Začínáme s Jabberem – díl 2.

Tagy:  jabber klienti, jabber klient, IM jabber, ICQ

Sponzorované odkazy

Začínáme s Jabberem – díl 2.

V prvním díle tohoto dvojdílného seriálu jsem vás seznámil s Jabber protokolem a o jeho výhodách především oproti síti ICQ. V tomto druhém díle se podíváme na dva (imho) nejpoužívanější programy pro komunikaci v Jabber síti.

Nejlepší je specializovaný klient

Existuje opravdu kvantum multiprotokolových IM klientů, ale vždy bude nejlepší mít klienta, který se specializuje pouze (nebo převážně) na Jabber síť. Proč tomu tak je? Protože multiprotokolový klient se snaží „vyhovět“ všem sítím a přináší „průměrnost“- rozhraní a chování, které je podobné pro všechny sítě. Zatímco specializovaný klient nabízí funkce navíc. Jedná se především o propojení se službami serveru na kterém máte Jabber účet. Už jsem se o tom zmínil v prvním díle- v kontakt listu pak máte kontakty (služby je nutné aktivovat), které například vracejí: překlad do cizího jazyka, aktuální stav počasí, televizní program nebo třeba posílají sms. Navíc díky transportům (opět viz první díl našeho seriálu) mohou být chyby v komunikaci do jiné než Jabber sítě opravovány, bez nutnosti abyste aktualizovali svého Jabber klienta (vy odesíláte zprávy Jabber serveru, který obvykle přes Pidgina rozesílá zprávy do jiných sítí).

Z tohoto důvodu uvedu porovnání jen klientů, které výhradně specializují na Jabber komunikaci. Kdo by však chtěl zkusit multiprotokolové klienty, nechť vyzkouší např.: Pidgin, (článek) QIP Infium, Digsby (článek), Trillian (článek) nebo program Miranda (článek).

Psi

Představuji vám horkého kandidáta na pozici nejlepšího Jabber klienta vůbec. Psi je vynikající klient, který je multiplatformní a stabilní- klient si totiž klade za cíl implementovat pouze to co je ve standardu Jabber protokolu. Nevýhoda tohoto klienta je tedy hned jasná- dokud nebude ve standardu přenos hlasu, videa nebo malování (tak jako je to v jiných klientech) můžete si o těchto službách nechat zdát.

Instalační soubor Psi má 11 MB, na disku poté zabere necelých 35 MB, nároky na paměť: 31 MB.

Jabbim

Jabbim je zdařilý klient, kterého vyvíjí český Jabber server jabbim.cz. Jabbim stabilní verze je malinko nedotáhlý a občas vám také spadne, doporučuji k vyzkoušení nejnovější vývojářskou verzi- je stabilní a více nastavitelná a použitelná.

V nové vývojářské verzi si můžete například zapnout HiICQ transport, který patří k nejlepším ICQ transportům na světě. Taktéž je k dispozici vícero skinů- já osobně vypnul základní šedivý a používám ten modro-fialový (viz screenshot).

Instalační soubor Jabbimu má 16 MB, na disku poté zabere necelých 31,5 MB, nároky na paměť: 31 MB.

Jabbim server má mnoho služeb, tak neváhejte a zkus právě tento klient pro tento server.

Závěr

Osobní víc preferuji Jabbim, ale sami si musíte najít to své.

Článek Začínáme s Jabberem – díl 2. byl publikován 28. února 2009 v 18.30 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...