Česko vs. zahraničí: Ostrý souboj freemailů

Tagy:  Freemail, e-mail, email, mail, Gmail, Hotmail, Yahoo, Seznam, Centrum, Volny, POP3, IMAP4, Spam, Anti-spam, e-mailová schránka, pošta, elektronická pošta

Sponzorované odkazy

Česko vs. zahraničí: Ostrý souboj freemailů

Průkopníkem internetu byl bezesporu dodnes hojně využívaný e-mail, nebo-li elektronická pošta. Tato technologie přinesla mnoho výhod, ale také nevýhod. O jednotlivých kladech a záporech této technologie bylo na internetu napsáno již mnoho článků, proto se budeme zabývat jinou problematikou. Zaměříme se na srovnávací test zahraničních a českých e-mailových schránek poskytovaných zdarma. Podíváme se na šestici nejznámějších a nejpoužívanějších schránek a v závěru si řekneme nejlepšího společníka ve světe elektronické pošty. Tak tedy hurá do toho!

Jak jsem porovnával?

Nejprve je důležité vysvětlit, jak jsem postupoval při srovnávání jednotlivých poskytovaných e-mailových služeb. Důležitých faktorů každé e-mailové schránky je mnoho a zpravidla se liší podle potřeb každého uživatele. Já jsem vzal v potaz pravděpodobně nejdůležitější faktory při výběru e-mailové schránky. Abych byl konkrétnější, porovnával jsem podle uživatelského rozhraní, ke kterému patří rychlost, přívětivost a nadstandardní funkce, dále pak kapacity schránky a její rozšířitelnost, podpora protokolů a spojení s e-mailovými klienty, jako jsou například Outlook či třeba Thunderbird, velikost přílohy a nadstandardní funkce spojené s psaním e-mailu, jako je třeba kontrola pravopisu či podpora emotionů. Zaměřil jsem se také na anti-spamové filtry, které představují základní ochranu proti nevyžádané poště. Všechny tyto informace v závěru shrnu do tabulky a určím pomyslného vítěze celého testu, tuzemských schránek a nakonec také zahraničních schránek.

SoubojSouboj

Gmail

Gmail je v České republice jedním z nejznámějších zahraničních freemailů, který poskytuje mnoho nadstandardních funkcí a plně počeštěné prostředí s částečně lokalizovanou nápovědou. Gmail poskytuje velmi kvalitní a intuitivní rozhraní mající velmi rychlou odezvu a na ovládání přijde každý po velmi krátké chvilce používání. Některé z vás jistě potěší i možnost skinovatelnosti uživatelského prostředí. I když nenabízí neomezenou kapacitu schránky, vykoupil tuto možnost velice jednoduše. Poskytuje totiž schránku s neustále rostoucím prostorem, jež vám umožňuje opravdu všechno, co neomezená schránka. Každou vteřinou kapacita roste. V současné době je k dispozici přibližně 7,5 GB. Google navíc za příplatek nabízí stovky gigabajtů úložného prostoru. Velikost přílohy nesmí přesáhnout 25 MB. Při psaní e-mailu určitě oceníte funkce jako je automatická kontrola pravopisu, přetahování e-mailů mezi složkami myší a v neposlední řadě také přidávání příloh přímo z disku, bez otevření dalších zbytečných oken.

Uživatelské rozhraní – i bez reklam to jdeUživatelské rozhraní – i bez reklam to jde

Založení e-mailové schránky na Gmailu s sebou přináší mnoho výhod, protože je přímo propojená s Google účtem. Zpřístupní se vám například služba Google Docs, což je online editor dokumentů nebo třeba webová alba Google Picasa. Za zmínku určitě stojí také vynikající anti-spamový filtr, který propustí velmi malé množství spamu. Velmi zajímavým nadstandardním nástrojem je offline režim přímo v rozhraní prohlížeče zprostředkovaný nástrojem Google Gears. Když jste si dříve chtěli založit účet na Gmailu, bylo potřeba sehnat si pozvánku od již registrovaného uživatele. Tato doba naštěstí pominula, a tak se Gmail zpřístupnil mnohem větší uživatelské základně.

Bezplatná registrace na Gmail.com

Nastavování štítkůNastavování štítků

Windows Live Hotmail

Nejrozšířenější e-mailovou službou je bezesporu Hotmail poskytovaný Microsoftem. Statisticky je Hotmail nejpoužívanější e-mailová služba na celém světě. Je to celkem logické, protože je spjata s účtem Windows Live ID. Prakticky to znamená, že máte po registraci zpřístupněno několik dalších služeb. Velikost schránky není omezena, avšak jakmile schránka začne neúměrně rychle růst, provozovatel vám začne posílat varovné e-maily. Velikost přílohy je 50 MB, což je oproti konkurenci opravdu dobré číslo. Uživatelské rozhraní je plně počeštěno, je relativně přehledné a můžete si jej částečně upravit. Při prvním setkání vám však nemusí úplně sednout, ale velmi rychle se s ním skamarádíte. Samozřejmostí je také jednoduchá práce při organizaci e-mailů. Podporovány jsou jak štítky, tak i přetahování e-mailů myší mezi složkami. Anti-spamový filtr není špatný, avšak občas má problémy s rozeznáváním pošty a spamu.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Při registraci získáváte přístup k dalším službám, což je zajištěno díky přímému spojení s účtem Windows Live ID. Pro příklad vezmu výborný kalendář či třeba on-line úložiště pro vaše fotografie a dokumenty s kapacitou až 25 GB s podmínkou, že nahrávaný soubor může mít maximálně 50 MB. Při psaní e-mailu můžete využít mnoha emotionů, nebo chcete-li smajlíků, a také automatické kontroly pravopisu.

Bezplatná registrace na Windows Live Hotmail

Rychlý náhled e-mailuRychlý náhled e-mailu

Yahoo! Mail

Posledním zahraničním freemailem je Yahoo! Mail poskytovaný americkým portálem Yahoo. Nejprve se musím zmínit o absenci české lokalizace, což pravděpodobně odradí většinu jazykově méně zdatných uživatelů. S tím je také spojena absence automatické kontroly pravopisu. Nemusíte se ale obávat, podpora českých znaků nečiní Yahoo! sebemenší problém. Yahoo! Mail nabízí neomezenou kapacitu schránky. Co se týče přílohy, tak můžete odeslat maximálně 25 MB. Stejně jako u předchozích e-mailových schránek dostáváte po úspěšné registraci mnoho zajímavých služeb navíc. Například se vám zpřístupní služba Flickr pro sdílení vašich fotografií, 2 GB on-line úložiště pro data jakéhokoliv charakteru, jednoduchý zápisník a mnoho dalších. Anti-spamový filtr je na velmi vysoké úrovni, po dobu testování jsem se nesetkal s žádným problémem.

Mnoho reklam způsobuje zmatenější interface.Mnoho reklam způsobuje zmatenější interface.

Uživatelské rozhraní se mi zdá lehce zmatenější oproti konkurenci. Než si zvyknete na práci s ním a přepínáním mezi službami Yahoo! bude to chvíli trvat. Samozřejmostí je možnost změny skinu. Yahoo! poskytuje vedle freemailu také e-mailovou schránku placenou, přičemž zdarma poskytovanou schránku můžete kdykoliv povýšit a využívat některé z nadstandardních funkcí. V rozhraní je zobrazována reklama třetích stran, která po zaplacení Yahoo! Mail Plus zmizí. Cena takového povýšení je přibližně 20 USD za rok.

Bezplatná registrace na Yahoo! Mail

Uvítací obrazovkaUvítací obrazovka

Email Seznam

Konečně se dostáváme k tuzemským freemailům. Jako první popíši nejznámější a nejvyužívanější freemail provozovaný společností Seznam a.s. Začněme tedy kapacitou schránky, která ve výchozím nastavení čítá pouhých 10 MB. Kapacitu můžete samozřejmě velmi jednoduše zvětšit, posláním aktivační SMS zprávy. Do roku 2008 se vaše schránka zvětšila na 2GB, avšak brzy si Seznam vzal příklad z amerického Yahoo a nabízí neomezený úložný prostor. V příloze můžete mít soubor o maximální velikosti 13 MB. Anti-spamový filtr je bohužel relativně slabý. Občas se vám bude stávat, že spam nebude zařazen do rubriky pro spam, ale přijde vám jako klasický e-mail. Jedná-li se o spam, filtr e-mail přesune do rubriky Spam a viry, kde jej můžete ručně smazat a v případě, že tak neučiníte, budou spamy smazány do 30 dnů. Další možností je nastavit anti-spamový filtr tak, aby rozpoznaný spam rovnou mazal. Zastavit se musím také u uživatelského rozhraní, které už velmi dlouhou dobu nedoznalo žádnou inovaci. Oproti konkurenci neumí přetahování e-mailu myší ze složky do složky či třeba lehké přidání přílohy myší přímo z místního úložiště. Určitou útěchou je snad jen možnost změny skinu prostředí. Určitou výhodou je také možnost psaní poznámek přímo v rozhraní e-mailu.

Uživatelské rozhraní – jednoduché, leč zastaraléUživatelské rozhraní – jednoduché, leč zastaralé

Při registraci máte na výběr z mnoha domén. Po úspěšném zaregistrování se vám vyjma e-mailu zpřístupní mnoho dalších služeb, mezi které patří například sociální síť Lide.cz, Spolužáci.cz a mnoho dalších. Seznam poskytuje také posílání SMS, přičemž si inkasuje za jednu odeslanou SMS zprávu 1 Kč do českých sítí. Chcete-li být upozorňováni na nové e-maily v reálném čase, můžete využít jednoduché aplikace Seznam Pošták.

Bezplatná registrace na Seznam E-mail

Možnost změny skinuMožnost změny skinu

Centrum.cz Multimail

Po Seznamu se dostáváme k další tuzemskému freemailu a tím je Centrum.cz Multimail. Nabízí podobné provozní podmínky a portfolio jako „Seznamácký“ e-mail, avšak s určitými rozdíly. Zastavím se nejprve u kapacity schránky a přílohy. Schránka v základu nabízí 20 MB a po odeslání aktivační SMS se rozroste na 2GB. K e-mailu můžete přiložit až 600 MB, ale to jen v případě, že posíláte e-mail jinému uživateli Centrum.cz Multimailu. Jakmile posíláte e-mail na jinou doménu, velikost přílohy nesmí přesáhnout 15 MB. Jako obrovskou výhodu vidím sofistikované uživatelské rozhraní s nádechem přívětivosti a jednoduchosti. Nejenže podporuje přetahování e-mailu mezi složkami myší, ale také můžete vkládat přílohy myší přímo z disku. Stejně jako v případě Seznamu si můžete prostředí zkrášlit pomocí mnoha skinů. Další zajímavou funkcí je „systém“ štítků, prostřednictvím kterého si můžete označit jednotlivé e-maily podle důležitosti. Štítky můžete samozřejmě dle libosti editovat.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Při registraci e-mailu bohužel nemáte na výběr mezi více doménami, používat můžete pouze jednu ve tvaru xxx@centrum.cz. Bohužel neočekávejte ani žádné nadstandardní služby, jedině možná propojení s portálem Centrum.cz, které si můžete lehce poupravit podle svého. Co se týče anti-spamového filtru je Centrum.cz na relativně dobré úrovni, i když se není zachycena úplně všechna nevyžádaná pošta.

Bezplatná registrace na Centrum.cz Multimail

Psaní e-mailuPsaní e-mailu

Volný

Posledním článkem srovnávacího testu je tuzemský freemail Volný. Oproti ostatním freemailům jakoby se Volný zastavil na počátku milénia a od té doby neinovoval. Žádné příliš rozsáhlé změny, strohé uživatelské rozhraní, malá kapacita schránky a takhle bych mohl pokračovat. Je možné, že si Volný zvolil svojí strategii a svou cestu vstříc tvrdému souboji freemailů. Je však zřejmé, že to není úplně nejideálnější východisko. Nyní k faktům. Volný nabízí základní schránku s kapacitou 50MB, jež se dá zdarma rozšířit na „pouhých“ 250 MB. O 250 MB stačí zdarma zažádat, když chcete 400 MB je s tím spjato vyplnění dotazníku. Tak i tak je kapacita schránky oproti konkurenci velmi pozadu. Náplastí pro tento stav má být Úschovna, což je on-line úložiště dat čítající 10 MB. Co se týká anti-spamového filtru je na tom Volný ještě hůře než Seznam. Detekce spamu je velmi slabá, počítejte s četným výskytem nevyžádaných e-mailů v rubrice Doručená pošta.

Rubrika Doručená poštaRubrika Doručená pošta

Ani uživatelské rozhraní není bůh ví jak přelomové. Nehledejte tedy žádný štítkovací „systém“ ani žádné jiné výstřelky posledních let, doba se opravdu podepsala. Na druhou stranu je to klasické nenáročné a relativně intuitivní prostředí, se kterým se jistě každý sžije velmi rychle. Dobrou zprávou je automatická kontrola pravopisu ve třech režimech – čeština, čeština bez diakritiky a angličtina. Brzy však poznáte jeho omezení. Při registraci je možno použít jen doménu xxx@volny.cz a bohužel není možnost využít dalších služeb.

Bezplatná registrace na VOLNY mail

Uvítací obrazovka informující o stavu vaší schránky a úschovny.Uvítací obrazovka informující o stavu vaší schránky a úschovny.

To nejlepší?

Stručně jsme si popsali tři tuzemské a tři zahraniční freemaily, a tak je načase zhodnotit a postavit je do souboje. Abych dovršil určitou přehlednost, je k dispozici tabulka se základními informacemi. Protože jsem jednotlivé klady a zápory již popsal, vyzdvihnu u každého freemailu jen ty nejpodstatnější klady a zápory. Výsledek bude spočívat ve vyhlášení nejlepší zahraničního freemailu, nejlepšího tuzemského freemailu a nakonec úplného vítěze celé šestice. Prvním zmíněným freemailem byl Gmail, který mě zaujal především velkým množstvím nadstandardních služeb, velmi dobrou podporou ze strany poskytovatele, tedy Googlu, a také dobrým anti-spamovým filtrem. Jakousi nevýhodou může být kapacita schránky, která činí „pouhých“ 7,5 GB. Windows Live Hotmail zaujme především posíláním 50 MB příloh, 25 GB úschovnou, která se zpřístupní při registraci, a v závěru také neomezenou kapacitou schránky. Pro někoho může být zápornou vlastností trochu zmatenější uživatelské rozhraní a také nepříliš rozsáhlá nápověda. V případě Yahoo! Mailu je jasnou nevýhodou absence české lokalizace, avšak vyzdvihnout musím neomezenou schránku a kvalitní anti-spamový filtr. Souboj zahraničních freemailů je velmi, velmi vyrovnaný. Rozhodování je těžké, ale podle mého je nejlepší volbou Gmail. A proč zrovna Gmail? Jednak poskytuje výbornou podporu a neustálé inovace ze strany Googlu, dále pak výborný anti-spamový filtr a také bezplatné používání IMAP4. Nyní k tuzemským freemailům. Prvním popisovaným českým freemailem byl Email Seznam. Nabízí neomezenou schránku a mnoho domén (nejen xxx@seznam.cz), na druhou stranu nabízí velmi zastaralé uživatelské rozhraní, slabý anti-spam a nepodporuje IMAP4. Druhým bylo Centrum.cz Multimail, tedy freemail provozovaný portálem Centrum.cz. To nabízí sice jen 2GB schránku a bohužel zpoplatněný IMAP4, ale plusem je velmi dobré uživatelské rozhraní, možnost odesílat velké přílohy a má nejlepší anti-spamový filtr z testovaných tuzemských freemailů. Posledním testovaným byl freemail od Volný.cz nabízející strohé, zastaralé a těžkopádné uživatelské rozhraní, malou kapacitu schránky, podporuje jen POP3 a má slabý anti-spamový filtr. Jaký je ortel v oblasti tuzemských freemailů? Osobně bych vám doporučil jednoznačně freemail od Centrum.cz. Má totiž velmi dobré uživatelské rozhraní, dobrý anti-spamový filtr a v neposlední řadě i možnost štítkování jednotlivých e-mailů.

Závěrem

Slíbil jsem také vyhlášení definitivního vítěze, kterým se stal Gmail. Klady byly zmíněny již ve vyhlášení vítěze mezi zahraničním freemaily. Hned za ním je ale Hotmail, který nabízí také velmi dobré podmínky k používání, avšak některé věci mi oproti Googlu chybí. Tuzemské freemaily jsou oproti zahraničním dost pozadu, mají opravdu co zlepšovat. Avšak doba se posouvá stále dále a dále, a tak nikdy nemůžeme vědět, kdy jaký poskytovatel vydá přelomovou inovaci a kdy se současné poměry změní. Máte-li jiné zkušenosti a doporučení na užívání dotyčného freemailu, podělte se s námi a ostatními čtenáři o názor. Také můžete vyjádřit své sympatie k určitému freemailu v anketě pod článkem.

Článek Česko vs. zahraničí: Ostrý souboj freemailů byl publikován 18. října 2010 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...