domácí uživatele, tak i pro firemní sféru. Oficiální zpráva Microsoftu vypovídala o vylepšené komunikaci, větší mobilitě, lepší online pomoci, snazší práci s multimédii a v neposlední řadě i vylepšení funkce „Domácí síť“. Název XP pochází z anglického slova experience, což v češtině znamená zkušenost. Tento systém opravdu těžil ze zkušeností s předešlými systémy, a tak se uživatelé opět dočkali dalšího krůčku k dokonalosti. „Xpéčka“ jsou průkopníky edicí pro cílové skupiny. Dodnes se můžete setkat s edicemi Home a Professional. Jak je již z názvu jasné, verze Home je určená pro domácí užití. Není zde propracované rozřazení uživatelů do jednotlivých skupin. Zatímco verze Professional je na tom v práci se sítí a účty již o poznání lépe. Velikým lákadlem také byla nová ochrana proti případnému útoku na počítač – firewall. Konečně Microsoft dostal rozum a stařičké systémy pracující s DOSem již dalšího nástupce nedostaly. Tato kapitola tak byla uzavřena chvíli po vydání Windows 2000 systémem Windows Millenium, který byl už jen a jen třešnička na šestnáctibito­vém dortu.

Vypnout?Vypnout?

Vylepšení? Doba jde dopředu!

Windows XP navíc přinesl novou verzi webového prohlížeče Internet Explorer (IE), již v 6 verzi, která dodnes stěžuje život většině webmasterům. Microsoft totiž zaručil, že IE 6 bude mít stejnou životnost jako Windows XP. Inovace se dočkal také Windows Media Player, Windows Messenger a do systému přibyla nová aplikace – Windows Movie Maker. Tuto jednoduchou, avšak plně dostatečnou aplikaci ocenil nejeden uživatel. Windows Media Player umožňuje mnohem snazší a efektivnější práci se zvukovými záznamy. Nově jste si tak mohli vytvořit „knihovnu“ vaší hudební sbírky. Bezdrátové sítě a mobilní počítače, tedy notebooky, se počátkem tisíciletí opravdu rozmáhaly, a tak bylo potřeba, aby nový systém obsahoval propracovanou podporu bezdrátových sítí a lepší práci s notebooky. K přenosným velkokapacitním zařízením se snad nemá ani cenu vyjadřovat, snad jen že se podpora opět dostala o krok dál, a tak se opět mohlo zmenšit portfolio nabízených ovladačů. Do popředí se totiž dostalo heslo plug and play. Postupem času se na trh dostala i 64 bitová verze a edice Media Center.

Movie MakerMovie Maker

Pryč s šedou! Chceme barvy!

Každý běžný uživatel si jistě na první pohled všimne nového vzhledu, který tento systém přinesl. Právě vzhled způsobil velký poprask. Všichni totiž byli zvyklí na standardní šedé a hranaté uživatelské rozhraní. Dnes na tento jednoduchý, avšak relativně pohledný design koukáme s nadhledem a mnoho lidí jím opovrhuje. Mnozí z vás jistě uznají, že se design drží známého přísloví: „V jednoduchosti je krása.“ Ovládací panely byly také úplně předělány. Další relativně velké změny se dočkala i nabídka Start. Nově byla také upravena přihlašovací obrazovka. Podobné přihlašovací obrazovky můžete najít i ve Windows Vista a Seven. Všechny grafické nastavení lze velmi jednoduše vypnout, a tím si trochu pomoci k ještě lepšímu chodu počítače. Konzervativní uživatele samozřejmě Microsoft nezklamal, a tak si mohou nový vzhled změnit na klasiku, ala předchozí verze Windows.

Nabídka základních vzhledůNabídka základních vzhledů

Service pack – pytel plný oprav a funkcí

První servisní balík vydal Microsoft rok po uvedení Windows XP na trh. Tento balík oprav a aktualizací nebyl nějak extra závratný. Větší poprask způsobil až druhý Service pack, který přinesl velké množství inovací a oprav. Jeho vydání bylo nakonec provedeno v září roku 2004. Jako příklad mohu uvést vylepšenou správu bezdrátových sítí, novou nabídku Centrum zabezpečení anebo vylepšený firewall. Přinesl také novou funkci blokování pop-up oken v prohlížeči Internet Explorer 6. Inovace se dočkala i oblíbená aplikace Movie Maker. Po vyprodání zásob původních instalací se na trhu vyskytly Windows XP již se Servis Pack 2 v základní instalaci systému. Díky tomu odpadlo neustále stahování poměrně objemného balíku. Pravděpodobně poslední opravný balíček s číslem tři, který vyšel na jaře roku 2008, přinesl opět pouze souhrn všech bezpečnostních záplat a aktualizací. Původně se od posledního opravného balíčku očekávalo, že v něm bude implementována sedmá verze Internet Explorer a Windows Media Player 11, ale nakonec k tomu nedošlo.

Ovládací panelyOvládací panely

Závěrem

Naše putovaní historií legendárního systému Windows XP je téměř u konce. Myslím si, že tento takřka legendární systém má za sebou velmi dlouhou a občas i docela krušnou historii. Ať už se na tuto legendu podíváme z té grafické stránky, či z pohledu různých vymožeností a inovací, Windows XP způsobily velký poprask. Obrovský posun zapříčinily také Servis packy. Windows Vista se nestaly zase tak moc úspěšnými, a proto Microsoftem plánované stažení stařičkých Xpéček z trhu se odsunulo. Dodnes se Xpéčka prodávají na velmi rozšířené netbooky a to především díky jejich velmi nízké náročnosti. Uvidíme, jak tomuto ověřenému systému zatopí nové velmi očekávané Windows 7. Necháme se překvapit!

Stáhněte si Service pack 2 zde:
Service pack 2 download

Stáhněte si Service pack 3 zde:
Service pack 3 download

Článek Windows XP – Legenda pod drobnohledem byl publikován 4. října 2009 v 06.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...